Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Vonj po rdeči vrtnici

Moderator: Melona

tjesih
Prispevkov: 537
Pridružen: To Jun 18, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tjesih »

Krasne sanje. Naj se ti uresničijo prelepe želje.
lovor
Prispevkov: 158
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a lovor »

Garden-ja je napisal/a:
Officinalis nima rdečih popkov ampak rožnate.

Zaenkrat sem sama na taki stopnji znanja, da se z ljudmi, ki so pisali o zgodovini vrtnic, ne bom kregala in dvomila v to, kar so ugotovili in opisali in bom torej še naprej trdila, da je rdeča barva barva modernih sort.

V antičnih vrtnicah resda najdemo rdeče odtenke, kar sem zapisala tudi zgoraj, nikakor pa to ni rdeča barva, ki jo imajo moderne sorte. Nenazadnje so tudi bengalke rdeče vendar ta rdeča ni tako stabilna in rdeča kot rdeča modernih sort.
In ja, zaradi tega zame rdeča ni enaka rdeči.

V debato o modri se ne bom niti spuščala, ker je to živ larpurlatizem.

Zdaj pa prosim - tule razpravljamo o vonju rdečih vrtnic in ne o rdeči barvi.
Dovoliš?


Hm, težko je razpravljati o vonju nečesa rdečega, če ni osnovnega soglasja o tem, kaj rdeče je in kaj ni, a je tako? Wink Mi je žal, ni to ne pikolovstvo, ne zafrkavanje, ne larpurlartizem ali kaj podobnega... Se pač ne strinjam z ozkim definiranjem rdečega kot nečesa, kar v naravi skoraj ne obstaja, pač pa lahko gledamo v našem bolj ali manj umetnem in umetelnem svetu recimo v kičastih oblačilih a la božički, klasični barvi ferarijev ali v zateženi komunistični simboliki kakšnih kitajskih ali severnokorejskih zastav, če že naše petokrakaste ni priporočljivo omenjati. Če so prevladujoče valovne dolžine odbojnih žarkov v spektru rdeče, je to zame rdeče, četudi se meša zraven bela ( rožnata), črna ( rjava), modra ( vijolična) ali rumena ( oranžna). Če je to moja kaprica, presodite sami. Tule navajam razpravo ljubiteljev ( kar resda ni stroka, a menda ekvivalentno forumu kot je tale, le z nekajstokrat večjo publiko) vrtnic z največjega ameriškega vrtnega foruma na temo: "What is your favorite red old garden rose"?

http://forums2.gardenweb.com/forums/load/rosesant/msg0216551825792.html

No, pa le brez zamere. Laughing

[url][/url]
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Glej, lovor, tudi sama opišem Souvenir du Dr. Jamain kot vinsko rdečo, Leda ima češnjeve rdeče robove pa recimo L. D. Braithwaite je žametno rdeča, če naštejem ravno tri, ki so mi prve padle na pamet, še vedno pa to ni rdeča rdeča, ki jo imam v mislih, ko pomislim na rdečo hibridno čajevko.
V tem smislu so zapisani tudi prispevki na linku, ki ga navajaš, s tem, da nekaterih recimo ne moremo uvrstiti niti pod slučajno rdeče, recimo General Galieni.
Ena od razpravljalk tudi ugotavlja, da številne naštete vrtnice sploh niso rdeče ampak vijolične.

Tu se pogovarjamo o rdeči barvi v kombinaciji z vonjem in če je ta vonj nekaj posebnega, drugačnega od tega, kar smo vajeni, potem je tudi ta rdeča barva moderna rdeča barva ne pa "rdeča" bengalskih sort.

Hibridne čajevke ali pa recimo moderne floribunde so v popku rdeče, se odprejo v rdeč mlad cvet, ki se razpre v rdeč polnoodprt cvet, ko se postara pa večinoma potemni. Ta rdeča se sicer seveda tekom starosti cveta spreminja vendar nikoli toliko kot se spreminja "rdeča" bengalk, ki je prava rdeča samo na delu cveta ali pa v delu življenja cveta ali pa še to ne in je le eden od rdečih odtenkov.

Sploh pa sem, ko sem zapisala, da med antičnimi vrtnicami, mislila na antične vrtnice ozko gledano torej na vrtnice pred pojavom bengalk. Ampak neglede na to še vedno trdim, da tudi med bengalkami ni prave rdeče vrtnice.

In ja, prav zato je potrebno ozko definirati, katero rdečo je filifero mislil, da se bomo lahko med sortami omejili in ne izgubljali med raznimi odtenki in rdečimi primesmi.

To je zdaj moja zadnja razprava na temo o rdeči kot barvi, več se mi res ne da. Ti si seveda lahko še naprej misliš svoje, nimam nič proti, ampak prosim pusti tudi ostalim, da imajo svoje stališče._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Poezija, letos ima pri meni Tchaikovsky take šipke kot nobena rugoza, ogroomne. Škoda, ker ni rdeč, ker bi sicer bil zate odličen.
Zanimive sanje. Smile_________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
lovor
Prispevkov: 158
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a lovor »

Kdor želi jeseni in pozimi občudovati res impresivne podobe šipkov, obenem pa v pozni pomladi še res rdeče, rdeče cvetove ( takšne po definiciji Garden-je) Laughing, ta naj si posadi Kordesovo galko ( iz leta 1952) Scharlachglut. Jaz je nimam, od takšne oz. točneje rečeno podobne rdeče me od cvetlic zaenkrat menda prepričajo le poljski rdeči maki sredi polj zoreče pšenice ( a teh podob v dobi preobilja herbicidov in prevlade koruze nad žiti, da ajde in prosa niti ne omenjamo, po naših poljih ni več prav veliko).

Roso Mundi pa, 1Vrtnica, seveda imam tudi sam, mi je ena od najljubših. In dovoli, da osebno v sveže odprtih progastih cvetovih opazim tudi nežno rdečo.

p.s. Tudi sam slovesno izjavljam Smile, da sem svoje na temo barv tule povedal. Mogoče polemična izmenjava mnenj niti ni nujno povsem brezplodna; enoumje bi vsekakor bilo bolj nekreativno, kajne... Wink
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Glej, glej čudo, Scharlachglut je direktna potomka Pernettiane, James Mason pa njena._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
filifero
Prispevkov: 103
Pridružen: To Jul 02, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a filifero »

Tista stara zametno "rdeca" je bila bolj purple red, ce se prav spomnem. Ampak jo bom tesko najdel. Mislim, da je bila perpetual hybrid. Spomnem se,da je cudovito disala, listje je bilo zeleno sivo, bolj svetle barve. Popki so se hitro povesili. Na njo me meckan spomni Souvenir d'Alphonse Lavallée, ampak ne verjamem, da je nono kupoval posebne sorte. Takrat so izbirali po barvah. Bila je v vrtu v osamdesetih letih.
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Crimson torej.
Potemtakem bi to moral biti vonj bolj starih sort, ki se mu primeša sadni vonj.

Vsekakor bomo poiskali tole tivolsko, morda lahko pridem tudi do imena._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
1vrtnica
Prispevkov: 543
Pridružen: Po Jun 03, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a 1vrtnica »

Crimson bi drugo leto morala cveteti tudi pri meni, bom pozorna.

Lovor, tudi meni se ne da več... imaš vso pravico, da si misliš, karkoli si hočeš, smo pa zelo daleč narazen..._________________Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Odgovori