Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Paradižnik 2019

Odgovori
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17347
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

matejos je napisal/a:
Streha se je v 4 od zadnjih 5 let pokazala kot must. Letos pa bi šlo tudi brez nje, kar je očitno že izjema (20% uspešnost preživetja)


Pri tebi lahko da, drugačne vremenske razmere, drugačna lega. Na mojem vrtu je bil izpad na tistih brez strehe 70 %. Bil bi celo 100 %, če jih ne bi (žal prepozno) poškropila s sistemikom. Par tednov nazaj so šli vsi ven.
Uporabniški avatar
lpmami
Prispevkov: 8383
Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
Kraj: Povlje (pod Storžičem), 620 mnm
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lpmami »

Vedno imam samo nepokrite.
Toliko plesni kot letos na tem vrtu še ni bilo. Letina bo zelo zelo skromna._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
brbr
Prispevkov: 8015
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Moji paradižniki so šele zdaj v zagionu zorenja. Iz dovolj dozorelih je že nastalo nekaj 1/2L stekleničk mezge. Zdaj so na vrtu še tisti, ki so že skoraj dozoreli, tisti, ki se šele barvajo in pa še vse ostale nijanse zelenih.
Paradižniki so nepokriti, po malem jih napada plesen, ki jo zaenkrat nekako krotim s škropljenjem (kefir, mleko, soda,). V preteklih dneh se tudi porezala veliko listov in odstranila stebla brez plodov. Tako je zdaj vse malo bolj zračno.

Ker se odpravljam na počitnice, pa bodo ob vrnitvi paradižniki verjetno več ali manj fuč. Zdaj imam problem, kaj narediti s tistimi paradižniki, ki so kolikor toliko zreli. Ali naj jih poberem, zavijem v časopis in shrenim v klet in upam, da bodo do moje vrnitve (čez 12 dni) dozoreli in se ohranili? Ali naj jih shranim kako drugače? Kaj naredite ostali v takšnem primeru? Prosim za nasvet.
_________________naredimo svet lepši
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17347
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

brbr je napisal/a:
Zdaj imam problem, kaj narediti s tistimi paradižniki, ki so kolikor toliko zreli. Ali naj jih poberem, zavijem v časopis in shrenim


Kar je zdravih, bodo lepo dozoreli na ta način. Tisti, ki imajo v sebi že kal bolezni, bodo propadli, čeprav so danes na videz še popolnoma zdravi.

Lahko pa predelaš za ozimnico vse, kar je trenutno zdravega: Jaz nameravam konec tedna narediti zimsko solato. Naši so navdušeni nad njo . Pobrala bom vse zrele in napol zrele, da jih ne prepustim na milost in nemilost jesenski vlagi in škodljivcem. Kar bo ostalo na sadikah naj pa dozori ali ne, važno je, da bo glavnina na varnem.
platar
Prispevkov: 151
Pridružen: Po Jan 16, 2017 1:00 am

Odgovor Napisal/-a platar »

Jaz jih sedaj potrgam (zunanje nepokrite) takoj, ko dobijo malo barve nato pa jih dozorim v gajbicah, katere za kakšno uro na dan postavim na ne premočno sonce nato pa nekam v senco čez noč pa v vežo. Enako naredim tudi z povsem zelenimi, ki se po nesreči odlomijo. Dozoreli so še vsi, ki niso bili načeti ali nagniti. Traja pa lahko tudi teden ali dva za povsem zelene. Pazim le, da jih obrišem do suhega. Nekaj pa jih dozoreva tudi v kuhinji zraven prvih jabolk.

Glede strehe je pri meni tako, da najhitreje dozorijo pokriti v rastlinjaku, nato tisti, ki so zunaj a pokriti nazadnje pa tisti, ki so brez strehe, a s to razliko, da ti delajo še sedaj, ko jih v rastlinjaku nimam več že dva tedna. So pa na 700m in na prepišni legi a povsem zraven krompirja, ki ki je bil letos zelo slab in ga je plesen že zdavnaj uničila. Menim, da najbolj pomaga, če vzgojimo čimbolj močne sadike in v sadilno luknjo dodamo čimveč priboljškov.

