Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Helleborus - teloh

Odgovori
crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Helleborus - teloh

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17337
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

OPIS - pozor: vsi telohi so strupeni. Na dotik ravno ne, je pa dobro paziti, da jih mali otroci ne tlačijo v usta.


ČRNI TELOH

Naša avtohtona zimzelena rastlina, ki prva med vsemi s cvetenjem oznanja prebujanje novega rastja. Prelepi so pogledi na bregove, ko jih množično prekrije belina telohovih cvetov. Ime črni teloh si je prislužil zaradi črne barve korenine.

V osrednji Sloveniji se prične pojavljati, odvisno od vremena, od druge polovice decembra pa tja do konca marca. Najti ga je v listnatih ali mešanih gozdovih, na bolj osončenih legah. Ljubi apnenčasta in humusna odcedna tla. Večina cvetov je v začetku belih, nekateri z rahlo rožnatim nadihom, s staranjem se rožnata barva okrepi. So pa med njimi tudi taki, ki imajo že v popku na zunanji strani precej rdečkaste barve. Če jih pazljivo opazujete so razlike tudi v obliki cvetnih lističev.

Vedno mi je bilo zanimivo opazovati, kako dobro prenaša zmrzal. Bile so suhe zime, ko je krepak minus ujel teloh na polovici cvetja, kar mu ni popolnoma nič škodilo.


TEMNOŠKRLATNI TELOH

Poleg najbolj pogostega belega raste pri nas avtohtono na nekaterih redkih področjih tudi temnoškrlatni teloh - Helleborus atrorubens .

ZELENI TELOHI

Zaradi zelene barve cvetov manj vpadljivi, pa prav tako čudoviti so različnii zeleni telohi, ki jih najdemo tako v gozdovih, na obrobjih, kot po travnikih.

V Sloveniji so avtohtoni
- blagodišeči teloh - Helleborus odorus.ne vem zakaj ga tako imenujejo, meni nič ne diši
- hostni teloh - Helleborus dumetorum raste večinoma v Vzhodni Sloveniji. Od blagodišečega se loči po ožjih cvetnih listih, ki se ne prekrivajo
- istrski teloh - Helleborus multifidus istriacus , za katerega da že ime slutiti, da je iz primorskega konca. Od blagodišečega se loči po pritličnih listih, ki so deljeni v več rogljev pa tudi cvetovi so manjši od blagodišečega.

Črni teloh (domnevam, da enako temnoškrlatni) je zelo izbirčen glede zemlje, zato presajanje ali sejanje ni smiselno. Raje se odločimo za gojene variante v neštetih barvnih odtenkih - kot na spodnji fotografiji.



avtor: Garden-ja
sejančki:

avtor: Garden-ja
Nazadnje urejal/a muha 15 Jan 2014 19:44; skupaj popravljeno 5 krat
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Isto mesto nekaj let kasneje. Vsi so orientalski telohi:









In še en pogled na skupinico:




Na drugem koncu vrta pa korziški teloh, prekrasna rastlina, ki je ne morem prehvaliti. V prihodnosti si bom privoščila še katerega.

_________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
doli
Prispevkov: 1172
Pridružen: Po Jun 03, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a doli »

Krasni, Garden-ja.
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17337
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Prekrasni! So se "starši" toliko razkošatili, ali pa je doraslo potomstvo iz druge fotografije?
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Mislim, da je zraven precej potomstva, ki veselo izrašča vse naokoli. Upam, da bo šel naprej po celi gredi, čeprav naj ne bi bil za sušno poletje se je pri meni izkazal kot idealna pokrovna rastlina.

Če bi si kdo zaželel sejančkov, jih lahko prinesem na katero od srečanj._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Sonceluna
Prispevkov: 654
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Sonceluna »

Garden-ja s katerimi rastlinami pa jih kombiniraš? Jaz si jih ne upam preveč nasaditi, ker se bojim da so preveč invazivni in da bi mi zadušili ostale trajnice. Res pa je da o telohih pojam nimam:)
So pa krasni. Sploh tisti lila.
bobolino
Prispevkov: 2342
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a bobolino »

vau..se vse te sorte dobijo pri nas??_________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Sonceluna, pri meni rastejo kar okoli vrtnic na obrobkih oz. prednjih delih.

Bobolino, ja, orientalskih je ena množica, sejančki se pa itak obarvajo v se možne variante od svetlih do temnih, pikastih,... ni da ni. Potem obstajajo tudi taki s polnjenimi cvetovi.
Veliko jih ima Jožica (vrtnarija Klančič), tam sem vzela tudi korziškega. Drag ampak vreden, cveti par mesecev._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Odgovori