Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Allium ursinum - čemaž

Odgovori
Andrej Banko
Prispevkov: 5228
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Andrej Banko je napisal/a:
Ja, čemažev namaz/pesto tudi jaz obožujem.
Vendar ga pa vedno pripravljam s hladno stiskanim sončničnim oljem, ki ima bolj nevtralen okus kot močno in ( zame ) grenko oljčno olje.
Včasih mešam zraven še do približno 20% sezamovega ali bučnega olja.

Na 100g čemaževih listov 60-70g olja in 4-5g soli.


Lahko se tudi malo popopra.

Zanimiv okus dobimo, če dodamo mleta sončnična semena ali pinjole, samo to je pa potem treba precej hitro porabiti ( kar niti ni tako težko Wink )
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

AB, kje pa ti to nabiraš? Surprised . Ravno te dni sem gledala pod našimi grmi a ni videti še niti ene špičke. Sol sem pa nehala dajati v pesto, se mi zdi, da preveč izniči originalni okus čemaža. Raje dam malenkost več olja. Hranjena v hladni kleti je bila vsebina pozabljenega kozarčka čez 2 leti še prav taka, kot na začetku.
brbr
Prispevkov: 8003
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

AB, dober tek. Prepričana pa sem, da namaza ni potrebno zamrzovalti. se ohrani tudi v shrambi, samo pri polnjenju je treba paziti, da res ni v masi nobenih mehurčkov zraka._________________naredimo svet lepši
Andrej Banko
Prispevkov: 5228
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Muha, nabiram tu blizu mene, na Mali Loki.
Res pa, da so bili tole res prvi, prvi posamezni listki, ki so ponekod že pokukali na plano.
Za kaj konkratnega nabrat bo treba pa počakat še 10-14 dni.
metuljc
Prispevkov: 9399
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

Ja, pri nas se na enem mestu med take mlade listke mešajo mladi listi laškega kačnika. Ne vem, če pri tebi raste, a velja biti previden. Ko malo zrastejo, jih brez težav ločimo, čisto mlade, ko so še zviti v svaljek, so si pa zelo, zelo podobni.
Uf, moram malo naokoli, če pri nas tudi že kaj poganja, bo treba na drugo stran doline, na naši čemaža ni.
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

juglans je napisal/a:
No, pa daj figula. Morda bo "tvoj" kaj bolj zagnan. Pa drugo lokacijo mu bom namenil. Da vidim. Hvala.


Po mojih opažanjih potrebuje predvsem humus, vlago tudi, a ne tako zelo. Največ ga je najti v dolinah ob potokih ali rahlo močvirnih tleh ter na vzhodnih brežinah listopadnih gozdov, bogatih s humusnim materialom. Pri meni raste pod lesko, okrog sirskega hibiskusa, okrog hortenzij okrog okrasnih listopadnih grmovnic in se čudovito dopolnjujejo.

Invazivnost? Ni nevarna, če ga ne sadimo ravno na vrtne grede. Tam se ga je kasneje težko znebiti. Posadite ga pod listopadno grmovje na vzhodno stran. Nekam, kjer dobiva le jutranje/dopoldansko sonce. Ko nadzemni del premine, ga pokrijte z zastirko (okoli 5 cm). Jaz ga zastiram s tistim, kar nagrabim v okolici (predvsem listje jeseni) . Skratka: posnemati je treba naravo.
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Muha hvala za podrobnosti. V bistvu ima na moji lokaciji skoraj vse našteto. Raste pod lipami in češnjami (svetel gozdiček) na nagnjenemu terenu orientiranemu na sever. Tla so glinena z naravno gozdno zastirko v jesenskem času in razmeroma solidno vlago skozi celo leto. (najbolj vlažen predel na celotni parceli a nikakor močvirno ali kaj podobnega)
Edini dvom bi lahko bil okoli glinene podlage, ki pa je dejstvo na tem mestu. Sicer se že nekaj časa pripravljam in figula me bo sedaj v to prijetno prisilila, da jih posadim še nekoliko višje po pobočju. Tam bo seveda manj vlage, nekoliko manj svetlobe, pa tudi manj glinena zemlja. (morda bo 3-kratni manj prinesel več čemaža)
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Mogoče mu pa lipa in češnja ravno ne ustrezata za sožitje? Samo razmišljam. bom videla, kako se bo pri meni razširil pod orehom. Tistih par, ki sem jih pred časom posadila tja, letos cveti.
Tiana
Prispevkov: 1104
Pridružen: To Mar 04, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Tiana »

Verjetno lipa in češnja ne vplivata....na koncu moje parcele je 'gozdiček' kjer je veliko divjih češenj in tudi nekaj lip, čemaža pa pod njima za izvoz.
brbr
Prispevkov: 8003
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Jaz sem ga posadila na vrt, pod lesko. Mu zelo odgovarja, le krvavi boj bije z regačico... Se bojim, da bo potegnil "ta kratko"._________________naredimo svet lepši
Odgovori