Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Paprika 2023

Odgovori
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Si prebral na linku tudi tisto o svetlobi? Bi bilo možno, da so se z rastjo preveč približale lučkam? Upam, da virus ni.
Andrej Banko
Prispevkov: 5228
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Ja, sem videl tudi to možnost. Res so bile zelo blizu lučkam, ampak tako so vsako leto.
Če se do konca meseca ne popravijo, bom verjetno vseh 40 zabrisal v kanto !
K8
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Jan 22, 2021 1:00 am

Odgovor Napisal/-a K8 »

Jaz sem čisto obupana. Še zelo mlade sadike so mi napadle uši, sem poškropila z neem tonikom, nobenega učinka, razen, da so sadike še bolj oslabele, listi se zvijajo, uši se pa množijo. Ker je zunaj preveč mrzlo, jih imam še vedno notri in rotiram skupaj s paradižniki pod lučkami. Sploh ne vem, kaj naj naredim? Ker so rastline šibke, jih ne upam še enkrat špricat, vreme ni naklonjeno temu, da bi jih utrjevala zunaj, da bi pa 50 sadik zavrgla, mi pa srce ne da. Prejšnja leta so se uši pojavile kasneje in sem jih odstranila z neem tonikom in vedno imela lep pridelek, letos pa katastrofa. Ima kdo kakšen nasvet kako še lahko rešim rastline? Hvala 😥
Andrej Banko
Prispevkov: 5228
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Očitno zelo rade nagajajo te paprike. Vedno se najde kakšna nova nadloga ali bolezen, virus ...
Verjeto ena od bolj zahtevnih rastlin za vzgojo, čeprav zadnjih nekaj let sem imel mir in lepe, zdrave sadike.

K8, v tvojem primeru ( če gre res nedvoumno za uši ), bi bila najbolj smiselna uporaba kakšnega resnega, sistemičnega insekticida ( Actara, Mospilan ... ) v kombinaciji s sredstvi za krepitev rastlin; npr. Protifert LMW, Epin Extra, Algoplasmin ...
K8
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Jan 22, 2021 1:00 am

Odgovor Napisal/-a K8 »

Andrej, hvala za odgovor. Do sedaj sem se vedno izogibala “resnim” škropivom, ker želim pridelati čim bolj naravno zelenjavo, ampak tele paprike letos me bodo očitno prepričale v nasprotno. So pa 100% uši, razen če je zraven prisotna še kakšna bolezen, ki je ne poznam. Imam večletne izkušnje z vrtnarjenjem in vzgojo sadik, uporabljam kvalitetno zemljo, gnojila in tudi semena, ampak tole letos je pa za zjokat. Upam, da vsaj paradižniki preživijo. Čiliji so v enakem stanju kot paprike.
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

@K8; glede na tvojo "naravno držo" lahko poizkusiš naslednje in tako obdržiš svojo načelnost, ki jo mimogrede zelo podpiram.

1. Parafinsko olje;

vzameš toplo vodo, napraviš 1-2% razstopino parafinskega olja, dodaš malo čistila za posodo, dobro premešaš in temeljito pošpricaš rastline. Recimo da to poizkusi izvesti tako, da s tem ne boš ravno zalila še koreninske grude, ker maščoba - olja niso ravno za h koreninam, na listih pa ne naredijo škode tako razredčene. Pač nekako zaščitiš.
Bolj kot so listi voščeni in "zreli" večjo koncentracijo lahko uporabiš. V tvojem primeru bi uporabil 1%. Za začetek, potem pa vidiš, karkoli že...

Recept je primarno za boj proti pršici, ampak mislim da bi tudi v tvojem primeru zalegel.

2. Izopropanol alkohol; <-- obvezno, ker sadjevec preveč suši liste. Resno.

Ga kupiš, naštimaš 15-40% razstopino (če je cca 90-100%, v nasprotnem preračunaš) in špricaš.
Enako tudi tu, pričneš z nižjo koncentracijo, poizkusiš na eni flanci, počakaš, če je OK (ni ožigov ali kaj podobnega) nato tretiraš vse.

Verjetno bi bilo dobro, da vsaj po tavelikem potem nekako poizkusiš odstraniti uši. Dokler so pijane, mislim.

Recept sicer za volnate uši, ampak kaj pa one (uši) vejo kdo so.

Mimogrede, z neemom nikoli nisem imel nekih pretirano dobrih rezultatov, tu in tam pa konkretne ožige. Zgleda da sem preveč "kranjski Janez".

In še pomislek. Ne vem kako bo eno ali drugo delovalo v kombinaciji z predhodnim neemom.

Upam, da ti uspe in bo ajvar.
Andrej Banko
Prispevkov: 5228
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Juglans, lepo da si se po dolgem času spet oglasil. Zanimive informacije tudi zame. Osebno se s pršicami borim z žveplom.
Ja, vsi bi želeli vrtnariti/sadjariti brez uporabe škropiv, ampak včasih enostavno ne gre drugače. Jaz sem si že preklopil v glavi, da se za vsako ceno ne grem bio/eko.
Mimogrede, tudi izopropanol in parafinsko olje sta produkta kemične industrije.
Pri škropljenju slednjega je tudi potrebna previdnost - Frutapon ima oznako H304 ( pri zaužitju ali vstopu v dihalne poti je lahko smrtno ).
Sicer ne vem, ali se to nanaša na olje ali dodan emulgator, pa vseeno ...
brbr
Prispevkov: 8003
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Kadar pri meni čilije in paprike napadejo uši, jih odstranjujem ročno. Vzamem vsak lonček posebej in s prsti odstranim živalice. Če jih je preveč, pa vso rastlino (zeleni del) potopim v vedro z vodo in s prst podrsam po listih, da uši odpadejo.
Meni se tak način obnese. Postopek po potrebi ponovim, a odstranjevanje zaleže kar za nekaj časa. No, če tu in tam kakšna ostane, se ne sekiram.

Se pa pri meni uši pojavijo šele kasneje - konec aprila, zaćetek maja, ko se rasltinicam v lončkih že ne godi več dobro in bi morale iti na vrt. Zanimivo, takoj , ko jih presadim na vrt in se dobro počutijo, uši izginejo..._________________naredimo svet lepši
K8
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Jan 22, 2021 1:00 am

Odgovor Napisal/-a K8 »

O super, hvala za vse nasvete! Poskusim po naravni poti.
Andrej Banko
Prispevkov: 5228
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

No, pa sporoči, kako se bo obneslo. Jaz bi se kar malo bal mrcvariti drobne, nežne in še prizadete rastlinice s spiranjem, umivanjem in potapljanjem v vodo.
Izvajam pa poleti podobne kolobocije pri ribezih, kjer inam tudi strašne probleme z ušmi in mravljami.
Škropilnica, nastavitev šobe na ozek, močen curek in spiranje z vodo vsakih nekaj dni. Naporna in zamudna reč ...
Odgovori