Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Aronija - Aronia melanocarpa

Odgovori
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

Mojo aronijo na jerebiki je letos napadla pepelasta plesen - na sumu imam vrtnico, pol metra stran, katera je bila vsa plesniva. Plodov je bilo bore malo - sem jih prepustil perjadi.
Tako da po dveh letih na prostem, je spet nazaj v loncu, čakajoč na primernejšo lokacijo.


Cepljenje na glog se mi nekako ni obneslo - po 3letih cca 3cm prirasta - dopuščam možnost "šlampaste" izvedbe cepljenja in prestare podlage..
Nazadnje urejal/a TwityPity 25 Nov 2016 00:43; skupaj popravljeno 1 krat
mravlja
Prispevkov: 4236
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

pozdravljeni,

Meni se je letos prvič ukoreninila polegnjena vej(ic)a aronije - korenin(ic) ni bilo veliko. Smo jo presadili, upam, da se obdrži.
Nisem pričakoval, da mi bo grobanje uspelo. Zdaj gledam okoli sebe, kaj bi se še dalo, kje bi še lahko kaj ˝pripognil˝... Laughing
Lp.
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

@TP; dvomim v v vse drugo razen očitne neskladnosti; pri meni se je obnašalo enako, edino to je bilo drugače, da je nisem čakal tri leta; dve sezoni sta bili dovolj za potrditev tega zaključka.
Na jerebiki mi za enkrat (prvo leto) dela super, če ne celo preveč. V bisvu sedaj razmišljam kako bom uspel rastline optimalno obremeniti, zaradi česar bo rast umirjena, pa da bo hkrati špalir v še obvladljivih gabaritih. Prekrival ga bom z mrežo proti pticam in tega nebi ravno počel z lojtro.
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

juglans, zanimivo mi je tudi to, da po treh letih cepič aronije še ni odpadel ampak se "solidno" zarašča, nakazuje pa da se mu nikamor ne mudi, za kar je verjetno kriva tudi nega - 2l lonček, redko zalivanje..Nekako pozabljen lonec ki stoji v kotu.
Je bilo pa manj kot 3cm prirasta Smile Spomladi ga znižam na par cm, pa bom še malo probaval.


In o kakšnem prirastu lahko govorimo? Predvidevam da imaš jerebiko na prostem, in ne v loncu?
Pri meni ni nekega hudega prirasta (letošnjega je bilo max. 8cm), ker jo je presajanje kar precej izčrpalo, in spet bo trajalo da se pobere.


Ko gledam Optimistove slike, opažam da se dobro razveja, vkolikor je podlaga v pravi formi.
Kako jo obremeniti? Kaj pa če aroniji nacepiš še malo družbe? Malo za raziskovalni duh Smile
Optimist
Prispevkov: 1263
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Optimist »

Tudi to sem že poskusil. Na eno odraslo ob žledu polomljeno jerrbiko sem po večini cepil aronijo, vmes pa par vej aromatnjajo. Raste v sožitju. Aronije sem letos z nje pobral 1.5kg. Aromatnjaja je cvetela to pa je blo vse..._________________Več jih posadiš, več jih ostane za tabo....
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

V bistvu si @TP postavil zelo dobro vprašanje. "Pogoji rasti." Z mojim odgovorom pa na žalost, vsaj v prvem delu ne boš prišel do črnobelega zaključka.

Jerebike sem nakopal v jeseni, naslednje poletje pa sem jih že okuliral. Korenine so bile slabo ohranjene, saj sem jih kopal v gozdu in tam se ve kako je kopati na široko.
Nekaj jih imam torej na prostem v špalirju, preostale pa še v loncih kot rezerva in tudi te sem cepil z aronijo. One na prostem so konstantno zastrte, letošnje poletje pa je bilo tudi razmeroma vlažno. Zemlja ilovnata, globoka.
Zanimivo je to, da so oboje zrastle od 0,5m in več, poganjki debeli z velikimi listi in močnimi brsti. Dobro, vlončene le malo manj, sem jih pa (le vlončene) zalival redno, vendar brez gnojila. Torej vzgoja v posodi vsaj pri meni ni bistveno vplivala na prirast. (lonec 5-6l, zemlja iztrošen - prezorel kompost; v tako mičkene kot ti načeloma ne sadim; morda je tudi to razlog za skromnost ...)

