Sedijo na dveh traktorskih prikolicah hlevskega gnoja in komposta, dodala sem še pepel in gabez.
Mislim, da je razlog v zanje še vedno prenizki temperaturi. Tudi lagenarija v mesecu in pol ni zrasla za tri pedi. Gre za muškatno bučo. Maslenke in hokaido imajo že plodove, melone šprintajo takoj za njimi.
mravlja, si prepričan, da ima le malo dušika? Doslej sem živela v prepričanju, da je prevrelka iz gabeza ali kopriv predvsem dušično gnojilo. Vsaj tako je pisalo v starih priročnikih.
Z dušikom je bogata kopriva, gabezova prevrelka je precej bolj uravnotežena ( https://gardenerspath.com/how-to/organic/comfrey-tea-fertilizer/ - tole sem našel zdajle na hitro ) in ima v primerjavi z ostalimi prevrelkami večji delež P in K (ostalih mikroelementov tudi). Za dognojevanje vrta (plodovke...) in gnojenje svojih "lončnic" (sadike sadnih dreves) jo uporabljam že več let, kake tri, štiri leta gabez tudi gojim (za svojo rabo, seveda ) .
Razmerje med dušikom in ogljikom je v svežih gabezovih listih 8,5:1. To je ogromno; večina vrtnih rastlin ima med 25-15:1, vključno s svežo travo! Tisti, ki ste poslušali predavanje o tehniki vročega kompostiranja se spomnite, da je uporaben kot aktivator, da se bakterije čimprej razmnožijo in kup hitreje segreje. Za primerjavo, toliko ga je v kurjem gnoju, ki ima od vseh živalskih gnojev v našem okolišu največji delež dušika in ga je potrebno prej kompostirati, saj lahko ožge rastline. Seveda pa bi količinsko potrebovali eno traktorsko prikolico gabeza za enak učinek. Poleg dušika ima gabez veliko fosforja in kalija, v sledeh pa tudi druge minerale, kot je kalcij. Našla sem N:P:K za suhe gabezove liste: 1.8-0.5-5.3. Tekoča gnojila za paradižnik so na primer 8-32-16 in 6-24-24.
Če se iz kateregakoli vzroka izogibate umetnim gnojilom, je uporaba gabeza zelo priporočljiva.