Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Primorski kalejdoskop

Moderator: Melona

Odgovori
crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Primorski kalejdoskop

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

Tako, pa se še jaz selim: spodaj je skopiranih nekaj originalnih postov z mojega vrta, seveda smo mojih lastnih. Upam, da se bo vse razumelo. Smile

Toliko pa o Primorskem kalejdoskopu:

Vem, vem, skrajni čas, da se tudi jaz oglasim... Ime vrta se je zdaj praktično določilo samo... In spodnje pisanje je tako dolgo, da ga mirno preskočite in glejte samo slike in seznam, ne bom nič užaljena. :P

Pri nas je ljubezen do cvetja in rastlin na sploh dedna zadeva: moja babica, pri 84 letih še vedno rije po vrtu, sadi vse mogoče (tudi vrtnice) in po svoje skrbi za zelenilo okrog stare podeželske hiše. Še vedno se spominjam starih popenjavk v rumeno-rožnato-oranžnih odtenkih z majhnimi, dišečimi cofkastimi cvetovi, ki so krasile vrt in druge temno rdeče popenjavke bolj modernih oblik, ki je prekrivala včasih stopnišče. Od hibridnih čajevk pa moja babica po imenu pozna eno samo, Mario Callas, ostale so nepomembne... Vsekakor pa je na njenem vrtu vedno rastlo vsaj 15-20 različnih vrtnic, tako je tudi danes.

Moja mama je ena tistih srečnic, ki karkoli da v zemljo, ji zraste, tako da je pri nas na obdobja treba čistiti rastline ven, če ne nas bi prerastle. ko smo se pred 13. leti preselili v to hišo, je bila prva stvar gredica z vrtnicami. Hibridnimi čajevkami, kajpak, pa saj drugega nisva poznali in nama ni bilo dosegljivo. Med tistimi prvimi rastlinami so ostale v spominu Niccolo' Paganini (ki je v resnici floribunda in na tisto gredo ni šla ne vem kako zaradi svoje 'nižine'), Peace (ali Mme A. Meilland ali kakorkoli jo pač že imenujete) in ena velikocvetna hibridna čajevka zelo močnih vej in gostega trnja v rdeči barvi, ki bi ji Italijani rekli cremisi, katere najboljša odlika je seveda eden najlepših modernih vonjev, ki sem jih kdaj vohala.


Niccolo' Paganini (Meilland)


Peace in ta neznana hibridna čajevka


Kaj naj bi se drugega zgodilo, kot da bi sama imela vrtnice? Začela sem sicer veliko pozneje, skoraj deset let za tisto prvo gredo (ki seveda še obstaja), kateri je mama na drugem koncu parcele dodala še dve, vse še vedno s samimi hibridnimi čajevkami in eno izjemo - Meillandovim Cocktailom, ki je veliko let krasno rastel v vazi, ko pa je (lesena) vaza razpadla, je dobil dom v zemlji. Ravno Cocktail je pri nas imel ključno vlogo, ker je kriv, da se je v vrtnice zares zaljubil moj mož, ki ima, kot veste, pri skrbi za naš vrt vsaj tako vlogo kot jaz če ne večjo. Potem ko sva leta 2006 v Pordenonu v navdušenju, zanosu in takojšnji zaljubljensti od ge. Glorio kupila hibridno ponavljalko Souvenir du Docteur Jamain (ki sva ga prvo leto v svoji nevednosti seveda narobe obrezala in je bil zato drugo leto še bolj bogi), je tisto pomlad, medtem ko sva posedala pod pergolo iz bele glicinije okoli naju z vetričem omamno zadehtel ravno Cocktail: vsak posamezen cvet ima sicer nežen, a značilen precej začinjen vonj, ko pa cveti cel grm, se ga voha metre daleč. Možu se je milo storilo.


Naš Jamainček tik preden smo ga posadili v zemljo. Barva cvetov je precej bolj vinsko-vijolična, ne da se je pravilno slikati...


