Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Ameriška borovnica - Vaccinium corymbosum - II,

JernejZ
Prispevkov: 101
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a JernejZ »

Odvisno, kako močne korenine ima oz. bo imel sosed.

Mogoče tudi 10 metrov ne bo dovolj v njegovi odrasli dobi, če gre za kakšen sejanec sadnega drevesa ali okrasno drevo tipa ambrovec.
Na coltu češnja mi je prišla k borovnici na razdalji 3 metre in jo dobesedno izpila.
Robida je 2 metra stran in je notri. Šmarna hrušica podobno. MM106 jablana je 3 metre stran in je notri.

Pa saj borovnice nekako životarijo, ampak je treba preveč zalivati, substrat je takoj suh. (Letos, kot rečeno, ob obilici dežja, veliko lepega mladega prirasta)

V prihodnje bom na takih lokacijah verjetno kar moral saditi v vreče ali plastična vedra, ki se jih bo dalo občasno dvigniti od tal in potrgati eventuelne korenine vodopivcev.

Problem je pač omejitev s prostorom in posledično pregosto sajenje.
mravlja
Prispevkov: 4236
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

Za vzgojo ameriške borovnice je včasih imela Vetisa posebne lonce, presenetljivo niso bili prav posebej veliki.
ck
Prispevkov: 427
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ck »

dwarf je napisal/a:
.

ck, če ni skrivnost, imaš v okolici nasada gozd, vrt... ali je čisto na samem, da ga mušice ne najdejo tako hitro?


Sem iz Šmarce, na zahodni strani, tako da so poleg le njive, vrtovi in travniki.
Jaz sem pri sajenju dal v jamo cca 1/2 šote in kasneje, ko se je začelo posedati dodajal le šoto in kremenčev pesek.
Borovnice zastiram z nasekanim borovim lubjem (kupljenim). Oboje skupaj zadržuje vlago, je pa treba vedeti, da A. borovnice v Ameriki rastejo v vlažnih kislih peskih in da rabijo vodo, zato poleti vsak grm dnevno zalijem s cca 2 litra vode, če ni dežja._________________lp
JernejZ
Prispevkov: 101
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a JernejZ »

mravlja je napisal/a:
Za vzgojo ameriške borovnice je včasih imela Vetisa posebne lonce, presenetljivo niso bili prav posebej veliki.


Ja, Vetisa ima tako lonce kot tudi vreče prav posebej za borovnice, ampak je oboje dokaj majhno.

Jaz bi raje kaj takšnega ali pa še malo večjega, bi spodaj zvrtal luknje za odtok, in na dno kadi ter tudi pod kad nasul mešanico glinopora in perlita, pa do polovice bi zakopal v zemljo, okoli pa eno lepo leseno palisado.

Skrbi me pa pri teh kadeh odpornost na zunanje zimske in poletne temperature, da ne bi plastika pokala, morala bi vzdržati vsaj 10 let ... in prenesti občasno dvigovanje, da se ne bi notri od spodaj vrasle korenine "sosedov vodopivcev".

Gradbenih korit tudi ne najdem večjih kot 90 litrov, kar je zame dolgoročno premalo.
robi14
Prispevkov: 252
Pridružen: Po Jan 04, 2016 1:00 am

Odgovor Napisal/-a robi14 »

Pozdravljeni,
glede loncev in vreč lahko iz lastnih izkušenj povem, da so vreče veliko boljše, saj je zemlja v njih veliko bolj rahla in zračna.
V loncih se poleti tako segreje (sploh črni), da rastlina konec dneva zgleda čisto uvelo..
Zaradi tega sem vse lonce zamenjal z vrečami. Se pa strinjam, da bi vreče lahko bile večje, saj nastane problem že pri gnojenju AS, ko gnojilo posipam čisto za robom vreče.
dwarf
Prispevkov: 27
Pridružen: Sr Maj 04, 2022 2:00 am

Odgovor Napisal/-a dwarf »

Vetisa ima tudi zelo velike lonce, za katere lahko rečem, da so kar trpežni: prenesejo vročino, sonce, dvigovanje, sedaj že kar več kot 5 let...

