Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Priprava vrtnic na zimo

Moderator: Melona

crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Priprava vrtnic na zimo

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
tjesih
Prispevkov: 537
Pridružen: To Jun 18, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tjesih »

Kar nekaj časa sem prebirala, kako pripravljajo po svetu vrtnice na zimo. Najdlje sem se zadržala pri Zimmermanu.

Piše, da jeseni vrtnic ne obrezuje, razen kakšne suhe veje. Zlasti me je presenetilo, da ne odstrani zadnjih cvetov in pusti šipke. Šipki so zaključna faza rasti vrtnice. Z obrezovanjem pa vzpodbujamo novo cvetenje.

Kako pa pri nas? Bi strnili nekaj dosedanjih izkušenj?

Predlagam, da odpremo temo za stare in nove vrtnice.
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Jah, te teme še nismo prenesli, zato bom kar izkoristila in dodala citate, potem pa gremo naprej.

Članica sprašuje, kako pripravimo vrtnice na zimo in če jih kaj obrežemo, gnojimo.

Citiram:
Garden-ja:
Glede na lego svojega vrta sicer nisem poklicana, ker mi tega ni potrebno početi, vendar se vrtnic pred zimo ne obrezuje v smislu vzgojne rezi. Poleg tega je tudi odvisno, katere sorte vrtnice misliš. Večinoma pa se cepljeno mesto zasuje s zemljo, veje pa obreže na višje štrclje (pri hibridnih čajevkah seveda). Nekoč se je reklo, da se jih zaščiti s smrečjem ampak meni se zdi nabiranje smrečja vandalizem tako da ti tega ne bom svetovala.
Vrtnice ne obrežemo na končno višino saj pozimi lahko katera od vej ali konic vej zmrzne zato ne režimo prenizko.
Spomladi vrtnico obrežemo dokončno.



Članica dodatno vpraša kako je z gnojenjem in dodajanjem drugih snov v jeseni.

Citiram:
Silva30:
V soboto sem pripravila vrtnce na zimo.
Vse veje sem porezala do višine kolena, ostranila odpadlo in bolano listje.
Obsula sem jih s preparelim hlevskim gnojem.
Za smrečje se pa še nisem odločila.
Pri nas ga je sicer dosti v gozdu, ko podirajo drevesa.
Uporabila ga bom samo v primeru, da bodo temperature pod -10 stopinj.



Citiram:
orhy:
Jaz sem vrtnice porezala in zasula z zemljo krtinovcev,ki jih je letos dovolj. Iz porezanih vej sem naredila potaknjence



Članica pove, da veje malo poreže, ravno toliko, da ni tistih dolgih štrcljev ( glavno obrezovanje je itak spomladi ). Osmuka vse listje in ga pobere tudi ob rastlini, nato pa jo obsipa z zemljo - čim več, tem bolje.
Lonce dvigne od tal, da lahko voda odteka - najbolje na paleto - in jih postavi ob južno steno hiše v zavetje. Okrog njih natlači kar pač ima - tkanino, karton, listje...
V dneh, ko ne zmrzuje, zalije - morda 4x na zimo, ravno toliko, da ni zemlja čisto presušena.


Druga članica pove, da na Obali trenutno (konec septembra) vrtnice lepo cvetijo in celo še vedno poganjajo nove vejice. Ima celo eno plezalko, ki tudi pozimi ohrani večino listja. Zanima joe do kdaj je smiselno vrtnice še preventivno špricati proti boleznim?


Citiram:
Garden-ja:
Smiselno je praktično preko celega leta, tudi pozimi z bakrovimi pripravki, izvedljivo pa je to malo manj razen v profesionalnih nasadih.
Sama svoje škropim nekje do aprila, kasneje redkokdaj.



Članica pove, da staro pravilo, ki se ga drži pravi,da od avgusta naprej vrtnic ne dognojujemo več zaradi vzpodbujanja rasti in posledično večje možnosti, zimske odpornosti na zmrzal.


Citiram:
DSGZ:
Tinko je v eni od objav omenjal zaščito s plastično steklenico. A kdo to prakticira?

Če jih poveznem čez bolj šibke letošnje sadike, po moje ne more škoditi...



Citiram:
tinko:
To s steklenico mi je prišlo na misel, ker se potaknjenci lepše primejo pod odrezano steklenico.
_________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
bobolino
Prispevkov: 2342
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a bobolino »

moje so v fazi bujnega cvetenja, prelepe so, vseeno pa razmišljam o zaščiti pozimi. Navkljub kar hudim zimam sem imela s smrečjem zaščitene le angležinje, pa še teh verjetno ne bi bilo treba ščititi. Kolebam le med tem, ali jih naj tiste, ki so po cvetenju odgnale dolge veje, sploh prirežem, ali naj jim naredim oporo in pustim veje, da prosto padajo, in naredim rez spomladi._________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
doli
Prispevkov: 1172
Pridružen: Po Jun 03, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a doli »

Porežem suhe veje (čez letošnje poletje se je kar precej stranskih poganjkov posušilo) in ramblerje, ki so se po cvetenju preveč razrasli in me ovirajo. Obsujem jih s preperelim gnojem (zdaj itak ne bodo več poganjale), vrtnicam, ki bi rada, da rasejo naravno, da so visoke, pripravim začasno oporo dokler se veje ne učvrstijo. Sploh veje ramblerjev, ki čez zimo mahedrajo v vetru je dobro pričvrstiti, čez zimo se rade posušijo. Če vsega ne utegnem, upam na najboljše.
Lepo Bobolino, da imaš tudi na jesen raj, pri meni prevladujejo bolj šipki, na polno cveti Mutabilis, nekatere nastavljajo popke.
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Bobolino, v tvojem primeru je potrebno paziti, da sneg vseh teh poganjkov ne polomi. V bistvu bi vrtnice komot ostale neobrezane, jaz jih recimo nič posebej ne pripravljam, še stare obrežem spomladi, ker je poleti prevroče (tudi 1vrtnica je ugotovila, da vseeno cvetijo), obrezujete jih zato, da vam jih sneg ne polomi. Pri nas pa burja.
Če pustite neobrezane, potem veje nekako zaščitite pred takim in drugačnim lomom._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
stara postaja
Prispevkov: 1146
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a stara postaja »

Garden-ja imaš prav. Angležinje sem lani bolj malo porezala, pa mi je veliko polomil sneg. Letos se jih bom bolj temeljito lotila. Potem pa ne bo snega Embarassed ! Galke in mahovne sem v glavnem očistila spomladi, veje so že kar močne in se lepo upognejo pod snegom, ni bilo velike škode. Mi je pa sneg s strehe (Nimamo snegolovov) pošteno zmrcvaril vzpenjalke na opori ob hiši. Moram pred zimo nabaviti to reč za na streho._________________zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
bobolino
Prispevkov: 2342
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a bobolino »

glede snega bo verjetno res večji problem, ja, saj so nekateri grmički ratali veliki grmi. Bom uporabila kmečko pamet in pri vsakem grmu posebej potuhtala, kako in kaj._________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
stara postaja
Prispevkov: 1146
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a stara postaja »

Bobolino, če se ti smilijo porezati, si lahko pomagaš tako, da ob (lahko nižji) kol ob grmu vse skupaj povežeš z daljšo vrvico ali podobnim materialom. Zaobjameš ves grm, bolj narahlo.Tako se posamezne veje ne odlomijo, tudi če se ves grm nagne, ga ne polomi._________________zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
bobolino
Prispevkov: 2342
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a bobolino »

hvala za nasvet._________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Odgovori