Stran 1 od 2

Slovenian Black

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: To Jun 11, 2013 2:54 pm
Napisal/-a pika
Indeterminanten

Višina:
Oblika: okrogel
Teža: srednji
Barva: črn
Zrelost: srednja
Listje: paradižnikovo
Odpornost na bolezni:
Opomba: zelo okusen, ko je res dovolj zrel



Objavljeno: So Jan 04, 2014 7:55 pm
Napisal/-a htf_lover
Je za to sorto slučajno značilno, da so plodovi dolgo časa zelo trdi?

Objavljeno: Sr Mar 08, 2017 5:26 pm
Napisal/-a muha
mravlja je napisal/a:
muha, od kje pa "slovenian black"?


muha je napisal/a:
mravlja: Ivčk - tomatojunkie. Mislim, da ga je dobila iz Amerike, sigurna pa nisem.


mravlja je napisal/a:
muha, hvala za odgovor.
Ja, Ivck, ja - ga je sposobna sama "narest" Very Happy , da bi mu pa Amerikanci dali tako ime?
(Je kdo kaj Ivck vidu zadnje case?)


muha je napisal/a:
mravlja: narod naš dokaze hrani.

mravlja je napisal/a:
muha hvala.

"kajsijanor", iz Slovenije da so ga dobili - kdo bi ga pa pri nas lahko vzgojil?

muha je napisal/a:
Hja, kot sem zasledovala razprave, izvira večina temnih sort iz smeri Ukrajina, Rusija. Znabiti, da se je od tam s kakim popotnikom preselil v Slovenijo, se tukaj še malo prerodil, izseljenci so ga pa vzeli s seboj. Podobno, kot so "slonji česen" našli v Ameriki na opuščeni farmi izseljencev iz Balkana, kjer naj bi bila (in tja do Italije) njegova prvotna domovina.

Objavljeno: Sr Mar 08, 2017 10:26 pm
Napisal/-a mravlja
Muha, hvala za "presajanje" prispevkov. Sem ti (spet) napravil delo...

Objavljeno: Sr Mar 08, 2017 11:50 pm
Napisal/-a Aye-Aye
mravlja,

Še moj prispevek o Slovenian black. Pred leti sem že pisala o tem, a na drugem forumu.
Američani so imeli velik projekt popisovanja sort paradižnikov. Si že slišal za dr. Carolyn Male? Velika strokovnjakinja za paradižnik predvsem. V glavnem popisala in shranila je ogromno sort, nekaj tudi sama vzgojila. Seme Slovenian black sem že tam leta 2009 se mi zdi, kupila prek spleta na Marianna's seeds. Ker me je zaradi imena zanimalo od kod prihaja, sem Carolyn takrat tudi poslala mail na temo od kod izhaja ta paradižnik. In dobila sledeči odgovor.

Citiram:
Vida,
I went to my SSE YEarbooks and found that this variety was first listed in the 1998 Yearbook by an SSE member I know and he got it from a family in Illinois who brought it back from Slovenia.

He did not say where in Slovenia and probably didn't think to ask. And he thinks it may be the subspecies of Black Plum.

Black tomatoes did not originate in that area, they originated in the Crimean area of the former USSR but I can't help thinking that the variety may have been brought to Slovenia when the communists still were in charge there.

It's very common to see seeds be transported between many countries by those who are either emigrating or immigrating. Many of the best varieties I've gotten in the past have come from folks who left the Ukraine and Moldova and Latvia, the former Yugoslavia, Germany, etc., and brought their seeds to the US with them/

I hope the above helps.

Carolyn




Zanimivo še, da obstaja tudi sorta Maribor (ki je tudi črn in ga zelo hvalijo). Našla pa samo sadike (glej pod M, nekje v drugi polovici) in od koga je dobila gojiteljica seme ( od Joesph Simcox in 2014) ta Joseph pa je raziskovalec rastlin, botanik, skratka ima zavidanja vredno složbo vsaj zame. Dela tudi za Bakercreek. http://www.rareseeds.com/thebotanicalexplorers/ , http://explorewithjoseph.com/ , https://www.therarevegetableseedconsortium.com/ njegova spletna trgovina redkih semen. Po njegovi zaslugi je pri meni kar nekaj sort, ki jih z veseljem gojim. Upam, da pridem morda tudi do tega Mariborčana in kaj več podatkov o njem.

Objavljeno: Če Mar 09, 2017 9:18 am
Napisal/-a muha
Aha, Aye-Aye, torej mi je tisto o izvoru črnih paradižnikov ostalo v spominu najbrž kar iz branja tvojega prvega prispevka.

So pa ljudje med Rusijo in Slovenijo potovali tudi že pred komunističnimi časi. Zlasti plemstvo je popotovalo sem in tja, med njimi tudi botanični navdušenci, ki so potem redke rastline gojili v svojih zaprtih vrtovih.

Objavljeno: Če Mar 09, 2017 9:56 am
Napisal/-a Aye-Aye
muha, saj to o izvoru črnega paradižnika, se mi zdi, da je že tolikokrat omenjeno, da je že kar v skupni zavesti, vsaj tu na forumu med paradajzoljubci. Tako da si verjetno še kje drugje pobrala, morda tudi od Ivčk, pa bučarka je bila včasih strastna...

Ja, neko povezava z Rusijo je vseskozi bila, tako da težko rečemo, kako in kdaj so ti črni k nam prišli in koliko smo jih že tudi izgubili. Ravno včeraj sem našla podatek, da je v svetu v 20 stoletju izginilo kar 94 % rastlinskih sort semen. Tale film SEED The Untold Story je prišel v kinematografe, a pri nas se še ne vrti, upam, da pride tudi do nas. Lahko pa si pogledate trailer.
Nazadnje urejal/a Aye-Aye 09 Mar 2017 11:03; skupaj popravljeno 1 krat

Objavljeno: Če Mar 09, 2017 11:53 am
Napisal/-a mfranc
muha je napisal/a:
So pa ljudje med Rusijo in Slovenijo potovali tudi že pred komunističnimi časi. Zlasti plemstvo je popotovalo sem in tja, med njimi tudi botanični navdušenci, ki so potem redke rastline gojili v svojih zaprtih vrtovih.

Veliko "turizma" je bilo med I. svetovno vojno, slovenski vojaki so se bojevali v Galiciji. Pa ne malo, na vzhodni fronti je padlo največ slovenskih fantov.

Del Galicije je še vedno v Ukrajini in ni daleč od črnomorskega dela Ukrajine, ki je verjetno pradomovina črnih paradižnikov. Seveda, Ukrajina je bila ruski teritorij in odtod "ruski črni paradižnik"._________________mfranc

Objavljeno: Če Mar 09, 2017 11:58 am
Napisal/-a metuljc
Aye-Aye je napisal/a:
. Ravno včeraj sem našla podatek, da je v svetu v 20 stoletju izginilo kar 94 % rastlinskih vrst semen.

Ne vrst, kljub vsemu je treba reči, da k sreči sort. kar je, resnici na ljubo tudi velika, nepopravljiva škoda.