Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Zeolit - vulkanski mineral

andreja62
Prispevkov: 176
Pridružen: Sr Jun 19, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a andreja62 »

Iz leta 2011 vrtnarka http://www.youtube.com/watch?v=zNtJyrYcrNc

iz februarja 2014 pa po 3 minuti govori o mešanici zemlje in zeolita za sadike http://www.youtube.com/watch?v=vTu3cEGWUzU
Zeolit po njenih besedah nase veže težke kovine, ostanke pesticidov, perlit pa zemljo samo rahlja.


Upam, da koga ne bo motilo, ker sem prilepila hrvaške oddaje, mene res fascinira. Je pa ob nedeljah ob 17.uri na HR 1. Vse oddaje so tudi na youtubu._________________Andreja
pep
Prispevkov: 1303
Pridružen: To Sep 17, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a pep »

Mislim, da je zeolit samo pripomoček v zemlji za zadrževanje vode in nima nekega bistvenega vpliva na rast. Če se bo kaj nabavljalo sem zraven za par kg,saj za domačo vzgojo sadik več ni potrebno.
mfranc
Prispevkov: 4661
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mfranc »

muha je napisal/a:
Spet ena tržna niša!

He, he, Muha, bo kar držalo, neznan pa predvsem za nas, pa koga iz semenarne Cool .

Drugače pa zelo cenjen material, znan verjetno tisočletja. Pošlihtal in kemično ovrednotil (in mu dal ime) ga je švedski mineralog Axel Fredrik že leta 1756!

Je pa na tržišču veliko variant in podvariant (in čistoč, ter s tem uporabnosti) tako da cen ne morem komentirati.
Še enkrat, zelo znan in uporaben, tudi v zdravstvu!

V kmetijstvu se tudi že dolgo uporablja, ampak kot sem rekel, raje manj kot več. Sam bi ga uporabil, če bi imel bolj težka - ilovnata tla, pa jih nimam ...

Sam ga poznam že dolgo časa, ker sem pač firbčen človek Cool in sem že pred leti pofirbcal, kaj je v Plantelinem Biovitu http://www.unichem.si/blagovne_znamke/plantella/specialna_sredstva_za_trave/izdelek?prid=98 mešanica bentonitnih in zeolitnih kamninskih mok, kot kompromisni miks za široko uporabo na vrtu.

muha je napisal/a:
Pa hecno, tukajle je aluminij napisan med koristnimi elementi, v drugi temi se ga pa bojimo kot hudič križa Confused Rolling Eyes . Pa proti umentim gnojilom smo, ki so vendar tudi sestavljena iz elementov - pa se znajdi, če se moreš Confused Confused


Uh, tole je pa sploh "spolzek teren" Cool Wink (mislim na prvi stavek). Aluminij je tretji najbolj prisoten element na/v zemljini skorji, za kisikom in silicijem in prisoten v ogromno spojinah!

Tudi drugi stavek bi tudi veljalo malo "obdelati", sploh če ime "umetno gnojilo" zamenjamo s pravilnim (v večini primerov) mineralno gnojilo Rolling Eyes Rolling Eyes .

LP_________________mfranc
paprika
Prispevkov: 460
Pridružen: To Jul 09, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a paprika »

a akvaristiki se uporablja za vezavo PO4 iz vode.
juglans
Prispevkov: 3384
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Meni je tema in vsebina nje zelo zanimiva.

Pretiravanje, koristoljubje, ropanje .... ? Da, ne, morebiti, ne verjamem ....
Nimam kemijskega ali mikrobiološkega znanja in tako ne morem podati svojega mnenja na mnenja, kakor tudi ne na sama dejstva navajana na spletu. Odgovorov je možnih toliko kolikor je ljudi na svetu. Resnic ravno toliko, šteje pa občutek osebne izpolnjenosti.
Narava kompenzira zelo veliko, a le v "naravi" sprejemljivih razsežnosti. Zadnji čas, verjetno se bomo strinjali, je pritisk z življenju neugodnimi snovmi zelo močan in zgleda, kot, da smo že stopili čez rob vzdržnosti. Na tem mestu se mi zdijo različna (ne/mirodajna) mnenja zanemarljivka v primerjavi s tegobami zaradi katerih človeštvo zelo očitno trpi.

Chemtrailsi da/ne, GSO in pripadajoča agrotehnologija da/ne, zviševanje dovoljenih količin substanc v pitni vodi da/ne, sodobni pristopi pri obdelavi hrane da/ne, nove tehnologije črpanja energentov da/ne, oddajniki signalov mobilne tehnologije da/ne in neskončno število takšnih vsakdanjih dejstev urejenega življenja so naš vsakdanjik, status, "brend"-znamka, pa hkrati tudi naš usodni "pečatnik".

Jaz se sprašujem kako izmed vseh teh superlativov današnjega časa izluščiti bolj ali manj opazne sence, ter se jih ubraniti? Vsaj za boljši občutek, če ne drugega. Namreč števca, ki bi to meril nimam.
Egoist? Da. Upajoč? Tiho usmerjen.

Pred leti, ko sem bil še osnovnošolec smo s starši obiskovali znanko, starejšo gospo na Gorenjskem. (Radovljica) Bila je izjemna vrtnarka. Okoli hiše je bilo vse rastje tako bujno, da se še sedaj spominjamo orjaških prekel fižola, dejansko neverjetne endivije, marelice. Okoli hiše je imela en sam zelenjavno sadni vrt, vse obdelano, brez bolezni z nič kemije in umetnega gnojila. Uspeh na potenco po mojem občutku. Kljub vsemu pa je potarnala, da odkar so pričeli na Jesenicah z železarno so na vrtu prisotne bolezni. Tega takrat nisem razumel, niti doumel. Sedaj se mi zdi, da razumem. Seveda bi bilo lažje, če bi imel lastno izkušnjo, a je ni.
Podobno pripovedovanje sem doživel tudi v Beli krajini. Tudi tu imamo livarno ..... in mnogokrat škropljene vinograde.

