Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Filtriranje pitne vode

Odgovori
crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Filtriranje pitne vode

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Saj vem, da sem na napačnem forumu s to tematiko, a vseeno vprašam - ima kdo izkušnje ali inštalacije sistemov za filtriranje vode?

Močno se nagibam k nakupu aparature za reverzno osmozo v kuhinji in filtra za tuš v kopalnici.

Se prebijam skozi tekste in skušam ločevati seme od plev napisanega .....
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Bom kar sama odgovorila, mogoče komu pomagam in mu prihranim nekaj ur brskanja po spletu.

Tole je naša »čista« vodo v čisti posodi, voda je vrela cca 3 min in to je rezultat:




Ukrepanje je bila nujnost.
Najprej sem iskala sisteme za kuhinjo. In reverzna osmoza (RO) kot sistem za najčistejšo vodo je sprva ponujala najboljše. Po nekajdnevnem brskanju sem se odločila, da to ni pravi sistem zame zaradi:

- RO je bila razvita za občutljive laboratorijske analize – filtriranje odstrani vse, tudi minerale (kalcij, magnezij …), ki so nujno potrebni, da ostane voda v pitnem, alkalnem delu
- vodi je potrebno vračat minerale skozi dodane filtre (ki so lahko neznane kvalitete) … ni mi všeč ideja odvzemanja in dodajanja
- velika poraba vode : za 1 liter čiste vode je porabljenih 6 litrov vode. Z nekimi dodatki se lahko razmerje spusti na 1:3
- možnost da zaradi pritiska trdih delcev membrana poči, napaka ni vidna in pijemo nefiltrirano vodo dokler ne zamenjamo filtra
- kapljično filtriranje in shranjevanje čiste vode v rezervoarjih. Če so le-ti samo delno izdelani ali prevlečeni s plastiko, je sporno. Četudi bi bila plastika BPA free, je tu tudi BPS in ogromno kemikalij, ki bi jih kisla/prazna voda lahko vezala nase
- nekateri so mnenja, da voda iz RO ne odžeja oziroma nas ne navlaži/hidrolizira


Kmalu sem ugotovila, da filtriranje samo kuhinjske vode ne bo zadoščalo. Tu je še topla voda in kopalnica, zelo pomembno!! Glavni sovražnik v kopalnici je klor. Naj razložim:

1. deluje kot motilec hormonov - kar nam dosti ne pove, dokler se ne podučimo o mehanizmu in posledicah teh motenj. Torej klor kar hitro izhlapeva in med kopanjem in tuširanjem ga masovno sprejemamo nase in vase skozi dihala in kožo. Tako pride v naš krvni obtok in potuje po žilah skupaj z vsemi ostalimi substancami. V taistem obtoku potujejo tudi hormoni ščitnice. Ko pridejo do svojih receptorjev, se spojijo z njimi, receptorji odprejo vrata in hormon vstopi v celico in začne delat kar je pač njegova naloga. Taiste receptorje ima zelo rad klor. Spoji se z njimi in jih zasede. Receptorji odprejo vrata, vendar skoznje ne pride nič. Začnejo vpit gor na možgane: daj nam hormon, daj nam hormon .... možgani naročijo ščitnici povečano izločanje hormona. Hormona je v krvi dovolj, vendar zaradi zasedenih receptorjev ne pride v celice. Človek ima simptome bolezni ščitnice, krvna slika pokaže, da je hormona dovolj ... zdravnik predpiše zdravila za popolnoma zdravo ščitnico ....
2. klor ima nalogo, da pobije vse bakterije - dobre, slabe, ni važno. Vedno bolj je jasno, da so dobre bakterije v črevesju nujnost za zdravje in razum. Ko poskrbimo, da pobijemo vse bakterije in nas dobri fantje zapustijo, itak kot je to že v navadi - zmagajo slabi fantje, ki nam delajo škodo.
Po enem gledišču smo mi sami ena velika bakterija Smile. Če seštejemo vse gene različnih bakterij, ki so v določenem trenutku v nas in na nas .... je človek s svojimi geni zastopan le 1%.

