Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Označevanje vrtnic

Moderator: Melona

MARIJAV
Prispevkov: 1869
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a MARIJAV »

Irenakk, prekrasni označevalci Very Happy Very Happy . Poleg vrtnic bi tako imela še označene paradižnike in paprike, no hecam se Wink , ampak bilo bi pa lepo_________________Živeti na podeželju je najlepše!
irenakk
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Jun 12, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a irenakk »

Draga MarijaV, se mi zdi, da se na vašem vrtu vedno kaj dogaja in da imate vsako leto druge sorte paprik in paradižnikov Very Happy Če pa ima kdo kake druge trajne rastline, ki bi jih rad označil, seveda lahko sporoči svoje želje. Niso te tablice namenjene samo vrtnicam Wink

Bobolino, če se boš odločila, ni problem, tudi če naročiš večkrat po malem.

Če se še kdo odloči za naročilo, lepo prosim, da mi pošljete besedilo v tekstovni datoteki (Word, beležnica), besedilo pa po vrsticah, tako kot je npr. na tej sliki:

Vsako vrstico na tablici v svojo vrstico. Pa ena prazna vrstica med eno in drugo sorto. Pri zelo dolgih imenih bom vesela, če boste sami predlagali kakšno okrajšavo. Se pa za tak primer lahko tudi posebej zmenimo, ko bomo videli, kako to stoji na mero tablice.

Pa pazite, da se ne zatipkate, saj ne preverjam vseh imen.

Na tablici je prostora za 5 vrstic besedila, v vrstico pa gre 14 znakov večjega fonta (ime vrtnice, velike črke) in 18 - 20 za razred in žlahtnitelja (presledke sem tudi štela). Če je kakšen i vmes, gre še kakšen znak več. Če je prav huda stiska (pri res zelo dolgih imenih), lahko damo tudi malo manjši font. Šumniki so, kakšne druge oznake (naglas, pike nad u) mislim da tudi, če dobimo tako napisan tekst.

Jaz sem za vzorec izbrala ime z velikimi tiskanimi zato, da se lepo loči od spodnjega teksta, čeprav je font le malenkost večji. Seveda pa je to vaša odločitev.

Na tablici je prostora za ime v 3 vrstah +1 vrsta za tip + 1 vrstica za žlahtnitelja.

Zgoraj napisana cena velja, če je palčka dolga 50 cm (za vsakih 25 cm gor ali dol prištejte ali odbijte 0,2 €).

Če sem še kaj pozabila napisat, pa vprašajte.

LP Irenakk
bobolino
Prispevkov: 2342
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a bobolino »

Kateri fonti, morda?_________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Marinka
Prispevkov: 458
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Marinka »

Bi lahko za nas, ki nismo takšni poznavalci malo razložila kateri podatki so najpomembnejši za na ploščico. Ker imam različne sorte bi poskusila tako:

Baron Girod de l'Ain
Hybrid Perpetual
Reverchon(Fr. 1897)_________________Začni dan z nasmehom in vse bo lažje!
irenakk
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Jun 12, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a irenakk »

Font je zaenkrat ta, ki je na fotografijah, ker je najbolj čitljiv. Pisanih črk (script font) pa nisva še testirala.

Načeloma je sicer možen katerikoli font, a bi morali nabaviti drugo orodje za graviranje, čas izdelave pa se zelo podaljša (namesto 10 minut za eno tablico je npr. 30 minut).

Pomembni podatki: poleg imena sorte je pomemben podatek še ime (priimek) žlahtnitelja in letnica registracije sorte ter seveda razred, v katero vrtnico uvrščamo. Meni je všeč tudi kratica države - da se sproti učim, od kje je kateri žlahtnitelj. Pri nekaterih vrtnicah je težko določiti razred - na HMF jih pri takih vrtnicah navajajo več. Jaz pogledam potem kam vrtnico uvršča Petrović, Beales ali kateri drug priznan gojitelj. Zame "angleška vrtnica" ni razred - no, ne samo zame, Svetovna zveza društev ljubiteljev vrtnic večino Austinovih vrtnic uvršča v razred "rožni grm". Da gre za angleško vrtnico oz. Austinovo vrtnico pa je tako ali tako razvidno iz imena žlahtnitelja.

