Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Marelica - Prunus armeniaca

Odgovori
juglans
Prispevkov: 3383
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

@crtj, sem sicer že v drugi temi izpostavljal enak problem, pa ga bom ponovil še tukaj. So te rane enotno usmerjene proti jugu, oz. JZ?

Ker če da, potem je to enak problem , kot pri meni na breskvah in slivah, ter eni jablani. Razlagam si, da poletno sonce dobesedno prežge tanko skorjo in posledice so takšno odmiranje. Seveda se pokažejo šele kakšno leto kasneje, ko tako grdo razpoka, spodaj pa drevo medtem že kalusira in zapira rano kolikor pač more na široko. Tam, kjer je poškodba dovolj široka, enostavno ne zapolni in dela nove zarastline pod suho skorjo.

Kot vzrok.
Glede gobe se pa bojim, da ima battagelli prav.
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

Ta marelica je razpoke dobila v sezoni, ki se je začela z zimo, v kateri je bila lepo beljena. Razpoke so pa z vseh strani, kakor se jim ravno zdi. Kar je bilo obrezovanja, sem vse zamazal. En čas sem skušal poflikati tudi razpoke, kako so nastajale, pa se to ni in ni hotelo nehati.

Tako da nimam neke pametne teorije, kako bi prišlo do tega, razen da je pač to marelica (torej nadvpovprečno občutljiva zadeva) in to na legi, ki ni ravno klasična sadjarska (čista prekmurska ravnina, ko pride mraz, se razlije povsod in ostane, dokler ga ne razpiha; za pol cone bolj ostre zimske razmere kot na Goričkem).

Najbolj me jezi in žalosti to, kako lepo se je sicer razvijala - dve leti nazaj je dala eno vzorčno marelico, lani je tako ali tako vse sadje pomrznilo, letos pa nabito polna popkov in hkrati takole :(

Pogosto pomislim na izjavo ene gospe iz ZDA ali VB, ki sem jo prebral pred časom, sicer na temo breskev: you know, peach trees are just not that excited about life -- veste, breskvam pač ni toliko do življenja.

In pa seveda, da ima življenje pogosto prefinjen občutek za humor -- najbolj okusne češnje, na primer, so pri nas na malem drevescu, ki so ga na samem začetku urejanja te posesti ene 3 x zmasakrirale srne, na koncu je vseeno uspel nekako znova odgnati žlahtni del, izrašča kljukasto in bo vedno moralo biti na zelo temeljiti opori - češnje pa res čudovite (Sunburst).
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

Sekira me to, da če ne razumem, kako se je zgodilo, potem tudi ne morem pomagati naslednji, da ne bi ponovila vaje.

Je pa tako -- par km od nas, še vedno v isti ravnini, ima en stric par sto komadov v komercialnem nasadu; mislim, da je sorta Pinkcot. Lani je seveda sadje v celoti izpadlo, vendar izven tega pa se ni kaj pritoževal. Tako da je morda pametno, da ga obiščem in malo povprašam, kaj zaene vudu operacije on izvaja, da se marelice počutijo dovolj dobro.
battagelli
Prispevkov: 309
Pridružen: Sr Jun 26, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a battagelli »

mravlja je napisal/a:
battageli,

glede gobe imam eno vprasanje.
Ko napade goba drevo, ali razumen sadjar uposteva kot okuzeno celo drevo - ali ga lahko do visine prve gobe smatra kot pogojno uporabno za nadaljno precepljenje?
Je se kaj upanja?

Če takoj odreagiraš ko se goba pojavi in odrežeš globoko v zdravi del ter takoj zopet zamažeš rano bi moralo pomagati.Predvsem bi to pomagalo kadar goba vstopi na ranah kadar natanejo ob rednem obrezovanju in so kolikor toliko oddaljene od debla.
Če je goba vstopila na ranah na deblu je smiselno drevo takoj posekat.

Pred leti sem probal marsikaj da bi drevesa pozdravil a nisem imel uspehov.
Predvsem češnje so zelo dovzetne.
Odkar rane katere nastanejo pri obrezovanju zamazujem in okužena drevesa takoj odstranim imam v sadovnjakih odlično zdravsteno stanje.
Najbrž je drugače će imaš pri hiši posajeno samo kakšno drevo in si nanj tudi čustveno navezan.Pri meni tudi zaradi fitoftor in drugih virusnih obolenj reagiram zelo hitro če opazim da je z rastlino nekaj narobe.
Drevo gre takoj v sežig.
Napisal sem ti kako to delamo pri nas v praksi._________________Pod Čavnom visokim prebivam,z bistro vodico se umivam,gledam dolinco prekrasno,vidim Vipavco počasno.
mravlja
Prispevkov: 4237
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

battagelli,

hvala za odgovor.
krt
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Mar 06, 2017 1:00 am

Odgovor Napisal/-a krt »

Prosim za nasvet, kam posaditi marelico- na severno oz. SZ stran hise, kjer je samo popoldne nekaj sonca, jo pa lahko stisnem tik ob hiso in bo pod streho, ali jo naj raje posadim na zahodno oz. JZ stran, ampak ne bo pod streho? Pri tej drugi legi bi jo poleti malo senčilo drugo drevo, pozimi pa zal ne. Veter pri nas piha predvsem iz JZ, severnik zelo rahlo, ker je tam gozd. Posadil bom ogrsko, imam pa že Goldrich na južni strani.
battagelli
Prispevkov: 309
Pridružen: Sr Jun 26, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a battagelli »

Brez sonca ni cukra in sadne arome.
Če sadež ni dober je bolje da ga nimaš,razen če si zbiratelj._________________Pod Čavnom visokim prebivam,z bistro vodico se umivam,gledam dolinco prekrasno,vidim Vipavco počasno.
tinko
Prispevkov: 569
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tinko »

Marelica "Carmen top" je pomladi lepo prestala mraz in že zori. Posajena je ob drvarnici na južni strani.
Danilo
Prispevkov: 746
Pridružen: So Jun 29, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Danilo »

Skoraj trideset let stara marelica, ki je z svojo rodnostjo in sladkimi plodovi kraljevala na južni strani vrta, se je letos dokončno posušila.
Najbrž je še čas letos, da na njeno mesto posadim novo?
Za sadje nisem strokovnjak, rad pa berem in sem hvaležen za vaše zapise.Prosim za nasvet, katera sorta se vam zdi primerna za dokaj sončno lego kamniškega celinskega podnebja? Ob tem bi rad ostal pri minimalnem škropljenju (proti moniliji je najbrž potrebno zaščititi vsako sorto).

Lep pozdrav
Optimist
Prispevkov: 1263
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Optimist »

Kolikor vem prav na isto mesto ne bo šlo. Edino če tam kar konkretno zamenjaš zemljo. Nej bi bila tam zemlja iztrošena...._________________Več jih posadiš, več jih ostane za tabo....
Odgovori