Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Šparglji, beluši - Asparagus officinalis

Odgovori
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Vem vem, mi je vse tole poznano. V resnici so bili ravno ti (sejani) posajeni na delu, kjer je pred tem ostal manjši kup hlevskega gnoja. No, v bistvu je bil že skoraj povsem preperel, tako da je ostala le malo bolj temna zemlja, sigurno pa bolj rodovitna kot drugje.

No da ne dolgovezim. Tem sejanim se že na pogled vidi, da so (nekako) šibkejše rasti. Listi so manjši, krajši in redkejše so "iglice", tudi višine ne doseže.
Bi rekel, da je to vse kar zmorejo, zato sem tako odklonilno skeptičen do sejanih.
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

žal mi je Juglans, ne vem kaj je temu krivo. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
zuf
Prispevkov: 1975
Pridružen: Ne Jun 16, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a zuf »

zuf je napisal/a:
Jaz bom vsa semena posejal skupaj v eno korito ali večji lonec, potem pa takoj, ko pokujao ven presadil v posamezne lončke, v jeseni pa na končno mesto in potem počakal 3 leta, da rastejo brez, da jih pobiram, le skrbno jih bom zastiral s kompostom in sekanci.


20 komadov mi je ratalo presadit pozno spomladi v lončke, večino sem jih pustil v cvetličnih koritih.

Danes sem eno korito "razdrl" in sem zadovoljen.


korito na sliki je banja za mešat zemljo, torej dosti večja stvar, rasli so namreč v manjšem oranžnem cvetličnem koritu

Do jutri bodo v vodi.
Nisem še gotov kaj z njimi. Kaj priporočate?
V lončke jih ravno ne bi sadil, mogoče le nekaj, vsega skupaj je preko 300 komadov.
Morda ena nadzorovana gredica?
Na stalno mesto jih ne bi dajal, ker še nisem ziher kam bi jih dal, pa tudi površina ni pripravljena.
Hvala za nasvete!
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Lepi so vam ratali. Kaj ste hodili gor lulati ali kaj?
Drugače pa je trenutno najbolj neugoden čas za takšno razkopavanje, med tem, ko je za neučakanost ravno pravi termin. Čimpreje, a ne? Laughing

Zakaj jih namakaš v vodi? Rastlinice so mlade, korenine enako in tako še bolj občutljive za neugodnosti. (suša, mokrota) Jaz tega nikoli ne prakticiram, če pa že, je to 5-10 min pred sajenjem, da potegnejo vodo, več pa ne, ker se utapljajo in dušijo. Pač jih jutri zjutraj takoj posadi, ne odlašaj pretirano dolgo.

Glede vprašanja o začasnem sajenju si si odgovoril že sam. Verjetno bo resnično najboljša začasna gredica, bi pa bilo silno dobro, če bi jih imel možnost zalivati kakšen teden, dva, tri ... Saj veš, sredi poletja se ravno ne presaja na takšen način, kot si se lotil.
Morda še to, razmisli kdaj bo stalno mesto "perajt" in temu primerno jih sedaj posadi v razdaljo. Pa še to, izkopaval jih boš z lopato in tudi zato je dobro, da je razdalja takšna, da ob tem ne boš sosednjih revežov demoliral.

Pa stalno njivo, ker to je namreč količina za eno celo njivo, obilno pognoji. Rezerviraj eno prikolico gnoja ali pa komposta za ta namen. "Ljubezen" bo obojestranska, boš videl. Very Happy
zuf
Prispevkov: 1975
Pridružen: Ne Jun 16, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a zuf »

Ja, včeraj sem bolj iz radovednosti razdrl korito, ker sem se bal, da so korenine preveč prepletene in bom vse skupaj lahko "stran vrgel".
Sem bil prijetno presenečen, da so tako lepo šli narazen.
Substrat je koosova šota, kompost in vermikompost.
Imam še dva korita in jih bom pustil do konca avgusta pri miru.
Najbrž ne bodo več zrasli, ampak saj so lepi in bodo primerni za presjanje na končno mesto.
Se strinjaš?

