Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Kako pravilno posadimo vrtnice

Moderator: Melona

crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Kako pravilno posadimo vrtnice

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

član je napisal/a
Citiram:

Član je gledal oddajo Na vrtu kjer so sadili vrtnico Prešeren. Postopek se mu je zdel čuden saj jo jo takoj po sajenju močno obrezali. Ostale so samo 3 debelejše veje. Kljub temu je bila vrtnica spomladi


Priprava rastline
Kamera pokaže posajeno vrtnico (Prešernova vrtnica) v črn pVC lonec, brez listja in cvetov. Strokovnjak pravi, da najprej porežemo stran vse tiste veje, ki so tanjše od svinčnika. To tudi stori. Ostanejo samo 3 debelejše veje, po spomladanskem rezanju celo samo dve.
Kljub temu je spomladi zrastel lep grmiček.



Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Lepo in natančno si opisal postopek. Če kdo želi, si ga tudi lahko ogleda v arhivu oddaj (oddaja 11.7.): Na vrtu

Jaz sem si ga že zahvaljujoč muhi, ki je zapisala obvestilo pred dnevi.

Pri sajenju vrtnic ne smemo pozabiti, da mora biti cepljeno mesto (to je tisto mesto, ki je odebeljeno) pod zemljo (približno dva prsta), to je najpogostejša napaka, ki jo delajo ljudje pri sajenju.
Zelo priporočljivo je še, da v jamo dodamo še lopato ali dve gnoja, ki ga nujno prekrijemo z zemljo tako da ne pride v stik s koreninami. Če tega ne naredimo, dodajmo vsaj peletirano gnojilo ali NPK.

In še opozorilo - omenjeni način obrezovanja, na dva do tri brste velja LE ZA hibridne čajevke. Če boste tako obrezali plezalke, ne bodo nikoli več plezalke, pokrovne ne bodo nikoli naredile oblaka, grmaste pa ne bodo nikoli tako košate kot naj bi bile.
Za čajevke pa velja - bolj režeš, bolj bo odgnala.
In vedno režemo tako, da brst, nad katerem odrežemo, gleda navzven.


član je napisal/a
Citiram:
Članica se zahvaljuje za informacijo, ni vedela, da se oddajo lahko gleda tudi na računalniku.


garden-ja je napisal/a
Citiram:
Hvala, se trudim. Hkrati delam uslugo tudi sebi, dokler spomin še funkcionira. Vsa leta, ko sem obiskovala rožnike, sem slišala toliko informacij, da je škoda, da bi šle v pozabo.

Meni zvok dela ok.
Poglej na računalniku desno spodaj, tam kjer je slika zvočnika, če nimaš zvok na minimum ali celo izključen. Tudi tam, kjer je okno za ogled oddaje, so desno spodaj črtice, poglej, da so nastavljene do konca.

So pa take oddaje odlične takrat, ko imaš za luščit grah ali fižol. Laughing


član je napisal/a
Citiram:
Sem vse poklikala pa nič , zgleda , da je nekaj narobe pri meni. Hvala za informacijo. LP



bobolino je napisal/a
Citiram:
mene je predvsem zanimalo in me še, kako se uporabi filc. Ali se ga da pod vrtnico, da se zemlja ne meša, ali nad sadiko, da se prepreči izraščanje plevela. Opisa tega detajla bi bila zelo vesela.


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Bobolino, prav zagotovo vem, da smo o tem pisali na temi o Petroviću in to natančno o vrtnicah tinka.
Zvečer, ko bom imela čas, bom poiskala in zalepila sem.


čaln je napisal/a
Citiram:

Član je na dveh vrtnicah čez noč izgubil vse popke, na drugi vrtnici pa vse vejice. V bližini raste češnja, na njej pa množica kosov. So bili oni?


tinko je napisal/a
Citiram:
Po moje je srnjad. Meni objedajo cepe češenj.
Jeseni sem posadil 6 Petrovićevih vrtnic. Objedajo le "Rosa Gallica Officinalis". En popek je še ostal. Upam, da bom dočakal cvet.


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Magnolija, o boleznih in škodljivcih imamo svojo temo:
O boleznih in škodljivcih vrtnic, tukaj nadaljujmo o sajenju vrtnic.