Opojni Cocktail (Meilland)

Naslednje leto sva v Pordenonu takoj pohitela in se založila s petimi krasoticami, ki so še danes med najlepšimi: to so Jacques Cartier, Mme. Edouard Herriot, Reines des Violettes, Mme. Isaac Pereire in Rimosa. Takrat še sploh nisva razumela razlike med starimi in modernimi vrtnicami, zato se je Rimosa znašla v tem nakupu samih 'starih' lepotic. Pa mi ni žal. Izbrana je bila v konkurenci z Lady Hillingdon, ko sva želela rumeno popenjavko, ki ne bi preveč zbledela sčasoma. Vsekakor je obljuba ge. Glorio držala: tako rumenih vrtnic skozi celotno cvetenje je res malo.


Eden prvih cvetov našega Jacquesa Cartiera


Prvi cvetovi Mme Edouard Herriot


Reine des Violettes prvo leto


Mme Isaac Pereire prvo leto


Rimosa je prvo leto hotela narediti en cvet, ki ga je moj mož odlomil, potem nič več. Je pa bila naslednje leto zato takale.

Ko so se cvetovi teh nakupljenih lepotic začeli doma bolj odpirati (npr. Mme. Isaac Pereire ni ob nakupu imela niti enega cveta odprtega, o njej nisem vedela ničesar, niti to, da je burbonka ali da sploh so in kaj so burbonke) in predvsem dišati, je bila najina usoda dorečena. Ugotavljala sva, da se nama ne da vsako leto presajati enoletnic, zato bo treba nabaviti trajnice - in kaj drugega kot vrtnice! Sledilo je iskanje po vrtnarijah in srečno naključje je naneslo, da so ravno tisto leto v koprski komunali naročili kar nekaj palet Meillandovih potaknjencev iz neke vrtnarije pri Padovi v Italiji. Mislim, da sva kupila takrat kakih 80 rastlin. Bile so tako majhne, da se jih nisva upala pustiti nezaščitene pred živalmi in nerodnimi ljudmi, pa sva jih obdala s kanelami: kot kaki mali paradižniki so bile videti...


Desno so te male sadike na eni od gred, levo pa še zimsko obrezane vrtnice, ki jih je sadila že moja mama.


Greda komaj sajenih popenjavk in hibridnih čajevk

Kako nestrpno sem čakala vsak cvet! Mislim, da sem vsak popek poslikaka po desetkrat, še preden se je uspel odpreti. Tisto obdobje je bilo res magično. (In to boste doživljali vi spomladi, ko se vam bodo Petrovićke obrastle. Uživajte!) V izziv mi je bilo, da se naučim imena vsake vrtnice na pamet, kje stoji, kaj je zraven nje itd. Tablic še danes nimam, pa jih niti ne pogrešam tako zelo. Hkrati smo takrat tudi ogromno potikali: v zemljo (tako v vaze kot na prosto) smo dali vsako vejico, do katere smo se priborili. Vzgojili smo ogromno malih potaknjencev, a na koncu nismo od njih praktično niti enega posadili, temveč vse podarili. Medtem smo se izobraževali, brali po forumih, spletnih straneh, knjigah in povsod, kjer se je kaj našlo, se spoprijateljili z nekaterimi člani DLVS in se tudi včlanili, si ogledali zbirko burbonk na Kostanjevici in skratka ugotovili, da potikanje ni ravno najboljši način, ker so tako vzgojene rastline (zlasti stare vrtnice, ki imajo po naravi večinoma slabe koreninske sisteme) šibke in nikoli tako uspešne kot cepljene. Seveda smo se potem naučili cepiti. Ampak to je druga zgodba.

Vrtnice smo kupovali in sadili po trenutnem navdihu: vonj, oblika cveta, barva, vse je bilo važno, samo da nama je bila vrtnica všeč. Sajene so pisano, kontrastno ali prelivajoče, kakor kje, Pregosto, kajpak. Okrog hiše je kakih 600 kvadratnih metrov površin za sajenje, vendar si jih deliva z mamo, ona pa ima poleg vrtnic (ki jih ne štejem na moj seznam, med drugim ker večinoma ne vem niti imena) sajenega še nešteto drugega. Našega prostora je verjetno malo več kot 200 m2, na njem pa je približno 130 vrtnic (od katerih se jih le nekaj ponavlja). Opore so delno še v nastajanju, tako da se nekatere burbonke še mučijo ob palicah in podobnih začasnih rešitvah, a upam, da bomo letos poskrbeli tudi za to. V naslednjih letih smo zbirko popolnili praktično do zadnjega razpoložljivega kotička s starimi vrtnicami, nekaj angleškimi in tako. Zdaj je seznam neverjetno dolg glede na velikost vrta. Nekaj si vas je naš vrt že ogledalo in veste, o čem govorim.