Letošnja bujnost mi daje slutiti, da utegne biti ugotovitev o jerebikinem močnejšem koreninskem sistemu in posledično tudi obsežnejši rasti resnična, hkrati pa za mojo zamisel tudi nekoliko problematična. Kot že rečeno, želim jih pokrivati proti pticam in za to bi mi ustrezali nižji grmi. Zato razmišljam kako na omejenem prostoru oblikovati krošnjo, ki bo uspela razpršiti potenco koreninskega sistema. Seveda z rezjo in optimalnim zgoščanjem, oz. širino, a eno je teorija, drugo pa praksa.

Bi pa poleg tega še pripomnil, da vsaj v drugem delu, ko rastlina vstopi v rodno dobo, nanjo močno vpliva poletna vročina. Tozadevno se iz optimistovih slik prav očitno opazi sočnost celotne rastline z jagodami vred, česar pa na moji lokaciji ni. V glavnem, če je ne senčim in v drugi polovici poletja občasno ne zalivam, potem največkrat obiram brezokusnotrpkaste izcauzano spužvaste jagode. Mimogrede, ko se masovno promovira ter sadi aronijo povsod, se ji tako povzroča veliko škodo, saj s slabimi sadeži ne moreš doseči dobrega odziva na trgu. (malo off topic)
Skratka, na tej ravni bi moralo biti tvoje rastišče veliko boljše od mojega, optimistovo pa sploh carsko. (to sem želel izpostaviti že ob njegovi objavi posnetkov, pa sem nato pozabil)

Se pa lahko zgodi tudi to, da je posamezna rastlina slabotna in takšno je zelo težko pripraviti k večji živahnosti. K nasplošni in dolgotrajni vitalnosti pa dejansko nemogoče. Tudi to bi lahko bil razlog za tvojih skromnih 80mm. (malo sem žleht, Laughing ampak naj bo vsaj številka desetiška Laughing )

@optimist; jaz sem še na primarni ravni, ti pa očitno že stopnjo višje. Čez leto ali dve, boš nanjo zacepil še kakšen skorš ...
Optimist
Prispevkov: 1263
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Optimist »

Glede na vajina opažanja bi dejal da se jerebike slabo odzivajo na presajanje - v lonce. V kolikor imata priliko bi jaz presadil v večji lonec in kako leto pustil. Še boljš pa prosto po Optimistu Laughing cepil v naravi
@ Juglans, jaz nalimam gor vse kar pride mim. Mam pa za pomlad v načrtu pocepit 20 - 30 jerebik, če jih ni več..._________________Več jih posadiš, več jih ostane za tabo....
Andrej Banko
Prispevkov: 5230
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Juglans, kaj si mislil s tistim senčenjem aronij ?
Tega še nikjer nisem zasledil. Ali si imel morda v mislih le tiste, ki so sveže nacepljene na jerebiko ?
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Pravzaprav je presajanje vsaj v mojem primeru neproblematično.

A kakšne jerebikce pa nebi pustil p+rmir? Še več, ... a bi se dalo celo kaj nabrati tega materiala?
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Ne. Odrasle rastline v poletju, ko plodovo že avgusta prisilno dozorevajo. Enostavno je 30+ vročina, sploh pa še v kombinaciji z južnim vetrom za njih nesprejemljivo dejstvo. Dobesedno govorim o skoraj rozinah zanič okusa.

Sem poizkušal obe opciji na eni starejši rastlini in s senčenjem ter občasnim zalivanjem sem tu doli prvič pridelal vsaj solidne aronije. Do dobrih mi pa manjka slabega jurja mnv. Very Happy
Odgovori