Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Cvetača, karfijola - Brassica oleracea L.

Danilo
Prispevkov: 746
Pridružen: So Jun 29, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Danilo »

Po mojih izkušnjah je romanesca še bolj občutljiva na sončno pripeko kot cvetača in brokoli. Sadike, ki sem jih pokril s kopreno, so naredile lepo rožo, medtem ko so nepokrite odgnale le liste. Zdaj sem pokril še te in upam, da bo še kaj od njih. Sadike za jesensko pobiranje sem sadil 21., nekaj pa še jutri. Večino sem zastrl, ostale bo ščitil visoki fižol, paradižnik in čajote.
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17337
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

sončece je napisal/a:
Ima letos še kdo težave s cvetačo? Morda kdo ve zakaj se listi sušijo?


Najbrž gre za bolezen. Preberi tole, morda ti bo kaj bolj jasno.
sončece
Prispevkov: 89
Pridružen: To Mar 01, 2016 1:00 am

Odgovor Napisal/-a sončece »

Zgleda da je res bolezen. Kar mi ni voluhar požrl, bo pa plesen uničila. Isto se dogaja s kolerabo._________________Smeh je sončni žarek duše.
copatka
Prispevkov: 2301
Pridružen: To Maj 13, 2014 2:00 am
Kraj: Radegunda, Golte

Odgovor Napisal/-a copatka »

Vsako leto posadim po nekaj kupljenih sadik brokolija, cvetače, romanesce in kolerabice. Vedno mi lepo delajo, očitno jim bolj gorska klima odgovarja. Letos sem hotela biti pridna in sem jih posadila že konec aprila. Pa jim kar ni šlo dobro - listi brez tonusa, slabo rasle. Pred par dnevi sem en brokoli izpulila in je bil skoraj brez korenin. Včeraj sem isto naredila še z drugimi, tudi cvetačo, romanesco in kolerabico, in opazila neke bele črvičke na ostankih korenin. S stricem googlom sem ugotovila, da so to očitno ličinke kapusove muhe Crying or Very sad .
Zdaj pa dve vprašanji.
1. Je možno, da so bile sadike "okužene" že, ko sem jih kupila? Ker mislim, da je bilo takrat pri nas čisto prehladno za to muho.
2. Če na isto mesto posadim nove sadike - ali te ličinke ostanejo v zemlji in mi bodo pojedle tudi korenine ta novih sadik?_________________Ne nehamo se igrati, ker se postaramo, ampak se postaramo, ker se nehamo igrati. (Benjamin Franklin)
Ne nehamo se igrati, ker se postaramo, ampak se postaramo, ker se nehamo igrati. (Benjamin Franklin)
Tiana
Prispevkov: 1104
Pridružen: To Mar 04, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Tiana »

Copatka, podoben problem imam letos jaz. Sadike sem vzgajala sama. Uporabila sem kupljen substrat in potem sadike utrjevala na prostem. Že v lončkih je bilo videti stebla nekaterih sadik, ko bi jih nekaj obgrizlo in potem so te sadike pri presajanju propadle. Jaz sklepam, da sem škodljivce pridobila pri utrjevanju sadik na prostem, ker pri substratu skoraj ne verjamem, da bi bilo notri kaj.
Na drugo vprašanje pa nimam odgovora, žal. Bo kdo drug z več izkušnjami povedal.
Sem pa pred leti zasledila eno možno rešitev, mogoče je to delala Vrtlarica, ne spomnim se točno. Okoli stebla je sadikam naredila takšen obroč iz kartona/papirja, da je pokrila okoliško zemljo. Tako menda ta škodljivec ne pride do sadike in je ne poškoduje.
Uporabniški avatar
lpmami
Prispevkov: 8374
Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
Kraj: Povlje (pod Storžičem), 620 mnm
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lpmami »

"pri substratu skoraj ne verjamem, da bi bilo notri kaj. "
Po moje je pa čisto možno, da dobiš kaj s substratom. Par let sem imela neskončno veliko mušic v dnevni, kjer sem vzgajala sadike v kupljenem substratu. Zdaj ko ne vzgajam nič, mušic ni._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
Tiana
Prispevkov: 1104
Pridružen: To Mar 04, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Tiana »

Aja, še mogoče dodatna razlaga, zakaj sem izločila substrat.
Zelje, sejano kasneje v substrat iz iste vrečke, ki pa je doživel malo drugačen tretma, ni imel nič teh škodljivcev. Pa mislim, da zelje je tudi lahko napadeno, ali se motim?
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17337
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Kolikor sem brala v raznih strokovnih kmetijskih nasvetih, res ni potrebno sumiti substrata. Tale muha menda začne ob ugodnih pogojih - topli sončni dnevi - letati že od konca marca, kak mesec kasneje pa zalegati jajčeca. Edini protiukrep, za katerega verjamejo, da zaleže, je prekrivanje tal. Bodisi z agrokopreno, protiinsektno mrežo ali na domač način.

Za kasneje pa, kot mi je povedala ena od sovaščank, ki se je s tem srečala pred leti, samo okopavanje tik ob koreninah in pobiranje ličink, če sadika ni že preveč prizadeta. Kar ličink ostane v zemlji, se zabubijo za naslednjo generacijo, zato zelja ni priporočljivo kmalu spet saditi spet na isto mesto.
brbr
Prispevkov: 8008
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Perdvčerajšnjih sem v lončke posejala nekaj cvetač in brokolijev. Danes že kukajo kalčki iz zemlje.
Prečitala sem, da se da cvetačo in brokoli uspešno gojiti tako, da ju seješ avgusta, jeseni sadike posadiš na vrt. Tam naj bi zimo dobro prestale in spomladi naredile lep cvet. Ker na "normalen" način cvetače (brokoli pa včasih) na znam vzgojiti, bom letos probala na zgoraj opisan način.
Zanima me, ali ima kdo s takim načinom kaj izkušenj?_________________naredimo svet lepši
dašabina
Prispevkov: 1099
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a dašabina »

pri meni gredo tudi zdaj v zemljo sadike, spomladanski del ni bil letos uspešen_________________sonček je in .....
Odgovori