Verjetno je najbolj opazna greda s plezavimi, pretežno Meillandovimi sortami, med katerimi so pretežno sajene hibridne čajevke. Z leti se bodo razvile še burbonke, ki jih imamo kar lepo število, a so bile lani ob cvetenju stare skoraj vse komaj eno leto. Vrt v razvoju, torej.


Popenjavke letos (vmesnih hibridnih čajevk se ne opazi, ker še ne cvetijo

Še veliko je tega, kar bi želela povedati, kar se mi zdi pomembno in koristno, a verjetno (gotovo) je že to preveč, tako da se vam zdaj prepuščam za komentarje. Nimam se za poznavalko, kot vidite, se s tem malo resneje ukvarjam šele par let. Rešuje me dober spomin in pač teh nekaj izkušenj, ki sem si jih nabrala. In zagnanost, seveda.

In da ne pozabim, še seznam. Nisem čisto prepričana, da je popoln in ažuren, ker se mi zdi, da manjka par stvari, ki smo jih sadili letos, ampak večinoma je to to. Kategorizacij ne maram preveč (ker si jih vsak razlaga po svoje) in mi ne gredo od rok, zato me popravite, če sem kaj kam narobe uvrstila,ok?

Angleške vrtnice:
Gertrude Jeckyl
Golden Celebration
William Shakespeare 2000

Burbonke:
Archiduchesse Elizabeth d'Autriche
Baron Gonella
Boule de Neige
Catherine Guillot – Michel Bonnet
Charles Detreaux
Commandant Beaureparire
Gruss an Teplitz
Honorine de Brabant
Kathleen Harrop
La Reine Victoria
Louise Odier
Martha
Mme Ernest Calvat
Mme Isaac Pereire
Mme Lauriol de Barny
Mme Pierre Oger
Paul Verdier
Prince Napoleon
Rose Edouard
Souvenir de la Malmaison
Souvenir de Mme August Charles
Zephirine Drouhin

Druge stare vrtnice:
Crepuscule (Noisette)
Desprez a Fleur Jaune (Noisette)
Dorothy Perkins (vzpenjavka, hibridna Wichurana)
Ghislaine de Feligond (vzpenjavka, hibridna multiflora)
Hansa (hibridna rugoza)
Louis XIV (kitajska/bengalka)
Maiden's Blush (Alba)
Mme Edouard Herriot (popenjavka, hibridna čajevka)
New Dawn (popenjavka, hibridna Wichurana))
Nova Zembla (hibridna rugoza)
Old Blush (kitajska/bengalka)
Roseraie de l'Hay (hibridna rugoza)
The Fairy (polianta)
The Mermaid (popenjavka, hibridna bracteata)

Hibridne čajevke:
Augusta Luise
Baron de Rothschild
Black Baccara
Bolchoi
Botero
Caprice de Meilland
Christoph Colomb
Cosmos
Elle
Exotica
Frederic Mistral
Just Joey
Louis de Funes
Marcel Pagnol
Meridiana
Michelangelo
Mister Lincoln
Mme A. Meilland – Peace
Papa Meilland
Paul Ricard
Pullman Orient Express
Rouge Meilland
Tino Rossi
Traviata
Yves Piaget

Hibridne muškatnice:
Buff Beauty
Cornelia
Danae
Felicia

Hibridne ponavljalke:
Baron Girod de l'Ain
John Hopper
Reine des Violettes
Souvenir du Docteur Jamain
Vick's Caprice

Miniaturne:
Baby Gold
Baby Romantica
Gold Symphonie
Mandarine Symphonie
Orange Beauty
Red Meillandina
Rose Meillandina
Scarlet
Snow Meillandina

Moderne popenjavke
César
Guinée
Mme A. Meilland - Peace GPT
Palais Royal
Papa Meilland GPT
Pierre de Ronsard
Polka
Rimosa

