Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Cepljenje sadnih dreves

tinko
Prispevkov: 569
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tinko »

Ne razumem povsem vprašanja. Če so veje divjaka - podlage, jih odstrani in zamaži rane. Če pa so veje od cepov in se je prijelo več cepov, potem jih ne odstranjuj, tudi če imaš več različnih sort na eni češnji. Vsaj letos še ne. Nikoli ne veš, koliko jih bo dejansko preživelo prvo leto.
Pa malo bolj verjemi vase. Cepiti znaš. Uspeh pa je včasih odvisen od drugih dejavnikov. Tudi meni se vse ne prime, ali pa se kasneje odlomi ali obje srnjad. In zdi se mi, da manj ko sem previden in natančen, bolje se prime.
mravlja
Prispevkov: 4236
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

tinko je napisal/a:
...
In zdi se mi, da manj ko sem previden in natančen, bolje se prime.

Tole še kako drži, so dnevi, ko se lahko človek pohvali, da "imaš rokco" in so dnevi, ko gre vse narobe.

Letos sem pocepil nekaj jabolk in nekaj hrušk. Prijelo se mi je vse, mi bo pa plesen, kot kaže, večino sadik uničila - praktično preko noči. Ne najdem prave rešitve.
Koliko v takem primeru pomaga baker ali modra galica?
živa
Prispevkov: 2431
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am
Kraj: Žiri-NM

Odgovor Napisal/-a živa »

Mravlja, tole piše na IVR:
Varstvo pred jablanovo pepelovko neizogibno temelji na uporabi fitofarmacevtskih sredstev. Za varstvo pred jablanovo pepelovko je na voljo širok nabor učinkovitih sredstev. Fungicidi iz skupine triazolov in strobilurinov so zelo učinkoviti, a jih je zaradi velike nevarnosti za pojav odpornosti nujno uporabljati v kombinaciji z žveplom, oziroma se jih ne sme uporabljati večkrat zaporedoma v istem letu. Škropilno oblogo je glede na prirast in količino padavin potrebno obnavljati na 7 do 10 dni od faze zelenega popka (BBCH 55) do konca rasti terminalnih poganjkov, kar je običajno sredi poletja.
Za škropljenje sem našla Domark 100 EC

Tinko, mislila sem veje divjakov._________________Lp, Živa
tinko
Prispevkov: 569
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tinko »

Poreži in zaščiti, ter še malo ovij cepiče s folijo. Ne preveč na tesno, le toliko, da se ne odlomi in da drži malo vlage. Sicer pa cepiči izgledajo odlično in so dobro zraščeni. In če se v treh mesecih niso zrastli in odgnali, potem ne bodo nikoli. Dobro si opravila. Le pazi, da ti jih spet kaj ne polomi.
mravlja
Prispevkov: 4236
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

Živa, hvala za odgovor.

A kot vsega do sedaj, se tudi tega hudiča mislim lotiti na drug, bolj naraven način. In vem, da me bo "bolelo".
Imam kar nekaj (tudi družinskih) razlogov za tako odločitev (dermatitisi, prebave... ), imam pa tudi (še vedno) neomajno vero, da se da tudi to rešiti po naravni poti.
Z ostalimi škodljivci sem do sedaj uspešno opravil, plesen pa me je letos presenetila in se je ne znebim (sem jo pa lansko leto imel pod kontrolo).

Mogoče pa lahko krivdo pripišem kupljenemu substratu ... ?
živa
Prispevkov: 2431
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am
Kraj: Žiri-NM

Odgovor Napisal/-a živa »

Mravlja, pri nas zelenjavo in sadje pridelujemo iz istih razlogov, kot jih navajaš.
V nasprotnem ne bi tako garali med vikendi. Bi raje kupili in se rekreirali moderno. Za okoličane veljamo za nore, sedaj pa sploh, ko je polno kolesarjev in širijo o norcih cel dan na njivi še dlje. Pa kaj potem.