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Bobolino:

Garden-ja je napisal/a:

In še priprava terena.
Idealno: Skopljite luknje, velike najmanj 60x60, na dno luknje uležan hlevski gnoj, prekrit z zemljo. Mesto, ki ga izberete, ne sme imeti visoke podtalnice, idealna zemlja je težka, glinena. Luknje počakajo sadiko kar odprte.
Ko pridejo sadike, v karjolo namečite dve, tri lopati zemlje, dodajte par veder vode, da nastane blatna brozga, vanjo namočite sadike do cepljenega mesta za par ur. Sadike potem jemljite po eno iz karjole, postavite pokonci v luknjo, korenine morajo gledati navzdol (sicer so nagnjene k izraščanju koreninskih izrastkov), cepljeno mesto je dva prsta pod zemljo ali ravno z zemljo (če ne želimo razraščanja, predvsem pri galskih vrtnicah). Sadiko zasujemo, zemljo narahlo potlačimo z nogo, da se posede. Okoli naredimo okrogel obod iz zemlje, krater, ki zadržuje vodo ob zalivanju. Zalijemo. Če je vreme sušno in vetrovno, redno zalivamo do prvih zimskih moč.
Čeprav jaz tega ne naredim, po sajenju vseeno svetujem, da sadiko obsujete tako, da nanjo zvrnete kupček zemlje tako da ven gledajo samo vršički. Ste le v celinskem podnebju. Bom pa glede tega povprašala še Petrovića.

Če vam pred sajenjem sadilno mesto zasneži ali se bojite česa podobnega, potem pripravite zemljo tako, da boste sadike samo shranili do zgodnje pomladi. Sadike, ki pridejo, so v zimskem mirovanju, v tem času se jih lahko prosto presaja. Torej lahko izkopljete jarek, sadike položite drugo ob drugo poševno tako, da iz zemlje kukajo samo vršički in jih zasujete.
Takoj ko bo možno, jih morate posaditi na stalno mesto, vsekakor pa preden začenjajo odganjati.

In še sprejemljiva varianta: Izkopljite luknjo, na dno vržite par pesti Organika, Bogatina ali česa podobnega. Ostala procedura ostaja enaka.


Garden-ja je napisal/a:

Če čas sajenja ni primeren, lahko vrtnice na sajenje počakajo. Če so vkopane v zemljo tako, da je cepljeno mesto pod zemljo, potem lahko komot počakajo do pomladi, presaditi jih je potrebno preden odženejo.
Vrtnice so lahko druga ob drugi, v plitkem jarku, položene postrani.


Vse to sem skopirala iz teme o skupnem naročilu vrtnic.


bobolino je napisal/a
Citiram:
sem si kar oddahnila. Sama sem res trikrat prebrala te podatke, potem pa sem mislila, da se mi že malo blede, ko nikakor nisem mogla najti, kje sta s Tinkom pisala, kako uporabita ta filc. Na sosednjem forumu sem sicer prebrala, da ti vrtnic več ne prekopavaš, da je čez zasuta zastirka, in je to ok, ne vem pa, kako potem gnojilo pride do korenin?


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Pozimi in spomladi pride brez težav, ker so padavine tako obilne, da ga spere v zemljo. Seveda je potrebno gnojiti zgodaj, enkrat januarja, februarja.
Poleti na tak način z granularnimi gnojili ne moreš gnojiti. Razen, če zalivaš. Lahko uporabljaš foliarna gnojila ali pa tekoča, s katerimi pognojiš zalivanjem.
Lahko pa izbereš tudi vrtnice, ki jih drugič ni potrebno gnojiti, torej enkrat cvetoče ali večkrat cvetoče, ki niso tako zahtevne (pokrovne).


mfranc je napisal/a
Citiram:
Na pomoč, na pomoč

Danes je prispelo moje prvo naročilo pri Bakkerju, naročil sem en newbiskus (roza, edino to imajo na meniju )

Sadika je bila miniaturna, ampak videti je zdrava.
Se je kar skrila v primerjavi z škatlo s darilom - to sta dve čajevki, ena Queen Elizabeth in ena Candy Stripe. Sadiki z golimi koreninami sta bili v neprodušnih PVC vrečkah, malo zarošenih...
Steblo, poganjki, so videti v redu, samo korenine se mi zdijo boge.
Za čez noč sem jih dal v vedro z vodo (samo korenine), jutri bi jih rad posadil tako da bodo tudi ozelenele .

Doma imam na razpolago odlično Klasmannovo zemljo za rože, nimam pa pri roki ilovice za kako sadilno omakco Wink , pa vendar jo grem tudi iskat če bo to pomagalo - datum verjetno ni čisto ta pravi za sajenje z golimi koreninami???

Kake izkušnje?

LP


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Mfranc, še danes vrži v vedro par lopat kakršnekoli vrtne zemlje, vseeno ali je ilovica ali peščena, v skrajni sili tudi substrat, da nastane blatna brozga, ki se bo oprijela korenin. Sadiko obteži, da bo prst čez cepljeno mesto v vodi. Tako naj počaka do jutri popoldan.
Potem izkoplji luknjo, na dno par pesti Organika ali česa podobnega, zasuj z malo vrtne zemlje, pote, pa položi vrtnico nanjo, razpri korenine in jih zasuj z mešanico katerekoli kupljene in vrtne zemlje tako, da se bo zemlja tesno prilegala koreninam. Ko sadiko vzameš iz vedra je nič ne otresaj, bolj so korenine blatne, bolje je.
Zasuj tako, da je cepljeno mesto en prst pod zemljo in zalij. Rastlino zasenči tako da nanjo ne pada neposredna sončna svetloba in jo tako pusti kar nekaj tednov.
Zalivaj redno a ne tako, da voda zastaja.

