Ampak, kako dober in podroben opis "karakterja" ali bolje rečeno "pojave" - tudi zelo dobremu pisatelju se tega opisa ne bi bilo treba sramovati. Se mi zdi, da je voda velika ljubiteljica literature.
kaže, da sem se v branju malenkost (ali pa kar precej) izgubil - in iščem slovenski prevod ali razlago angleške besede "isoperoxidase". Ja, vem, ja, kemija... .
Skratka, vas lepo pozdravljam z gasilskim "Na pomoč".
Obstaja kar nekaj takih strani, od brezplačnih do plačljivih, slednje so seveda praktično 100% zanesljive. Vem za eno, ki jo vodijo češki botaniki in so jo v nekaj letih razširili na lep del zemlje, tako imajo delo skozi celo leto. Pri teh brezplačnih pa, kolikor vem od prijateljic, ki so profi botaniki, v naših koncih, glede na to, da bolj kot ne, temeljijo na zahodnoevropski flori, kar dobro delujejo. je pa precej odvisno od tega, koliko fotk določene vrste je že v njihovem arhivu (kolikor vem, se zelo hitro širi), pa tudi od kvalitete tvoje fotke. Zdajle ne morem do diska, kjer imam spravljeno PP prezentacijo, na kateri imam nekaj linkov do takih strani. Ko bo povezava delovala, dopolnim odgovor.
Aha, povezava dela, dodajam: (pobrano s PP predstavitve predavanja maja 2017 v okviru Botaničnih večerov v organizaciji Botaničnega društva Slovenije)
http://www.flowerchecker.com/ (za divjerastoče rastline posredovanje slike ekipi 20 botanikov500 identifikacij / dan)
Plantifier - za vrtne rastline, okrasne rastline, grme, drevesa in čebulnice posredovanje slike široki skupnosti ljubiteljev vrtnarjenja na portalu MyGarden.org
PlantSnapp - plačljiva aplikacija za vrtne in okrasne rastline, njihove bolezni in škodljivce slika se posreduje strokovnjakom za vrtnarjenje podatki o oskrbi, možnost nakupa
LeafSnap - za drevesa računalniška identifikacija: primerjava slike s slikami v njihovi bazi Kanada, del ZDA, Velika Britanija
NatureGate - za divjerastoče rastline in ribe, ptice, metulje računalniška identifikacija
PlantNet - za divjerastoče rastline računalniška identifikacija geografsko najustreznejša (Zahodna Evropa) brezplačna
Če te zanimajo pa bolj slovenski viri, pa priporočam stran: KeyToNature: najprej bolj vsesplošen: https://www.keytonature.eu/wiki/
Bolj za naše ozemlje, delo naših ljudi (in sosedov iz Trsta, med katerimi so tudi Slovenci): http://www.siit.eu/index.php/dolocevalni-kljuci/seznam-kljucev Tukaj so raznorazni ključi, nastali s podporo projekta Prirodoslovnega muzeja Slovenije in Univerze v Trstu. Tu sicer določaš po znakih, ne s pošiljanjem fotk, a je, po mojih izkušnjah, določitev mnogo bolj zanesljiva.
V gozdu nad kanjonom Zarica na Savi mi je neki starejši "domorodec" pokazal tale grmiček z roza cvetki. Vem, slike so slabe, bilo je oblačno pa še v gozdu, pa še slike so se na Shrani.si obračale čisto po svoje, tako da sem po štirih poskusih odnehala. Torej, povedal je, da je bil grmiček lani precej večji, a so ga pri žaganju in vlaki dreves precej poškodovali. Tisti cvetek, ki je bolj blede barve (če se to sploh vidi), je bil odprt že pred zadnjim snegom in mrazom in je pomrznil, odpadel pa ni. Imena ni vedel, jaz pa še manj. Gotovo ga pozna kdo na Gartlcu?
_________________Barvit pozdrav, Ladka s Povelj, Bahnkova Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
Navadni volčin, Daphne mezereum. Plodi z rdečimi jagodami, katerih strup je eden najmočnejših rastlinskih strupov pri nas. Nasploh v Sloveniji uspeva 6 vrst volčinov. Poleg navadnega še dišeči v. (D. cneorum), progasti (D. striata), lovorolistni (D. laureolum), Blagajev (D. blagajana) in alpski (D. alpina). skupo jim je to, da dišijo, eni bolj, drugi maj, cvetovi, seveda, da so strupeni. Niso zastonj dobili ljudskega imena, ki nakazuje na strupenost.