Prva leta moje njive in sadovnjaka sem tudi jaz tako razmišljala, vse naravno, brez škropljenja s pesticidi. No, pa je bil padec na realna tla zelo hud. Trgovinska sadje in zelenjava so škropljeni na 7-10 dni, še za trto morajo dobro preračunati, da ne bo preveč pesticidov na grozdju med trgatvijo. Moje pa samo parkrat.
letos je izredno leto za bolezni. Še na škrlup odporna drevesa ga imajo. Baker ni učinkoval.

se pa da naravno, če imaš zemljo doma oz. z ekološkimi in biodinamičnimi pripravki, v to verjamem. Pri plesni verjetno vse okužene poganjke odrezati, zažgati, poskrbeti za novo listno maso... ŽAB mogoče?_________________Lp, Živa
mravlja
Prispevkov: 4236
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

Proti plesni je pravo naravno sredstvo preslica (in ptičja dresen seveda tudi).
Do sedaj sem bil vsa leta več ali manj nanjo vsaj zadovoljivo pripravljen. Letos pač ne... - sem spregledal, da sem lansko leto porabil ves pripravek.
Že pred leti sem se odpovedal foliarnim dejavnostim (hranjenju in zaščiti) - se mi je zdelo, da nastala "packarija" na listu nanj ne more pozitivno delovati, ne na funkcijo listne mase. Običajno sem "tarče" predčasno zalil s pripravkom, pa je delovalo - več let nisem imel nobenega problema. Letos pripravka nimam, narava pa ne preslice in ne ptičje dresni - ne še.

Ko sva že pri tem: lahko zapišem tudi to, da sem ob tvojem prispevku z nekaj dni nazaj ugotavljal, da imaš "kemije" toliko, da "to pa se ne more dobro končati", da je pri nas v zadnjih desetih letih ni bilo toliko.

Sem želel takrat nekaj zapisati, mogoče je prav, da nisem. Mogoče je pa vseeno prav, da danes, a malo drugače (seveda le v obsegu/dosegu mojih izkušenj):
- vsi problemi z ušmi (mravlje tu niso problem) in ostalimi zajedalci (hroščki, kobilice ... ) se odpravijo z dobro prehrano - na zdrave, dobro prehranjene rastline zajedalci ne gredo;
- za plesni je treba poskrbeti predhodno.

Vsa skrb naj bo skrb za zdravo, rodovitno zemljo (substrat) - "šprice" so le kozmetika. Iz tega izhajam.

Seveda pa vsak po svoje.
živa
Prispevkov: 2431
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am
Kraj: Žiri-NM

Odgovor Napisal/-a živa »

Se strinjam s teboj.

Preslico lahko tudi kupiš. Imaš tudi biodinamične pripravke?

me pa čudi, zakaj imam npr. listno luknjičavost češnje, če je edina tam, naslednja je 400 m stran. Za monilije mi je jasno, bolezen pride z dežjem.
tukaj, v Žireh, ima vsaka parcela češnjo, vsaj naša je neškropljena, ZDRAVO. In moja češnja pri NM je ista sorta kot doma.

Pa izbiram npr. jablane na močnih podlagah ali sejancu, odporne na škrlup, ampak letos ga imajo nekatera drevesa. Ko sem kupovala sadike na sejancih, so me opozorili, da proti ušem bo treba škropiti.
s katerim naravnim sredstvom škropiš zoper jabolčnega zavijača?_________________Lp, Živa
mravlja
Prispevkov: 4236
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

Ne škropim. Zastiram in zalivam. Zaenkrat.
Nimam (še) formiranega sadovnjaka, nekaj starejših dreves, ki jih še oskrbujem (noben na sejancu), se do sedaj dobro odziva, mladice tudi.
Letošnjo nepazljivost bom pač pripisal sebi, sem jih tudi prejšnja leta (nisem obrezal, nisem redčil...).
Tudi zavijač se ujame v pasti za muhe, ose in sršene, z njim zaenkrat nimam problemov.
Računam tudi, da nekaj pač narava vzame zase.
mravlja
Prispevkov: 4236
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

Hojla!

Ste že začeli s poletnim cepljenjem? Bo treba kmalu?
Odgovori