Mnogocvetnice in pokrovne vrtnice:
Angela
Bonica '82
Carefree Beauty
Cocktail
Double Knockout
Douceur Normand
Ferdy
Friesia
Jacqueline du Pre
Johann Strauss
La Sevillana
Leonardo da Vinci
Marie Curie
Nancy
Niccolo' Paganini
Rhapsody in Blue
Sangria
Schneeschirm
Sea Foam
White Meidiland
Yellow Romantica

Portlandke:
Jacques Cartier
Rose de Rescht
Rose du Roi

Poleg naštetih je na vrtu še kar nekaj brezimnih vrtnic, večinoma hibridnih čajevk ali popenjavk.

Naj za konec dodam še par 'panoramskih' za boljšo predstavo:













_________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

Doli, če hočeš odporno burbonko (relativno gledano, seveda, saj nobena burbonka ni tako odporna kot nekatere moderne sorte, npr. od Kordes), Martha zagotovo to ni. Gre za sport of Zephirine Drouhin, tako kot Kathleen Harrop. Čudovita, je, svetlo roza cvetovi niso zelo polnjeni (veliko manj kot pri Pereire), lepo dišijo in obilno cveti, pa še trnja sploh nima (kot mati Zephirine in sestra Kathleen), vendar je precej dovzetna za pepelasto plesen, nekoliko manj za ostale bolezni. Če iščeš svetlejšo barvo in hočeš nekaj v stilu Pereire, vzami Mme Ernest Calvat, ki je sport od Pereire: krasni svetlo roza cvetovi, praktično isti kot od matere, še bolj dišijo, velikost vrtnic je zelo podobna... Skratka, po moje boljše kombinacije ni. Oglej si slike na hmf, za vzorec pa ti dam dve svoji, rastlina je bila stara komaj eno leto.




_________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

Sicer pa, doli, tvoja opazka o burbonkah me je opozorila, da pravzaprav nisem dala praktično nobene njihove slike v predstavitev. Pa sem jih še nekaj poiskala. Da nam polepšajo te turobne zimske dni.


Tukaj je pogled s ceste na Mme Pierre Oger, v zgornjem levem kotu pa se vidi en cvet Prince Napoleon.


Na tej sta Souvenir de la Malmaison (mali svetli cvetovi) in Baron Girod de l'Ain


Tukaj se prepletata Mme Ernest Calvat (svetlejši cvetovi) in Charles Detreaux (temnejši cvetovi)


Malo od daleč, ampak če se potrudite, opazite, da so na desni strani bolj spodaj cvetovi drugačni - to je Souvenir de Mme August Charles, tisti čašasti pa so Mme Pierre Oger in La Reine Victoria


Ok, tukaj jih je kar nekaj: Charles Detreaux (čisto na levi), Mme Ernes Calvat, Archiduchesse Elizabeth d'Autriche, Baron Gonella, Michel Bonnet, Gruss an Teplitz


Zadaj se vidijo tri od naših muškatk, z leve Cornelia, Felicia in Danae, spredaj so popki brezimne floribunde


Kotiček kaosa: vidi se (z leve) par cvetov Vivida, par cvetov Mme Isaac Pereire, Reine des Violettes, Vick's Caprice, tisto živo rumeno je Friesia, bledo oranžna je Buff Beauty, za njo pa Danae. V sredini na vrhu malo proti levi se v ozadju vidijo velikanski cvetovi popenjave Peace


Tudi tukaj jih je veliko: Mme Edouard Herriot, Michel Bonnet. Double Knockout, Rose Meillandina, Red Meillandina, Zephirine Drouhin, Paul Verdier, Mme Isaac Pereire, Vivid, Souvenir de la Malmaison GPT, Martha, Reine des Violettes


Ista stvar z malo drugačnega kota. Naj poudarim, da so sprednji loki prazni, ker so burbonke na njih stare eno leto...


Moderna greda: v ospredju sta Niccolo' Paganini (rdeča) in Bolchoi, zadaj pa niti ne naštevam...


