Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.
Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)
Vsekakor me malo preseneča tole z videa srbskega gojitelja malin, katerega povezavo si dal, ti dolgi prepleti rozg čisto na tleh. Take zmešnjave si skoraj ne bi rad privoščil na vrtu, kjer mi rastejo tudi druge rastline.
Ni tak kot izgleda. To nekateri naredijo samo preko zime, vse se na tla spusti in se tako zaščiti zaradi mraza (sneg je izolator), dol kar pritisne mraz pa tudi snega imajo kar dosti, tako da si pomagajo na tak način. Spomladi se poškodovane od mraza in slabotne odstranijo, najlepše in najmočnejše pa se vežejo nazaj na žico.
Crtj... Mi lahko prosim iz izkušenj poveš kdaj zorijo Polka, Polana, Amira in Autumn bliss? Vsak trgovec govori drugače... Rad bi si uredil nasad, tako, da bodo dlje časa dozorevale in da bo sezona čim daljša.
AB in njena rumena sestrica GB pri meni zorita tako:
- celotni junij (v bistvu od zadnjih dni maja oziroma kakor padejo karte katero leto) - v prvi polovici julija dopust za preklop na mlade veje - od druge polovice julija v oktober (kako daleč v oktober, je stvar posamezne sezone)
Za ostale še ne upam nič reči, ker so prispele komaj maja lani in prve sezone ne jemljem kot merodajne. Vendar ko je Polko in Amiro prvič zgrabil mraz v tolikšni meri, da rastline niso več šle nikamor, so še imele plodove. (Govorim lahko samo o pridelku na mladih vejah, ker starih pač v prvem letu ni bilo.) Letos sem rezal tako, da sem pri vsaki sorti pri 50% pustil stare veje, pri drugih 50% pa do zemlje, tako da bom lahko poročal o razvoju v obeh primerih.
Polane nimam, verjetno sčasoma bo, zaenkrat imam naročene Kweli. Slednja naj bi bila poleg drugih lastnosti izrazito pozna.
Na srbskih forumih - Srbija je skupaj s Poljsko v špici evropske proizvodnje malin - se za Polko ponavadi pogovarjajo o začetku obiranja v prvih dneh julija, če je vzgoja taka, da prek zime vse porežejo, torej pobirajo samo pridelek z mladih vej; in potem julij, avgust, september. (Glej predvsem poljoinfo.com)
Ampak kar se tiče samo dolžine sezone - meni je že AB smešno dolga in na začetku kar nisem mogel verjeti, da lahko imaš zame tako okusno sadje na voljo tako dolgo.
Zakaj sem izbral za start ravno AB (takrat 9 let nazaj): ker sem po branju dobil vtis, da je to malo starejša 100 x na vse načine preverjena večkrat rodna sorta in bo težko kakšno negativno presenečenje.
Zakaj zdaj širim: ker je lanski dan upora proti pomladi pripeljal do tega, da smo imeli na 10+ jablanah 4 jabolka, od ostalega drevesnega sadja nič razen na eni slučajno dovolj lepo mikrolocirani figi; normalno pa so naprej delale maline, ko so se enkrat sprijaznile s tem, da je prva runda popkov pomrznila. Takega izpada ne bi ponavljal, pa sem se odločil povečati maso malin.
Ce ti maline uhajajo samo na parih mestih, zastihaj korenine dovolj globoko, da jih prekines. Ce pa se ti dogaja to redno in na daljsi dolzini, zabij v zemljo trakove plocevine. Resitev je na prvi pogled malo cudna, a ucinkovita - tudi pri drugih koreninah. Mislim, da kake plasticne ograjice ne bodo pomagale.
To je sicer po moje od pozebe, vendar ta udar tudi pomeni, da je rastlina oslabljena in če pride kakšen problem, bo prišel na njemu prijazen teren.
Tako da zdaj, ko je dež mimo, je po moje dobra ideja nekaj takega kot drin (aminokisline za okrepitev) in nekaj takega kot labicuper (bakreno "listno gnojilo").