Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Čajevke

Moderator: Melona

crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Čajevke

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Čajevke (Tea) zato, ker so jih v Evropo iz Orienta prepeljali s tovornimi ladjami vzhodnoindijske družbe, ki so na krovu prenašale čajne lističe. Menda tudi zato, ker naj bi vonj njihovih cvetov spominjal na vonj pravkar odprte čajne vrečke. Vonj naj jim bi dajala v naravi rastoča Rosa Odorata, njihova prednica, hkrati pa so od nje podedovale tudi polprezimnost. Drugi njihov starš je Rosa chinensis, deloma Rosa gigantea.
Prvi križanec izpod rok človeka naj bi bila čajevka Safrano, ki je bila svetu predstavljena l. 1839. Nedolgo za tem so preplavile trg in obnorele predvsem višje sloje, gojili so jih v oranžerijah ali jih pozimi prenašali za steklo.

Safrano (Beauregard, 1839):


Vir: Laurel Street blog

Čajevke tvorijo nižje in lepo raščene, polne, kroglaste grme. Njihovi cvetovi so srednje veliki do veliki, barve pa so vse od pastelnih do rožnatih, češnjevih in rjastih. Cvetovi so srednje veliki do veliki in vseh oblik, marsikateri cvet že nakazuje razred hibridnih čajevk (sloki popkasti cvetovi).
Čajevke remontirajo - prvo, pomladno cvetenje je dolgo in obilno, kasneje pa šibko pocvitajo.

Ne marajo mraza, so ene bolj občutljivih vrtnic in na kontinentu jih moramo dobro zaščititi. Ne marajo niti močnega obrezovanja. Odstranimo star, odslužen in suh les, ostalim vejam obrežemo največ tretjino. Preko rastne sezone redno odstranjujemo odcvetele cvetove.

Čajevke rade obolevajo zato jih moramo redno gnojiti in ščititi pred boleznijo, predvsem črno pegavostjo.

Čajevke so nam dale tudi številne vzpenjave sorte, ki so veliko bolj primerne za celinsko podnebje.

Nekatere bolj znane, še danes cenjene čajevke so:

Archduke Joseph
(Nabonnand, 1892)


Avtor: jofoodie


Vir: Bermuda's Garden

Duckesse de Brabant (Bernede, 1857)


Vir: Chambleeroses


Vir: Chambleeroses

General Schablikine (Nabonnand, 1899)


Vir: Tinipic

Po čajevkah pa so med nas prišle hibridne čajevke, ki našim vrtovom vladajo še dandanes.
Odgovori