Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Ameriška borovnica - Vaccinium corymbosum - II,

Odgovori
matejos
Prispevkov: 570
Pridružen: Pe Maj 05, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a matejos »

Ja, precej velike, 15 ali 25kg, doživljenska zaloga Smile jaz svojega iz vreče razdajam pa s ne pozna nič..
Oldi
Prispevkov: 858
Pridružen: Ne Feb 09, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Oldi »

Od 5. pritlikavih mi pri dveh množično plesnijo vrhovi s plodovi. Ker je toliko dežja ne vem, ali je to gniloba, ali se suši, se pa opazi plesen. Slikati je obupno težko, zato slike nisem dodal, neuporabna.
matejos
Prispevkov: 570
Pridružen: Pe Maj 05, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a matejos »

Streha. Jaz imam pol vrta pokritega s plastiko. Vreme pa se ne bo izboljšalo vsaj še en teden. Še trava več ne raste normalno.
Oldi
Prispevkov: 858
Pridružen: Ne Feb 09, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Oldi »

Tale je mal boljša


Kako se s tem boriti?
Nazadnje urejal/a Oldi 20 Maj 2019 21:42; skupaj popravljeno 1 krat
matejos
Prispevkov: 570
Pridružen: Pe Maj 05, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a matejos »

A ni to monilija?
ferdo36
Prispevkov: 1227
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ferdo36 »

To je botritis!! Uporabi Score, da rešiš ostalo!_________________Narava vse povrne!
Boštjan
Prispevkov: 114
Pridružen: So Maj 04, 2019 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Boštjan »

A do botritisa pride samo zaradi preobilice dežja?

Letos jeseni ali pa naslednjo pomlad bom dva grma privzdignil z vilami in ju povišal na visok greben, ker mi je tudi pri enemu aprila posušilo 6 od 8 vrhov vej zaradi moče. Na hitro sem potem postavil strehco čez grm, da sem preprečil še hujšo škodo in je kar pomagalo. Do kakšnih hujših bolezni, kot vidim na zgornji sliki botritis, pa zaenkrat še ni prišlo. Teh dveh pred leti nisem sadil na greben oz. sem čisto malo privzdignil, tako da potem ko se je vse poleglo se je čisto izravnalo z ostalimi tlemi. Letos pa sem nove, ki sem jih sadil oz. prestavil iz korit v zemljo instiktivno privzdignil in posadil na višji "pukl" oz. greben, ravno zaradi tega, ker sem videl koliko se to čez čas posede. No potem pa sem odkril ta forum in videl da je to tako ali tako pravilno, da korenine ne stojijo v vodi in potem pride do moče in bolezni. Šele tukaj na tem forumu sem dobil zaklad informacij kar se tiče pravilnega sajenja in mešanja substrata. Slava vam. Very Happy Prej pred leti sem namreč (tako kot vsi začetniki) v jarek dal samo šoto. Res da sem jo potem pognojil, a šele tu sem izvedel, da se šota spodaj čez čas zapaca in grm ne dobi kisika in potem še plava v vodi, če je prenizko, kar je potem tudi pripomoglo k temu, da je prišlo do posledic moče.

Če jih recimo jeseni popravim, privzdignem z vilami in dodam spodaj nov substrat, ali je potem potrebno grm čez zimo oviti s kakšno zastirko kot sem nekje bral ali bosta grma vseeno preživela zimo brez te zastirke? Je bolje da počakam na naslednjo pomlad? Rad bi to naredil čimprej, torej v jeseni, ker mislim, da bo morebitna mokra jesen še dodatno poškodovala grm oz. korenine pri tistem, katerega vrhe vej je poškodovala moča.
ferdo36
Prispevkov: 1227
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ferdo36 »

Vsekakor presajaj v jeseni, zaščita pred mrazom pa je nepotrebna!!!_________________Narava vse povrne!
laksikon
Prispevkov: 439
Pridružen: Pe Mar 07, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a laksikon »

letos se lahko pohvalim, da sem si vzel čas in dobro preredčil plodove, porezal tudi pri nekaterih grmih polovico plodov. Zdaj je neko ravnovesje med listi in plodovi.
Boštjan
Prispevkov: 114
Pridružen: So Maj 04, 2019 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Boštjan »

Hvala ferdo36. Tole mene tudi zanima kar je zapisal laksikon glede redčenja plodov. Bral sem namreč, da če se grmi pravilno ne obrezujejo in se plodovi ne redčijo, da rastlina postane starikava in začne postopno propadati v razvoju. Mislim predvsem na obrezovanje oz. redčenje rodnih poganjkov na vejah:

https://www.klubgaia.com/si/vrtnarski-nasveti/5156-Zivljenjska-doba-jagodicastih-rastlin

"Dobro je vedeti, da je najbolj kakovosten prav pridelek na dve in triletnih stranskih poganjkih (vejicah). Pri ameriških borovnicah so poganjki lahko tudi nekoliko starejši. Če starejših rodnih poganjkov ne odstranjujemo, začne rastlina v rasti pešati. Po nekaj letih postane starikava in brez pridelka. Poganjke zmerno odstranjujemo vsako leto in ne le na nekaj let. S tem si ustvarimo mladosten videz rastline, ki nam redno rodi in nam je v veselje."

Kako točno se redči plodove oziroma starejše rodne poganjke? A to kar po občutku odrežeš tiste male vejice na katerih so grozdi borovnic? Kar tako zberem nekaj naključnih tudi, če so poganjki, ki so šele letos prvič obrodili, glede na to, da piše, da se morajo poganjki vsako leto odstranjevati oz. redčiti? Nikjer na internetu ni podrobno in nazorno prikazano kako se te male vejice redčijo na vejah, potem ko je rastlina že v vegetaciji in že ima zelene grozde borovnic. Povsod je tako bolj na splošno in na hitro. Kar me zanima pri tem je, recimo, ko bom jaz odrezal nekaj teh rodnih vejic z grozdi borovnic na rodni veji, a se potem na veji naslednje leto naredijo oz. zrastejo novi mladi poganjki ali kako? Moji grmi so namreč ravno v teh letih, ko bi jih moral začeti redčiti pri teh vejicah, pa ne vem točno kako naj začnem, hočem pa seveda preprečiti, da mi grmi postanejo starikasti, da mi grmi naslednje leto ne bodo slučajno začeli pešati v rasti.
Odgovori