Našla sem po svojem mnenju dobre filtre, sestavila sem naslednji sistem:
** na vhodu bo okvir s tremi 20 inčnimi filtri s funkcijami:
1. trdi delci = osnovno filtriranje nečistoč in trdih delcev z natančnostjo 5 mikronov
2. kamen = mehčanje vode
3. kemikalije, težke kovine, klor, ....
** v kuhinji bom imela dodatni podpultni sistem s 5-stopenjsko filtracijo

Sistemi so naročeni in potujejo k nam. Komaj čakam da vidim kaj sem natuhtala. In da se rešim poti v kopalnico - za "prvo silo" sem kupila filter za na tuš in sedaj hodiva tja po vodo.

Tudi če ste trdnega prepričanja, da imate odlično vodo, priporočam nakup vsaj filtra za tuš.
In za božjo voljo zabrišite stran vse plastične flaške za vodo in si najdite stekleno. Je res, da nas obdajajo toksini vsepovsod, če se pa lahko kateremu izognemo ....
Uporabniški avatar
Melona
Prispevkov: 4531
Pridružen: Pe Mar 28, 2014 1:00 am
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Melona »

Figula, hvala, da tole deliš z nami. Te filtre je potrebno občasno očistiti ali zamenjati? Morda veš kako pogosto?

Zelo všeč mi je tvoj nasvet glede plastike. Ko se je navadiš izogibati, gre.
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Melona, treba jih je menjat. Pravi interval menjave je bolj individualen, ker je odvisen tudi od kvalitete vode.
Splošna priporočila so od 3-6-12 mesecev ali na toliko in toliko pretočene vode.

Zato sem za vhodne filtre vzela največje Big Blue. Da bodo zmogli celo hišo, da pritisk ne bo padel in da bodo recimo zdržali dlje.

Sama sem mnenja, da je cena filtrov zanemarljiva v primerjavi s ceno zdravja Wink.
Uporabniški avatar
Melona
Prispevkov: 4531
Pridružen: Pe Mar 28, 2014 1:00 am
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Melona »

Nedvomno, le nisem si predstavljala, če jih je treba čistiti ali menjati.
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Filter za trde delce naj bi bil tak, da se ga lahko tudi opere.
Samo ne vem, če bo moj tudi te vrste, to morem še ugotovit (jajks Smile).
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Super zapis. Dobro si raziskala in najlepša hvala, da si to delila z nami. Priznam, da o tem ne razmišljam in tako ob branju tega tudi temu primerno presenečeno zevam. Halo, kakšna ščitnica, ampak OK, je logično da se nekje mora poznati.

A boš predstavila še drugi del tega projekta? Konkretno celo kompozicijo z izvedbo montaže, okviren finančni vidik in morebitne vtise ob "novi" vodi. (ki bodo sicer subjektivni ampak OK)

Hvala še enkrat.
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Res, juglans - ne razmišljamo, dokler nas nekaj ne zvije.

Lahko poslikam, ko bo vse inštalirano. Trenutna investicija nakupa, ki vsebuje: okvir s tremi filtrskimi telesi in merilci tlaka, 5 filtri zanje (za drugi in tretji filter sem vzela rezervo), sistem za kuhinjo s 5 filtri in dodatnimi rezervnimi 4 filtri je s prevozom v SLO 440 eur. Se mi zdi, da je to kar precej opreme Smile.

Inštalacijo bo izvedel vodovodar - prijatelj. Verjetno bo še strošek za dodatne cevi - ko bomo speljali dovod skozi filtre in nad njimi še by-pass ... za vsak slučaj. Recimo na okroglo 500 eur.

(me veseli, da vam je zanimivo, sem kolebala ali naj sploh kaj napišem o teh stvareh na vrtnarski forum Confused hvala)
aladin
Prispevkov: 950
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a aladin »

Figula, kaj konkretno te je zmotilo pri vzorcu vode iz prve slike? Si jo dala analizirati?

Jaz vidim vodni kamen, je še kaj?

Jaz resno razmišljam o sistemu lovljenja deževnice za tuširanje in pranje. Odvisno od lokacije (koliko je voda klorirana), ampak pri tuširanju res podihaš največ klora.

Čeprav nisem še slišal, da bi imeli plavalci, ki trenirajo, kakšne težave s ščitnico - ima kdo kakšne podatke? V bazenski vodi je neprimerljivo več klora kot pa ga absorbiramo pri tuširanju.

Klora iz vode za pitje se enostavno znebiš tako, da jo za kakšno uro ali dve pustiš v odprti posodi - klor izhlapi.

Mene v pitni vodi najbolj skrbijo pesticidi, antibiotiki (ki pridejo iz gnoja živali) in težke kovine.
Odgovori