P.S.
Druga misel pa je, da celo do spomladi počakam?
Bicikel
Prispevkov: 2066
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Bicikel »

Načeloma se presajajo spomladi, preden začno odganjati, saj vso energijo shranijo v koreninah. Po tej logiki bi rekel, da jih pusti, da si čimbolj okrepijo korenine - rizome.
No sklepam po tem, ker sem tudi sam dobil rizome spomladi hkrati s sosedi, ki so naredili malo manjši nasad. Drugače pa, zelo lepo so ti uspeli, bravo!
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Verjetno od sedaj naprej res ne bodo več rastli, zna pa biti, da bodo korenine še kaj naredile. To si mislim, nisem pa prepričan. Ampak glede na mešanico prsti, ki si jo uporabil in je v vseh sestavinah sipljiva, ali kako bi se drugače izrazil, potem tudi v primeru še gostejšega koreninskega sistema ne bo pretirano velikih težav. (druga pesem je šota, sploh če je bolj vlaknata, ki se že sama po sebi kar sprime, sploh pa med koreninami tvori grudico, ki jo težje razkopavaš; vendar ni sile tudi v tem primeru, to so bolj detajli)

Skratka, presajaj jih resnično zgodaj spomladi, pa še to imej korita na senčni strani hiše, da bodo čimdlje oz. čimbolj mirovali.
Človek je presenečen kako zgodaj, po občutku še praktično v zimi, začno rastline z aktivnostjo. Prve so pa tako ali tako korenine.
Po mojem mnenju pa nebi bilo čisto nič narobe jesensko presajanje. (kot opcija)


Če boš imel spomladi že pripravljeno površino za sajenje, potem verjetno ne bo nič katastrofalnega, če z vsem skupaj počakaš kar do tedaj. Pač ti odpade vmesno presajanje, zasajanje in vsa telovadba, ki bo sledila.
Razen, če se ob tem delu na poseben način "konektaš" z rastlinami, potem pa hajd. Meditacija in povezovanje vedno in povsod koristijo. Laughing
zuf
Prispevkov: 1975
Pridružen: Ne Jun 16, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a zuf »

Dva dejavnika vplivata na to, da jih na končno mesto iz korit presadim že v jeseni.

1. Nisem ravno vešč prezimljanja rastlin v koritih, loncih ipd.
Ne vem kaj delam narobe.
Je to zaradi tega, ker je substrata premalo in ima mraz "večjo moč"?
V glavnem bojim se, da mi bodo čez zimo v koritih crknili.

2. V jeseni bodo začeli pošiljati energijo v rizome in bo najbrž bolje, da se to dogaja na končnem mestu v zemlji, kot pa v že tako premalih koritih.
Nazadnje urejal/a zuf 21 Jul 2016 11:38; skupaj popravljeno 1 krat
Bicikel
Prispevkov: 2066
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Bicikel »

Vprašanje mokrote. Preveč mokro bolj zmrzne (problem povečanega volumna vodnih kristalov). Vrhnji deli špargljev pri nas itak propadejo, zato lahko korita mirno pokriješ, da ne bo zajeto preveč dežja/snega (???). Seveda tudi odvisno kje imaš korita locirana. Po moje rabiš eno zmerno vlažnost, kot bi prezimoval čilije, le da je to vse zunaj. Seveda pa tega še nisem počel in je to samo moja domneva.
zlatko83
Prispevkov: 7
Pridružen: Če Avg 18, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a zlatko83 »

Da še jaz dodam svoje Idea Maja sem se lotil projekta "šparglji" (samo domače vrtičkarstvo). Nabavil sem seme in posejal v lončke.
Po cca mesecu dni prvi rezultati:


Pred slabim mesecem je izgledalo takole:


Sedaj sem se odločil, da bi jih posadil v zemljo, pa imam kar nekaj vprašanj:
-ali je pravi čas za sajenje?
-naj jih posadim z koreninsko grudo, ali naj zemljo očistim iz korenin?

Ker gre za trajnico, gredo ob ograjo, zjutraj malo sence, sicer sonce pretežni del dneva. Ima pa sosed na drugi strani ograje posajen hibiskus in me zanima, ali lahko hibiskus negativno vpliva na rast špargljev?
Že vnaprej hvala za odgovore!
Odgovori