Moderna greda in pogled na glavnino vrta... (desno spodaj je še ena terasica, in to je to


Mešana greda: tu se najde malo vsega: miniaturne v spodnji vrsti ter zbirka žlahtniteljev iz raznih držav zgoraj (Harkness, Poulsen, Austin, Tantau)

In to bo to. Zdaj čakam pomlad, čakam na maj! :grin:_________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

Živijo, voda! Hvala za komplimente! Embarassed

Drugače pa nisem čisto prepričana, katero vrtnico imaš v mislih. Če misliš na prvi post v tej temi, sta pravzaprav dve roza, ki jih opazim: na prvi sliki od 'panoramskih' (bolj na dnu posta) je v desnem kotu spodaj ena roza (v bistvu bolj lososove barve) - to je Meillandova Ferdy.










Če pa misliš na zadnjo sliko v istem postu, pa je to burbonka Mme Pierre Oger, ki je v resnici precej bolj bela (tukaj je bolj roza zaradi dežja in botritisa...)







Katera je ta prava? Ali je katera tretja? Z veseljem ti povem kaj več o tisti, ki te zanima. Smile_________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

Punce, vaš interes me zelo veseli, z veseljem povem, kar vem, tudi če ni veliko.

Voda, Mme Pierre Oger je, kot sem že rekla, burbonka. Je sport (mutacija) druge burbonke, La Reine Victoria, ki je identična, samo bolj intenzivno roza. Mme Pierre Oger je v resnici res precej belkasta. Lepo in dokaj intenzhivno diši (čeprav se med burbonkami najdejo take, ki dišijo bolj kot ona), ni zelo zelo visoka, rekla bi, da segajo veje tja do 2 m (tako v Kostanjevici, ne pri meni, saj so moje bile lani stare komaj eno leto in še niso odrasle rastline), veje se lepo povešajo v lokih in cvetijo na bočnih poganjkih praktično čez celo dolžino. Ni ravno popenjava, bi se jo pa dalo lepo povezat v pahljačo, če ne rabiš previsoke rastline. Cveti relativno zgodaj in zelo obilno, pa tudi pocvita kar lepo. Lani je med mojimi novo posajenimi burbonkami ona največ cvetela (poleg Gruss an Teplitz). Glede bolezni pa kot burbonka ne sodi ravno med najbolj zdrave sorte pod soncem, ni pa kritična (npr. Zeprhirine Drouhin in njeni sporti so bolj občutljivi). Pri nas je imela lani težave z botritisom na cvetovih, ker je praktično celo cvetno dobo deževalo. To se je kazalo v pikčastih in bolj rožnatih cvetovih. Na njej sem videla malo pepelaste plesni, več kot to pa ne. Po mojem okusu je ena najlepših, ker so mi zelo všeč njeni čašasti cvetovi, ki so kot male kroglice, ki se nato razprejo v dokaj polnjen cvet. Tako, upam, da sem ti dala kaj koristnih informacij. Če boš spomladi kje blizu Gorice, si lahko tam v Kostanjevici lahko ogledaš lepo odraslo rastlino, jo povohaš in zares doživiš. Po mojem te bo očarala.










Doli, Gruss an Teplitz je pri meni prav tako mlada, lepo veliko rastlino pa imajo na Kostanjevici. To je najbolj rdeča med burbonkami (čeprav kljub temu ni tako zelo rdeča kot nekatere moderne hibridne čajevke, na primer). Zraste relatvno velik grm, bi rekla, da so najdaljše veje od 2 do 2,5 m. Lepo se povešajo in imajo radi oporo. Cvetovi niso zelo polnjeni in niti zelo veliki, je pa barva posebnost. Poleg tega lepo dišijo, meni najbolj všeč pa je to, da cveti ogromno. Resnično. Sedaj, ko smo jih obrezovali, smo od pocvitanja odrezali stran garantirano 50 šipkov (ki so tudi lepi), in to na rastlini, stari eno leto. Tudi ona je občutljiva na pepelasto plesen, je pa res, da pri meni nima najboljše lege, oljka ji dela malo preveč sence...






