O, oprosti, ga nisem nikoli pobliže pogledala. Je samo edini planer, na katerega sem naletela med "webanjem" Pa tudi čudno, da nimajo možnosti izbire: inč - cm
Nekateri proti voluharjem na dno dajo plast ovčje volne.
Vsekakor je to dosti manj trajna rešitev kot dobra mreža. Volna je koristnejša višje, saj dobro zadržuje vlago in je hkrati gnojilo, ko počasi razpada.
Nekateri proti voluharjem na dno dajo plast ovčje volne.
Imam in to ne deluje. Voluhar je v gredi bil. Da je stvar še bolj "smešna", na dno sem dal tudi mrežo, sicer plastično dvojno pleteno proti toči, ker nekateri sadijo v plastične mreže od krompirja sadno drevje, ker baje voluhar tega ni sposoben pregrizniti. Vseeno je voluhar v gredi bil. Letos po koncu prve zasaditve smo na hitro odstranili zgornjih 20 cm zemlje in dali kovinsko mrežo, približno cm x cm. Lepo zabili na stene, da ne bi bilo lukenj itd. In včeraj smo našli konkretne rove od zverine nad to mrežo. Sumim, da ta žvad v nekem obdobju miru in tišine enostavno zunaj prepleza tistih 80 cm lesene stene in si gre postreč ter da lahko notri tlačim mreže, kakršnekoli želim. Voluharja sem v naravi že zalotil sredi dneva na cesti, ko je marširal novim dobrotam naproti, tako da mislim, da je v okrilju noči zmožen narediti marsikaj, če se mu zahoče.
Vsaj mišim sploh ni problem plezat vertikale po lesu.
Voluhar je itak ene vrste miš.
Rešitev zato je konkreten odkap (vsaj 10 cm na zunanji strani grede) na vrhu vertikale. Lahko tudi malo nagnjen navzdol, da ima zverina težjo smer za zlezt.
Sicer se je malo težje sklonit čez, je pa priročna odlagalna polička.
Brez dvoma bo po lesu lahko splezal, eventuelno ne tisti najstarejši najdebelejši primerki. Ampak je dovolj podmladka, tako da obiska bo zagotovo. Aladinov predlog je takole na prvi pogled zelo dobra rešitev.
Mreže slej ko prej prerjavijo in tokovi so odprti. Volna v letu skompostira, še prej pa se razkroji maščoba in dečko ne porajta karkoli odvračalnega. Plastične mreže, ... ne se hecat.
Za lubenice imam narejene kupe komposta in seveda mi jih voluhar takoj požre. Mreža mi gre neznansko na jetra, ker se sigurno vsakič nabodem v roke kadarkoli pridem do nje. Nato sem se domislil briljantne ideje, in sicer. Plastične lončke premera 20cm iz trde plastike sem po stenah in dnu navrtal z debelim svedrom, tako da imajo korenine veliko možnost izraščanja. Vanje sem posadil lubenice, počakal da so se vrastle, nato pa to vse skupaj posadil na te kupe. Ko je bila sila je voluhar pregrizel lonce, tako da je prišel še do notranjih korenin.
Trajna rešitev bi bila rosfrej mreža, a bi bila draga kot žefran. V navalu besa sem enkrat celo kontaktiral proizvajalca, pa bi me dobesedno kap ruknila. Cifra se je gibala v tisočakih. Ker je to "ne", bi potem izbral Varjeno mrežo s centimeterskimi okenci, žica debeline cca 1mm in vse skupaj vroče cinkano. Ne pa tiste pletene, šestkotne ali kako bi jih že imenoval.
Centimetrska okenca so prevelika, voluhar se komot sprehodi skozi.
Meni se je proti voluharju najbolje obneslo, da sem pustil gredo zapleveljeno oz. plevel samo rezal. Zverina po naravi ni zlobna, da bi žrla točno tisto kar bi tudi jaz. Če ima dovolj hrane na voljo, potem bo jedla vsakega po malem.
Morda kdo ve, kaj je voluharju najbolj všeč? Če to poseješ zraven tistega, kar bi rad da zraste, potem je mogoče problem delno rešen.
Okrog dreves, ki jih bom letos posadil, bom pa našpikal nekaj debelejših vej česarkoli že (mogoče kakšnega ribeza).