Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Octovec (Rhus typhina)

mravlja
Prispevkov: 4237
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

Najbolje je najprej odkopati ob steni - če so korenine, potem se hitro vidi, kam so namenjene.
stara postaja
Prispevkov: 1146
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a stara postaja »

Hvala vsem, da ste se tako odzvali!
Ob hlevu smo sadili že vse mogoče: smreke se sušijo, kjer piha vanje iz ventilatorjev (pa ravno tam je treba senco, da mi popoldansko sonce ne udari direktno v štalo), tudi trta ne prenese prašnega piša. Octovec se je pokazal kot zelo potrpežljiv. Njegove bogate in nizke krošnje vse prenesejo. Če ga že razkolje veter, ne pade daleč in ne naredi škode, kot bi jo kako veliko drevo.
Bom res še premislila. Hvala vsem!_________________zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
metuljc
Prispevkov: 9405
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

Stara postaja, odgovor dveh profijev na tem področju je precej pomirjujoč oz., bi rekla, da boš s sekanjem naredila to, da se ti bo pojavilo desetine novih poganjkov.
Nekako takole:
Gozdar: Octovec ne dosega takih dimenzij kot vel. pajesen, ki zraste v visoko drevo in je tudi s temu primernimi koreninami. Pajesen je postal eden od najbolj invazivnih vrst pri nas. Pojavlja se tako v naravnem okolju kot v urbanem. Vendar pa tudi za octovec ugotavljamo, da izkazuje vse bolj invaziven potencial. Zdi se mi, da octovec ne bo občutno poškodoval temeljev. Kljub vsemu pa zna biti precej nadležen in se lahko širi tudi v naravo.
Biologinja, ki dela na tem področju: Če posekaš octovec, začne kot nor poganjati mlade rastline vse naokrog. Podobno kot pajesen. Dokler ga pustiš pri miru, je poganjkov manj. Ne vem, kaj je pametneje, da se ga pusti ali ne.

Skratka, jaz bi ga pustila in morda res le jeseni, ko ne bo več aktiven, preverila, kako je s koreninami tam v smeri proti hlevu. Saj, kako daleč od zidu pa je posajen, pravzaprav? Tudi ta podatek ni nepomemben.
krnekdo
Prispevkov: 424
Pridružen: Ne Feb 21, 2016 1:00 am

Odgovor Napisal/-a krnekdo »

Za mir po sekanju poznamo rešitev - koncentriran boom efekt po štoru.
Odgovori