Martha je res krasna vrtnica, lep, preprosto roza cvet, ki niti ni tako zelo polnjen, nima trnja in pleza in pleza... Slaba stran je relatvno izražena občutljivost na bolezni, ki jo je podedovala od 'matere' Zephirine Drouhin... Naša je bila še tako majhna, da je komaj naredila kaj cvetov, zato upam, da bo letos več pokazala. Na Kostanjevici pa je taka (na spodnji sliki je tista svetlo roza v ozadju sredi slike):




Na tej sliki pa je tista svetlo roza na desni strani...
_________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

voda, itak lahko odpreš svoj lasten vrt ob naših, veljajo tudi taki v izdelavi - saj so to vsi!

Sicer pa sem hotela še tu omeniti, da sem se le omehčala in kupila v Pordenonu na sejmu dve lepotici za svoj vrt. Gre za eno hibridno ponavljalko, John Hopper (baje precej redko na naših koncih), in eno noisette vrtnico, Desprez a fleur Jaune. Kam jih bom dala, še ne vem...

Taki sta na HMF:
John Hopper
Desprez a fleur Jaune


Svoje slike pa dodam, ko bodo. :grin:

Drugače je vrt obrezan, povezan, počiščen, preventivno poškropljen z bakrom in žveplom (najbolj naravnimi zadevami, kar se da) in skratka pripravljen na ozelenitev. Brsti pa so ponekod že kar konkretni. Če uspem, še kaj poslikam in postam._________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

Z Matejo sva se na njenem 'vrtu' (v gucih) pogovarjali o Pullman Orient Express in da ne bom po njenem vrtu smetila s svojimi slikami, jih nekaj tukaj prilepim.

Meni je ta Meillandova hibridna čajevka kar pri srcu, čeprav ni bog ve kako bogata z vonjem (ni brez, ampak tudi zelo izrazit ni). Pri nas raste v vrsti s popenjavkami, ki ji delajo precej sence, zato je zadnje čase bolj svetla kot bi bila, če bi bila na soncu. Slike so nastale lani proti koncu maja. Je pa tudi res, da je lani ves maj deževalo in sonca ni videla nobena vrtnica, ne samo Pullman Orient Express.

Njena rašnja je pri nas ravna in košata. Listje je lepo temno zeleno, v močnem kontrastu z dvobarvnimi cvetovi. Seveda takoj privlači poglede zaradi te svoje dvobarvnosti. Cveti z velikimi samostojnimi cvetovi (ki so primerni tudi za rezanje, če si tega želite), ki se relativno dolgo obdržijo. Je tudi relativno dobro odporna proti boleznim.

Pa še nekaj slik - in spet opominjam, da je bolj rumena, kot bi morala biti, ker je v senci in zaradi dežja.









_________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

Doli me je spodbudila, da bi lahko morda tudi jaz prilepila sliko mojih novih vrtnic, pa sem eno izbrskala, ki ni ne vem kaj, kjer se vidi praktično samo Johna Hopperja, Desprez a fleur jaune pa je tisto špičasto listje v ozadju...

_________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Jamain
Prispevkov: 43
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jamain »

Huh, danes sem nekaj 'pospravljala' po računalniku in ugotovila, da sem 'založila par map s poletnimi in jesenskimi slikami. Nekatere sem sicer že postala (se mi zdi), večine pa ne. Pa tokrat prilepim še par modernejših sort iz mojega vrta. Samo tako, da bomo lažje počakali cvetenje. Če ste namreč nestrpni kot jaz, vas že vse ščemi...

Spodaj prikazane vrtnice so si precej različne med sabo, skupno pa jim je, da vse lepo dišijo, nekatere na metre daleč...

Nancy (floribunda, Poulsen)



Papa Meilland (popenjavka/vzmepnajvka - nikoli ne vem, katero je prav v slovenščini - vsekakor je climber in ne rambler, enako moje ostale; Meilland)



Polka (popenjavka, Meilland)



Augusta Luise (postmoderna hibridna čajevka, Tantau)



Frederic Mistral (hibridna čajevka, Melland)



Exotica (hibridna čajevka, Meilland)


Golden Celebration (angleška, Austin)



Evo, za danes to. Drugače pa sem odprta za želje, če vas iz mojega seznama še kaj zaintrigira. Smile_________________Bog nam je dal spomin zato, da imamo lahko vrtnice v decembru.
J.M. Barrie

http://rosesinbloom.webs.com/
Odgovori