Čas res ni ugoden ampak če je sadika živa, ti bo uspelo.
Pa javi rezultate.


mfranc je napisal/a
Citiram:
Evo, Garden-ja-ja, vse po tvojem receptu Razz - izjema, sem šel iskat ilovico in napravil "sadjarsko" mešanico....
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.

Ker nisem bil siguren, koliko brstov bo oživelo; sem jih morda pustil malo preveč? Kaj misliš, ali kakšnega še odrežem?

Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
O ne, ničesar ne reži do zime. Odlično ti je uspelo.
Od tu dalje pa ne zalivaj preveč, zemlja naj se vmes posuši.
Pa pazi na bolezni.

Aja, pa še nekaj sem šele zdaj videla. Hibridna čajevka in čajevka nista sinonima, čajevke so zelo stare vrtnice in jih ni tako enostavno dobiti. Rast grma je bolj kroglasta, cvetovi pa nimajo še spiralne oblike ampak so večinoma čašasti, notranji cvetni lističi pa nekoliko "nafrfuljeni" (ups, boljšega izraza trenutno ne najdem).
Queen Elisabeth je floribunda oz. grandiflora, Candy Stripe pa hibridna čajevka.


mfranc je napisal/a
Citiram:
Hvala, Garden-ja.
Ja, bolezni se pa bojim, tale naš morost, moker in meglen, res ni prijazen do vrtnic, zato sem jih tudi že skoraj opustil

Najhujša mora je črna listna pegavost, pa me zanima, se dobi že kaj učinkovitega?

LP
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Zame je najbolj učinkovit Score.


mfranc je napisal/a
Citiram:
Kako pa tretiraš? po potrebi?

Se mi vračajo spomini na brezupen boj s to nadlogo, po vseh podatkih bi moral škropiti v intervalih 7 - 10 dni, po domače listje mora biti skozi oblito s škropivom......
Približno vem, da se dobijo tudi fungicidi v spreju; vsekakor bolj enostavno za uporabo (za nekaj vrtnic je celo težko narediti tako majhno količino) Imaš kaj izkušenj?


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Jaz tretiram enkrat do dvakrat.
Ko vzbrstijo, škropim s Ziramom (hkrati z breskvami proti kodravosti), potem pa, ko so listi popolnoma razviti in pred napovedanim deževjem še s Score-om. 10ml/10l, ponavadi dodam zraven še kaj proti ušem.
Potem pa še enkrat pred poletjem ampak letos še nisem in niti ne vem, če bom, ker je vse zdravo.
Sem daleč od tega, da bi jih škropila na 10 dni.


mfranc je napisal/a
Citiram:
Ja, vidiš, zato je pa vaša primorska klima 1A Exclamation za vrtnice (razen da hitreje odcvetevajo), v naši moči bi težko zvozil skoraj brez škropljenaja - razen, da sistematično začnem iskati vrtnice, ki so malo bolj odporne.

V linku, ki sem ga dodal je spodaj desno tabela odpornih vrtnic, samo ne vem če se dobijo...


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Seveda se dobijo. Serija Knock Out, vse rugoze, nekatere ima tudi Petrovič prav tako zadnja omenjena kategorija. Pa nekatere s prve.
Edine težje dostopne so kanadske.

Ti lahko eno posebej priporočam? Kupi Hanso. Ima vse kar mora imeti vrtnica.


mfranc je napisal/a
Citiram:
Hvala, Garden-ja; upam, da bom do jesenske sadnje razčistil in razplaniral vse okrog vrtnic. Ob kroničnem pomanjkanju prostora pa so tudi kaki zanemarjeni kotički, ki kličejo k "reorganizaciji" Cool .


dašabina je napisal/a
Citiram:
Garden-ja, tale tvoj nasvet sem kopirala iz ene zaklenjene teme: Še en nasvet - razen če vrtnice posadimo v vrsto (živa meja), je priporočljivo in lepše, če sorte posadimo po tri hkrati in z njimi oblikujemo trikotnik. Ko vrtnice zrastejo, izgleda kot da je grm samo en, je pa na pogled veliko lepši in bogat, greda pa bolj cvetoča.

x x x x x x
x x x x x

predvidevam, da mora pa biti potem jama večja (v širino?)mogoče nasvet iz prve roke, koliko potem?
hvala za odgovor


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Jamo skoplješ vsaki vrtnici svojo tako kot bi jo sicer. Lahko seveda narediš tudi jarek ampak nima smisla.
Tisti križci so se pri kopiranju zamaknili, vrtnice morajo biti posajene v trikotnik.


bobolino je napisal/a
Citiram:
zanima me, ali lahko ob vznožje vzpenjalk posadimo manjše vrtnice, da zapolnimo prostor ob tleh? Seveda bodo vmes tudi kake pokrovne rastline?

ali naj vzpenjalko (in eventuelno sprašujem tudi za popenjalko) posadim na sredo vrtne ograje, in jo potem speljem levo in desno, ali je bolje, da jo posadim na začetek ograje in pustim vejam rasti vodoravno le na eno stran?


