Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Česen 2017

Odgovori
franci
Prispevkov: 126
Pridružen: Če Jan 08, 2015 1:00 am

Odgovor Napisal/-a franci »

Danes sem po dolgem času obiskal moj nasad česna in z grozo ugotovil, da si je srnjad privoščila nadzemne dele. Tisti, ki niso bili pogriženi so visoki nekih 15 cm, ostalo pa pogriženo skoraj do zemlje. Da je bila srnjad se vidi po odtisih njihovih parkljev. Dosedaj nisem vedel, da bi se srnjad lotila česna. Ima kdo podobne izkušnje?
Bicikel
Prispevkov: 2066
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Bicikel »

Nikoli slišal niti videl. Je pa res, da pri meni praktično še nimajo kaj grizljat. Zaradi mrzle zime je tudi nabolj zgodnja sorta komaj kaj pognala. O ostalih na površju še ni ne duha ne sluha. Sorta Anka je seveda med nabolj poznimi.
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Kaj mislite, je zmrzal letošnjo zimo dovolj zrahljala zemljo okrog korenin, da spomladansko okopavanje ne bo potrebno? Če recimo pred močnejšim spomladanskim deževjem gredice pošteno zastremo, da jih dež ne bo uspel zbiti in zaskorjiti?
brbr
Prispevkov: 8003
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Zemlja je res rahla. Jaz bom mojega okopala, ko pride ven. To pa ne toliko zaradi rahljanja zemlje kakor zaradi odstranjevanja pelvela. Sploh na njivi, kjer se bojujem s pirnico. Imam pa vsega pokritega že od sajenja naprej.
Predno ga bom okopala, mu bom še potrosila pepel. A do takrat je še slab mesec.
Plitko okopavanje (največ 3cm) na tipičen dan (korenina) po biodinamiki deluje kot rahlo gnojenje in je za rastline blagodejno_________________naredimo svet lepši
tajana
Prispevkov: 1372
Pridružen: Pe Maj 30, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tajana »

Danes presenecena ugotovila, da je cesen ze zunaj - Anka, posajen 5. novembra. Spicke so visoke ene 3 cm. Vesela, saj se spomnem v kaksno pacasto zemljo sem sadila._________________CARPE DIEM
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

No, pri meni pa še ni zunaj. Kali so dolge največ 2- 3cm in se še skrivajo.

Sem pa ta teden posadil spomladanski česen. Zemlja sicer ni bila idealna, a me je napoved današnjega dne kar pospešila pri nameri, ker se po močnejšem dežju zlepa ne osuši dovolj.
Bicikel
Prispevkov: 2066
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Bicikel »

Slučajno sem v Leclercu naletel na zanimiv na zunaj precej vijola česen iz Španije. Kupil sem pol kilski paket, ga razstročkal in prejšnji teden posadil. Polovico ven k ostalemu česnu, drugo polovico pa v korita. Ta v koritih je že pognal korenine.

Bomo videli kaj bo nastalo iz tega. Drugače pa je pri nas trenutno še vse pod snegom. Ven štrli le zgodnji Portugalc, pa še ta ni prav velik. Se pozna doglotrajno mrzlo vreme. No, ga vsaj sneg ni poležal.
magnolija
Prispevkov: 353
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a magnolija »

Tudi moja Anka je zunaj, prvi je na plan pogledal slonji česen._________________http://www.procreo.jp/labo/flower_garden.swf
(klik na črno polje)

Lp Magnolija
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

naj povem še jaz nekaj besed o mojem česnu v Istri. na njivi v dolinici (kotanji, dragi, večji kraški jami) sta letos moj istrski česen, po tej izgleda zelo močni in trajni zimi s niskimi temperaturami, česen in čebula v visokosti med 2-5 cm. veliko je sejancev prav zaradi moče in ledu "vrglo" ven iz zemlje. to je opazno tam kjer je voda naredila lužo. povrhu tega pa še tu in tam do zemlje odrezani vršički. lahko bi bila ptica ali?

1m višje nad kotanjo sem posadila druge sorte česnov (darovalca Bicikl in Nauta, hvala obema). kraški rdeči česen ima dva lista, visok je 10-15cm in me gleda vseh 75 sejančkov.

veliki portugalec ima 5 listov in je visok 16-20cm, 40 sadik, pol jih je bilo oddeljenih od glavice več dni, druga polovica 1 uro pred sajenjem. ni videti razlike.

veliki č. od Naute (drugo leto pri meni) od 7 predlanskih sadik sem jih posadila lani 45 kom. ti imajo po tri liste in so visoki 15-25cm. 2 kar velika vršička sta "odgriznjena", zraven je "odgrizeni" del.

enako sem sadila vse česne, rov posajen česen, z grabljami nasuta zemlja. na gredicah nekaj višje so lepo videne vzdignjene vrste kjer rastejo česi. v dolinici 1m nižje tega ni opaziti, vse je ravno.

vse sem sadila 23-Xl (toplota zemlja), mokro je bilo še pa še, da sem kar drsela po deski ob gredicah, a pripravljal se je čas odhoda na celino in je bila edina varijanta. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
franci
Prispevkov: 126
Pridružen: Če Jan 08, 2015 1:00 am

Odgovor Napisal/-a franci »

Podobno kot opisuje« Voda« se je dogodilo pri meni. Precej stročkov izpuljenih iz zemlje, nadzemeljski poganki pa večinoma skrajšani skoraj do zemlje. Jaz sem za to okrivil srnjad, ker je bilo vse polno sledi njihovih parkljev, druge razlage ni. Od takrat, pa do sedaj pa se je česen opomogel, tako, da skoraj ni sledi o škodi. Česen sem okopal in ga poškropil z bakrenim pripravkom z dodatkom žvepla. Je pa letos razvil zelo dolge korenine, najverjetneje mu je pomagalo, ker sem stročke pred sajenjem namočil v raztopino morskih alg. To naj bi pospeševalo bujnejše in močnejše korenine.
Odgovori