Zagovarjam uporabo slovenskih izrazov (pri razredih vrtnic), ker menim, da smo vsi dolžni skrbeti za naš jezik. Osebno prepričanje pač. V oklepaju pa dam mednarodno kratico za posamezni razred, tako da bi se tudi morebitni tuji obiskovalci naših vrtov znašli Very Happy Nimam pa namena nobenega posiljevati z mojim mnenjem in izberite si tisti izraz, ki vam je ljubši (skrižana ponavljavka - hybrid perpetual, skrižana čajevka - hibridna čajevka - hybrid tea ipd).

Če ima kdo težave pri iskanju podatkov o posameznih sortah vrtnic, pa bi jih na tablicah želel imeti, mu lahko to tudi jaz naredim.

LP IrenaKK
irenakk
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Jun 12, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a irenakk »

Marinka je napisal/a:
Bi lahko za nas, ki nismo takšni poznavalci malo razložila kateri podatki so najpomembnejši za na ploščico. Ker imam različne sorte bi poskusila tako:

Baron Girod de l'Ain
Hybrid Perpetual
Reverchon(Fr. 1897)


Tako bi bilo prav v redu.

Če bi imela rada ime vrtnice napisano z velikimi črkami, potem je dobro to tako tudi napisati.

LP
Marinka
Prispevkov: 458
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Marinka »

Pomagala sem si z Help me find. Z kakšnimi črkami je tam napisano bi kar prenesla. Sreča, da imam shranjene datoteke iz mojih naročil bo nekoliko lažje.
Ko najdem podatke pričakuj moje naročilo Wink_________________Začni dan z nasmehom in vse bo lažje!
irenakk
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Jun 12, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a irenakk »

V redu, Marinka. Ti kar v miru pripravi.
Poezija
Prispevkov: 1222
Pridružen: Po Jun 03, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Poezija »

Melona tvoji kamni so ena najbolj naravnih označb in hkrati meni najljubših. Prosim prekopirajte to iz rožnikov tudi sem. Jaz sem ravno to imela že lani v mislih, le da bi kamen še prevrtala in dala na kovinsko palčko. Ker so pri nas obiskovalci gostilne in apartmajski gosti z otroci, si kar predstavljam kje bi pri nas lahko končali kamni... Imam še eno varianto v glavi , ki bi bil moj izdelek in bi še vedno deloval skladno z okolico. Pozimi ali prej bomo videli kaj vam bom pokazala. Imaš zelo podoben okus, pa tudi lepo ti je uspelo napisati._________________Usmerimo se k soncu in sence bodo ostale za nami.
Uporabniški avatar
Melona
Prispevkov: 4532
Pridružen: Pe Mar 28, 2014 1:00 am
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Melona »

Hvala, Poezija.

Za kamne sem se odločila po poskusih s plastiko, kovino, steklom in odpadnim marmorjem, ki sem ga dobila pri kamnoseku. Ker mi nič od tega ni bilo dovolj všeč in naravnega videza, sem poskusila še s kamni. Nabiram jih v Savi, ki teče tu blizu mimo nas, in kakšen je tudi iz Bohinja. Kamni so približne velikosti 20 X 20 cm, nekateri manjši, nekateri večji. Seveda so mi grobi, razpokani kamni z različnimi primesmi bolj všeč, je pa nekolikanj težje pisati po njih kot po povsem gladkih. Pišem s temi flomastri, za manjše gladke kamne uporabljam tanjše flomastre, debeline 1 - 2 mm, za ostale debelejša, debeline 3 -4 mm. :



Ti trije so popisani z bakrenim odtenkom.



Tale pa je popisan z zlatim odtenkom.



Zanimalo me je, kako bi napisi izgledali na rjavih kamnih, ki so v potoku, ki teče mimo hiše. To bi bilo še bolj ''avtohtono'', ker je takorekoč pred nosom že sicer njihovo naravno najdišče.

Tale je popisan s srebrno barvo, ki je nikakor ne morem ujeti in je videti bela, pa v resnici ni.



In za primerjavo še zlata in bakrena na rjavem kamnu.



Napisi so obstojni vsaj leto dni, potem jih za vsak slučaj obnovim. K obstojnosti najbrž pripomore tudi to, da vsebujejo nekaj laka. Pisanje se takoj posuši.
Odgovori