Poleg gnoja jaz prisegam na moj mix, ki sestoji iz guana, raznih vulkanskih kamnin, zmletih jajčnih lupin, grenke soli in še kakšnih organskih dodatkov, ki so trenutno na razpolago. Grenko sol dodajam tudi vodi na začetku, ko nastavljajo cvetove kasneje pa gabezovo brozgo, ko plodovi začnejo zoreti pa samo še vodo. Škropim samo z bakrovimi pripravki do kakšnega tedna ali dva preden začnejo zoreti,nato pa trgam obolele liste in napadena stebla premažem s pasto iz sode in vode.
matejos
Prispevkov: 570
Pridružen: Pe Maj 05, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a matejos »

mravlja je napisal/a:
matejos v temi o Heinz-u 1370:

matejos je napisal/a:
nor pridelek Heinza. Letos, ko je sonca dovolj, je le pokazal, zakaj je to profesionalna sorta. Plodovi so na videz kot umetni, zdravi, sijoči, simetrični in nepoškodovani. Omaka za testenine s popečeno zelenjavo in Heinzem je končno tisto pravo, kar sem iskal leta. Naslednje leto gre na vrt 5 cepljenih sort pa 30 Heinzev.


Mene pa zanima, kakšne sorte paradižnika so gojili naši starši? Vsak paradižnik, ki ga srečam, nehote primerjam s paradižnikom "moje mladosti". In ga že leta iščem... ?


Najbrž nič tako rodovitnega kot imamo zdaj. Se pa spomnim, da jih je hitro pobralo po začetku jeseni ali pa že prej. Vzhodna Slovenija je najbrž manj namočena letos in imamo zato manj težav. Vseeno, jaz imam vse pod streho._________________NM
platar
Prispevkov: 151
Pridružen: Po Jan 16, 2017 1:00 am

Odgovor Napisal/-a platar »

Še nekaj slik od včeraj-srednji so z vrta, levi in desni pa od zunaj.Slikano je zvečer. San Marzano me je prijetno presenetil, še nisem imel pelata, ki bi bil tako roden.Imel sem verzijo San Marzano Redorta, ki pa je imel precej večje plodove a ni bil pol tako obložen. Dozorel je tudi prvi plod Tlacolula, okusen vendar potrebuje malo soli in olja, za razliko od Japanese Black Trifele, ki je letos odličnega okusa tudi sam po sebi. Vleče zelo na sladko z zelo malo kisline.Super za zraven samo narezan na krhlje in tudi zelo lepe temne mahagonijeve barve. Oba sta v levi gajbici.
Uporabniški avatar
Plamenka
Prispevkov: 9602
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Plamenka »

Saj imajo nekateri paradižnike z velikimi rdečimi plodovi, ki jih imenujejo 'stara slovenska sorta'. Tudi jaz sem ga eno leto gojila. Ga moram enkrat spet, če je seme sploh še kaljivo. Pa 'krompirjevec' - s krompirjevimi listi.
brbr
Prispevkov: 8015
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Hvala za nasvete. Danes poberem vse kar obeta, da bo dozorelo. Če bo zrelih dovolj, skuham še enkrat mezgo, ostalo zavijem v časopis in spravim na suho. Malo mi je sicer žal, ker sem prepričana, da so na rastlini dozorjeni sadeži kvalitetnejši._________________naredimo svet lepši
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17347
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

brbr: saj tisto poznaš a ne, kateri plodovi bodo še dozoreli, potem ko so utrgani? Ivčk je pred časom napisala: tisti, ki že nakazujejo "zvezdo" svetlejših črt v smeri iz "muhe". Praksa je pokazala, da to kar drži.
Odgovori