Kot pa je bilo že omenjeno, substrat se v takšnih loncih mnogo preveč segreva, zato sem jih pri sebi kar v celoti zakopal v zemljo in je sedaj ta problem rešen. No, v bistvu tisti zg. rob, ~5cm, gleda iz podlage. Nastane pa pri tem nov problem: če zemlja ni dovolj odcedna in je tako zelo deževno kot letos, je lahko namočenost prevelika... tako da sedaj študiram kako izvesti drenažo.

robi14: vreče imaš kar na površju, ali kaj zakopane v zemlji?
robi14
Prispevkov: 252
Pridružen: Po Jan 04, 2016 1:00 am

Odgovor Napisal/-a robi14 »

dwarf je napisal/a:
robi14: vreče imaš kar na površju, ali kaj zakopane v zemlji?

Imam jih na površju. Odlično se obnesejo tudi za papriko in paradižnik ter pritlikavo sadje.
Slabost je edino da so malo majhni za starejše sadike borovnic in pa, glede na to, da so zelo odcedni, zahtevajo pogosto zalivanje.
JernejZ
Prispevkov: 101
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a JernejZ »

Dwarf Sem spregledal te lonce včeraj, hvala za tole, krasno!
Koliko in kako velike pa imajo ti lonci luknje na dnu za iztekanje, ali bi bilo dobro navrtat še dodatne?
Tudi sam bi jih kaki dve tretjini zakopal v zemljo (zaradi poletne vročine), del, ki bi gledal iz zemlje pa oblekel v leseno palisado (zaradi estetike).
Ali uporabljaš perlit? Kakšen delež zavzema v substratu?
Če bom sadil v lonce, bi ga jaz dal kar četrtino, proti dnu in pod dnom lonca pa kar čistega, pa mogoče še glinopor - z njim sicer nimam nobenih izkušenj, ampak se mi zdi, da bi to moralo biti dovolj dobra drenaža.

robi14, včeraj sem našel tele sadilne vreče.
Če bom kdaj sadil v vreče bi verjetno v kaj kar je podobnih dimenzij, in iz čimbolj trpežnega materiala. Če/ko najdeš, prosim objavi/sporoči.
Ali kaj veš, ali se kje kupijo vreče, ki bi jih bilo možno postaviti v luknje (podobno kot lonce), in tako močne/trpežne, da bi jih lahko enkrat letno dvignil iz zemlje/luknje in bi zdržale vsaj desetletje? Verjetno so vreče bolj nadzemna zadeva, kajne?
Nazadnje urejal/a JernejZ 07 Sep 2023 19:34; skupaj popravljeno 1 krat
mravlja
Prispevkov: 4236
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

Kot zanimivost - če se kdo razume na sadje in substrate, je to sigurno Spellman. Veliko odgovorov ponudi in kompliciranje mu ni v navadi.


ps:
če se kdaj lotim sadnje ameriških borovnic, se jih bom najprej na njegov način.
dwarf
Prispevkov: 27
Pridružen: Sr Maj 04, 2022 2:00 am

Odgovor Napisal/-a dwarf »

Dodatnih lukenj nisem vrtal v te lonce, pa zaenkrat ni nekih težav, kljub temu, da imam skoraj v celoti zakopane v zemljo (zato malo težko preverim kakšne in koliko lukenj imajo).

Glede perlita in glinoporja: za kakšen lonec bi že šlo, ker pa jih imam malo več, je to vse predraga rešitev. Trenutna mešanica substrata v loncih je pri meni čisto preprosta: šota in žaganje. Če/ko bom pa presajal, bi pa spodaj dal kakih 5 cm na debelo kar kako kamenje, čez pa filc za ločitev substrata od tega kamenja za drenažo.

V substrat pa drugače vmešam nekje 10% kremenčeve mivke...

Lesena palisada okoli lonca... ja, bi bilo zelo dobro. Ker ko bo poleti pripekalo, se bo že zgornji del lonca sicer zelo segrel. (jaz je nimam, ker kot rečeno, imam malo preveč borovnic za to)

Kar pa se tiče sadilnih vreč: v zemljo jih ne bi vkopaval, ker ti bo voda iz okoliškega substrata pronicala vanje, kar pa ni najbolje. Torej ja, nadzemna zadeva. In mislim, da bi bilo dobro imeti tudi kar kapljično zalivanje zanje.
Odgovori