Če se vrnem na rdečo nit.
Sprašujem se zakaj si v takšnih okoliščinah ne pomagati? Zakaj nebi dodatno prefiltriral pitne vode, recimo? Jasno mi je, da ne poznam vseh dejstev in zagotovo obstajajo tudi nevarnosti, morda vsaj nepojasnjeni dvomi. Zaradi izkopavanja tudi manjko, nekje v naravi (zuf) hkrati pa malce boljšega zdravja prebivalstvo (juglans poet, ha ha).

Seveda je jasno, presežniki so zgolj v naših željah, v vsakdanjiku pa le malenkosti, ki gradijo presežnik TO SEM JAZ.

Zanimiva in tudi precej pojasnjujoča je še TA spletna objava.

Andreja, če se bo zanimanje kakor koli prevešalo v smer nakupovanja te prosim za obvestilo. V mislih imam tudi srbski zeolit.
juglans
Prispevkov: 3384
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Ponujajo ga tudi Hrvati.
labia
Prispevkov: 350
Pridružen: So Jun 08, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a labia »

Ha, vse kar je vulkanskega izvora je izredno bogato z minerali in še to v posebnem razmerju.
Tako bi zelo z lahkoto primerjali zeolit, vermikulit ali pa Rockdust (vulkansko- kamninsko moko) in zaradi podobnih (ne enakih) efektov tudi oglje.

Pa poglejmo kaj piše o zeolitu (citiram samo del, da nebi bilo vse skupaj predolgo):........Šta je Zeolit, mineral bogat sa SiO2..........

Kakšna sestava pa je v vermikulitu:........SiO2 ......34- 6%
MgO.....16-35% , Al2O3.....10-16%, H2O......8-16%, FeO....6-13%, K2O.....1- 6%, CaO....1- 5%

Rockdust: Novo v Sloveniji - vulkanski prah ROCKDUST, zopet podobna sestava, le zmleto je vse skupaj. V bistvu gre za pri nas poimenovano kamninsko moko ( citiram del)..........Naravna zeolitna moka in bentonitna zemlja sta ime za praškasto obliko naravne kamnine vulkanskega izvora, ki se uporablja v kmetijstvu, poljedelstvu in vinogradništvu. Kamninske moke so učinkovite predvsem zaradi njihove kemijske in mineralne sestave, zaradi velike notranje površine in mrežaste (skeletaste) zgradbe, ki omogoča vezavo in oddajanje hranljivih snovi ter vode.........


Zakaj sem zraven dopisal še oglje? Ker je v bistvu tudi zelo porozne strukture, tudi vpija vlago, gnojila, ustvarja zračnost, je tudi hiša za mikroorganizme, je sestavni del raznih filtrirnih naprav, kjer se želimo znebiti strupov ali del filtrov za čiščenje slabih spojin iz vode, je sterilen,....edino, kar mu manjka so minerali.

Tako, da nič novega, kar nebi bilo pod različnimi komercialnimi imeni že dolgo dostopno na trgu. Vsekakor pa zelo uporabno in koristno, če vemo kaj želimo doseči ali izboljšati na našem vrtu.

Ja, da ne pozabim: dodajanje zgoraj naštetih mineralov je bistveno, ko sami pripravljamo substrat (mešanico) iz šote, komposta, humusa, ker gre v tem primeru za organske spojine, ki so v bistvu bolj revne z minerali ali pri zelo humusnem vrtu, ko gradimo visoke gredice iz organskih sestavin.
Ravno zato v lonce za čilije ali paradižnike mnogi dodajajo tudi pesek in-ali del zemlje iz vrta. Sestava namreč mora biti raznolika in vsebovati vse koristne elemente in tudi za poboljšanje strukture gre.

PS: podobne sestave je tudi glina:......Bogata je z kalcijem, kalijem, železom, magnezijem in SILICIJEM,........ razmerja so nekoliko različna. Pa zopet počasi pridemo do perlita in glinoporja
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17347
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

A je kdo uporabljal AGROVIT? Desetletja nazaj je bil predstavljen podobno, kot danes zeolit. Kar nekaj let sem ga dodajala in preizkus je pokazal vsaj to, da pomaga pri tvorbi plodov . Je bil pa žal drag ko žafran.
ciklama
Prispevkov: 122
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ciklama »

Pred dnevi sem iskala kremenčevo moko oz. pesek, pa so mi ponudili zeofit. Zanima me ali je enako kot zeolit, če ni, v čem je razlika. Prosim za pojasnilo in kako je najboljše uporabljati.
mfranc
Prispevkov: 4661
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mfranc »

Hm, zanimivo in tudi za mene nepoznano Rolling Eyes ; kolikor sem trenutno uspel najti je zeolit = zeofit, hm.
Oziroma: zeofit = aktiviran zeolit klinoptilolit ...

O zeolitu smo tule veliko pisati, če želiš na splošno izboljšati, pozdraviti zemljišče, poišči kameno moko, mešanico bentonit-zeolit.

Lahko pa seveda oba ločeno Wink .

LP_________________mfranc
Odgovori