Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Breskev, nektarina - Prunus persica

Odgovori
Pepe
Prispevkov: 732
Pridružen: Če Mar 13, 2014 1:00 am
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a Pepe »

Rezanje vej verjetno nima nobenega smisla. Ni to monilija. Kot sem že pisal, moje breskve imajo odvisno od sorte običajno od slabih 10% kodravih listov, do skoraj polovice. Brez ni nobena, niti vinogradniška, ki je celo v mojem primeru zelo dovzetna za kodravost. Rodijo vse in to vsako leto. Če imam čas, odstranim nekaj kodravih listov. Če jih ne odstranimo, odpadejo sami. Breskva požene nove liste, ki te nadomestijo. Težava seveda je, da to drevo izčrpa in ne da od sebe tega kar bi lahko. Zato jim privoščim kako listno gnojilo, da mi preveč ne zamerijo.
Nevarno je tudi zaradi pozebe v jeseni, ker novi listi pozneje odpadajo.
sreco
Prispevkov: 85
Pridružen: Sr Mar 26, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a sreco »

Dejan84, okuženih listov se ne trga, ker se s tem samo slabi drevo. Ostali, zdravi listi, se ne morejo več okužiti. Torej, pustiš kot je in naslednje leto ustrezno škropiš.
ck
Prispevkov: 427
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ck »

sreco je napisal/a:
Dejan84, okuženih listov se ne trga, ker se s tem samo slabi drevo. Ostali, zdravi listi, se ne morejo več okužiti. Torej, pustiš kot je in naslednje leto ustrezno škropiš.


Okužene liste je treba potrgati ko so še rdeči zato, da se ne razvijejo trosi (svetlo sive barve). Okužbo - breskovo kodravost pozročajo glive, ki se razmnožujejo preko trosov, ki se z okuženih listov raztrosijo in oprimejo vejic (nabirajo se tudi v pazduhah listov - torej tam kjer bo praviloma naslednje leto brst) ter NASLEDNJE LETO zaradi bistveno večjega števila trosov na vejicah in ob brstih MOČNEJE okužijo brste.

Trose je v fazi mirovanja izredno težko uničiti s sprejemljivimi škropivi, zato je trganje okuženih listov eden od ukrepov za zmanjšanje okužbe v naslednjem letu.

Po močni okužbi se splača jeseni po odpadanju listov škropiti z bakrom._________________lp
babaco
Prispevkov: 919
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a babaco »

Ck, dobro napisano, se popolnoma strinjam. Sam pa menim, da jesensko škropljenje bistveno ne vpliva na moč okužbe spomladi. V deževni pomladi pred brstenjem so edina rešitev organski fungicidi.
Optimist
Prispevkov: 1263
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Optimist »

Jaz nič ne špricam! Vedno jih samo oskubim se prej pa dobro pognojim z NPK 7-20-30.
Vse zrase..._________________Več jih posadiš, več jih ostane za tabo....
sreco
Prispevkov: 85
Pridružen: Sr Mar 26, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a sreco »

Saprofitski micelij je celo leto na površini lesa. Ne glede na to, ali trgamo okuženo listje ali ne. S tem samo slabimo drevo. Listi starejši od treh tednov, se ne morejo več okužiti.

Spomladi se pa razvije parazitski micelij, ki napade liste in plodove. Njegov razvoj lahko preprečimo samo z ustreznim škropljenjem. Ali pa posadimo breskve odporne na to bolezen.
sreco
Prispevkov: 85
Pridružen: Sr Mar 26, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a sreco »

Še primer iz prakse: Lani sem imel nekaj kodravosti, ker nisem ustrezno poškropil. Liste sem pustil gor. Letos sem pravilno poškropil in nimam niti enega lista kodravega. Ker saprofitski miceliji niso mogli kaliti v parazitske. Št. ni važno, vedno jih je preveč. Naslednje leto bom kljub temu, da letos nimam parazitskih micelijev in ne bo novih trosov, moral spet škropiti, ker saprofitski miceliji so na drevju ne glede na škropljenje.
Pepe
Prispevkov: 732
Pridružen: Če Mar 13, 2014 1:00 am
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a Pepe »

Kolikokrat pa na tvoji lokaciji moraš škropiti, da nimaš niti enega kodravega lista?
Letos se sicer moje breskve na dveh lokacijah obnašajo še zelo dobro in ne vem, če sem z dvema škropljenjema tako zadel (enkrat baker, enkrat organski) ali pa je samo letina ugodna, kar se te težave tiče.
Na mojih breskvah so skodravi listi zmeraj slej ko prej sami odpadli in je drevo delno zagnalo nove. Ti pa jeseni dalj časa ostanejo gor, kar je nevarno, da drevo na začetku zime pozebe. Mogoče bi, če bi kodrave liste ročno odstranil, prej zagnali novi?
Slišal sem tudi za recept (oziroma je žena slišala pogovor na avtobusu), da skodrano drevo močno pognojiš z ureo (verjetno foliarno) in da se s škropljenjem ne "mučiš". Poskusil nisem in tudi ne bi poskusil.
damjan
Prispevkov: 43
Pridružen: So Avg 10, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a damjan »

ŽIVJO

ALI ima že kdo cvetno monilijo na breskvah? Jaz sem jo dobil V MEDVODAH.Ali je smiselno špricati sedaj ali je treba samo porezati veje in zažgati? Hvala lp Damjan
babaco
Prispevkov: 919
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a babaco »

S škropljenjem ne boš nič naredil, uvele veje poreži in uniči.
Odgovori