Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.
Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)
[V praksi pa imam vedno dileme ko napišem, da seme graha, fižola, boba v zemljo dajem ...
Evo, točno pri teh gre pa meni tudi težko z jezika, se ne morem odločit ne za eno ne za drugo , noben postopek ne sede prav. V Bohinju vse to dajo v zemljo, ne sejejo in ne sadijo, ampak dajo v zemljo .
Pri nas pa kar "pomakamo" . Ko je bila hčerka še majhna in je capljala za mano po vrtu in me opazovala, je rekla: "mami, jaz bi tudi pomakala". Interna fora se je prijela in sedaj pomakamo!
Marsikaj so nas učili v šoli... Že kakšnih 100 let je, kar je Francl povedal: "Slovenski jezik potujčvavši je kriv, da kolne kmet molitve bravši.."
Pri nas fižola, koruze, boba nismo nikoli sejali ampak sadili; solate smo sejali, sadike solat sadili. Muhina definicija je kar dober odraz izrazoslovja v mojem okolju.
Bobolino, sejančki Jalapena Kalia bodo vsak čas dobili prve prave listke
Muha, problem imava , čeprav sem "sadil" čili seme, so mi zrastli sejančki . Malo za hec.
Problem je, ko iz lokalnega okolja pridemo na "državnega". V mojem kraju, ko rečeš da si nabral sivke, je vsem kristalno jasno kakšne gobe si nabral - na širšem področju pa izvem, da sem nabiraj golobice .
Se ni zdi, da je tudi Seba993 s kmetovalskega pogleda kaj razčistil, z opombo, da imamo sejalne in sadilne stroje, o njihovem namenu celo Google precej ve ...
Hočem reči, lokalno lahko rečete, da ste sadili makovo seme in je vsem jasno, kaj ste delali - na ravni našega foruma se zakomplicira.
Izgleda, da je sejanje/sajenje hud problem, takoj za problemom "ali kura, ali jajce" in se pride na agroforumih rado do debate:
In plod je z drugo besedo sad in sadimo, če gre za plodove, sadove (krompir, fižol, koruza, grah...). Plodove, sadove, ki so hkrati tudi semena. Ker ne pride ''saditi'' o sadik, ampak pridejo sadike od ''saditi'', vse pa od sadu. Zdaj smo pa že skoraj blizu ''sadja'' in je nevarno, da se odpre še eno polje problemov .
Ki pa niso samo seme, so prvenstveno končni produkt rastline, plod za prehrano!
Nak, to smo si mi izmislili, semena so primarno mlade rastline (opremljene z rezervno hrano, večinoima in z zaščitno lupino, nadaljevanje vrste. Res je, da mnogim rečemo semena, pa so plodovi (semena žit so že, botanično, plodovi), ampak, to stanja ne spremeni. Semenom ljubkovalno rečem, da so to dojenčki, opremljeni s flaško in dekco.
Semenom ljubkovalno rečem, da so to dojenčki, opremljeni s flaško in dekco.
Tale mi je pa zmagoslavna. Saj dojenčki so seme/plod(tudi tu je izrazoslovje zelo pokrajinsko deljeno) običajno ljubezni. Tako na kratko.
Sicer se ne oziram na SSKJ, ampak običajno tudi pravim za semena kot so grah, fižol ... da ga sadim. Pri meni gre to po preprosti logiki: če je potrebno narediti vrstni kanalček sejanja solate ali korenja-je to sejanje, ali pa če je treba zemljo obdelati bolj globoko za grah fižol, koruzo ... Tako pri meni. Je to prav gotovo vse skupaj setev.
[quote="mfranc"...Semenom ljubkovalno rečem, da so to dojenčki, opremljeni s flaško in dekco.
Tale je res ljubka, da ne rečem cort al pa kjut In odraža odnos marsikoga tu na Gartlcu do semen oz. sadov._________________Barvit pozdrav, Ladka s Povelj, Bahnkova Zelenjava, rastline za barvanje, sadje