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Vsekakor lahko posadiš zraven druge sadike ampak ne bližje od dobrega metra, če so grmaste tudi metra in pol. Prvič zato, da si ne jemljeta hranil, drugič pa zato, da boš lahko prišla zraven, ko boš obrezovala.

Definitivno na sredo ograje, veje nikoli ne rastejo samo v eno smer ampak rastejo levo in desno in seveda tudi nazaj in naprej. Wink Te moramo celo odrezati, sicer vse skupaj izgleda neurejeno in še zraven nas ne pustijo, ostale pa vodimo v smer v katero izraščajo.
Posadi slabega pol metra od ograje, da ne bo hirala in sadiko malo nagni v smeri proti ograji v stilu sajenja clematisov. Pa cepljeno mesto naj bo fajn pod zemljo, da bo lepo izraščala in da bo gosta.
Priporočam tudi, da daš spodaj filc in potem čez lubje, ker je pletje pod plezalko ... hmm, ravno danes imam spet prasko čez pol čela.


član je napisal/a
Citiram:
Članica sprašuje, kako naj posadi vrtnico tik ob hišo, tako, kot jo ima doli.


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Toliko stran, da bo rasla v zemlji, ki ni polna gradbenih odpadkov. Posadiš jo pod kotom proti hiši in potem s palicami vodiš tako, da bodo veje zrasle v smer, ki jo želiš.


doli je napisal/a
Citiram:
Ne vem koliko je osončena tvoja stena, vsadi vrtnico, katere cvet je obstojen na vročem soncu, ob steni se toplota poveča.


Garden-ja je napisal/a
Citiram:
Preden sem odgovorila, sem pogledala, od kod je. Če bi bila Primorka, bi ji tako pozicijo odsvetovala. Tako pa seveda, ja, pa pazi, da je ne boš pritrdila tik k hiši. Zadaj naj bi krožil zrak.
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

Takšna bo pa moja današnja noč .
Garden-ja upam da boš sladko zaspala še predno boš uspela karkoli reči.
Sonceluna
Prispevkov: 654
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Sonceluna »

ker smo postavitili nadstrešek za avto moram prestaviti vrtince (še nisem prebolela:). Žal ne vem imena. Je plezalka, zelo stara sort, majhni, polni roza cvetovi. Mi lahko svetujete, kdaj jo lahko presadim. Sedaj je polna cvetnih popkov, visoka cca 2- 3m. Po novem je pod streho, zelo v senci in listki že rumenijo, in se bojim da bi mi do jeseni že propadla.
bobolino
Prispevkov: 2342
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a bobolino »

Propadla ne verjamem, da bo, bi se pa hudo matrala. A sploh kdaj posije sonce nanjo? Je v svetli senci?

V najslabšem primeru bi pač letos ne cvetela, če jo prestaviš, kar je mala cena proti temu, da je ne bi bilo več. Bo pa kaj več Garden-ja povedala._________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Sonceluna
Prispevkov: 654
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Sonceluna »

Nič sončnih žarkov ne pride do nje. Cel dan je v senci in to kr fejst senci. Nadstrešek je postavljen komaj en teden, in od takrat naprej listki rumenijo. Lahko pa da je kakšna bolezen, to pa še nisem preverla.
tjesih
Prispevkov: 537
Pridružen: To Jun 18, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tjesih »

Verjetno je že bilo kje povedano, a vseeno sprašujem. Ali se vse zgodovinske vrtnice sadijo tako, da cepljeno mesto ne zakrijemo z zemljo, ampak ostaja zunaj - ali to velja samo za galke?
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Odvisno od tega, kaj želiš. Če želiš, da se razraščajo okoli, potem sadiš globoko, sicer pa s cepljenim nad zemljo.
Glede na to, da albe in damaščanke precej slabo izraščajo, menim, da jih je potrebno posaditi kar globoko, da se bodo obraščale._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
ferdo36
Prispevkov: 1227
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ferdo36 »

Garden-ja!
Trije tvoji podarjeni Ferdyji so se prijeli in gredo v jeseni na stalno mesto.
Še enkrat hvala za potaknence!
Lp. Ferdo_________________Narava vse povrne!
Odgovori