Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Bolezni in škodljivci paradižnikov

Odgovori
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17337
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

pajo, sem ti odgovorila že na ZS, pa nič hudega, če dam link še tule:


http://forum.gartlc.si/gartlc-post-15962.html&highlight=protifert#15962
pajo
Prispevkov: 1799
Pridružen: To Jan 14, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a pajo »

Ja sem neučakan. Hvala._________________Lj Šiška bolj natančno Koseze.
Jala
Prispevkov: 15
Pridružen: Po Maj 11, 2015 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jala »

Mama je sla danes kao po modro galicu,uturili so ji pa Ortiva(azoksistrobin) :( A vi kdaj spricate s tem? Men se zdi kr mal grozljivo-letos sem 1.posadila paradiznike in to zato da bojo maj strupeni kot oni iz trgovine.. No,pa zarad lusta..
ferdo36
Prispevkov: 1228
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ferdo36 »

Ortiva je najboljše sredstvo proti boleznim paradižnika!Karenco ima samo
3 dni.Uporabi 0,5 l/ha.Treba bo preračunavati!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil In zapomni si:tudi soda,milo itd. so kemikalije.Strah pa je plod neznanja!!!In še pojasnilo:
modra galica je umaknjena iz prodaje zaradi strupenosti._________________Narava vse povrne!
Jala
Prispevkov: 15
Pridružen: Po Maj 11, 2015 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Jala »

Hvala za mnenje. Smile
Ja,ce gremo cisto v detajle je vsaka stvar okrog nas kemikalija..pac neka materija.
S "kemijo" sem mislila fitofarmacevtska sredstva,umetna.. Na njih se v detajle ne spoznam,vendar ce mi pise kako je stvar strupena za raznorazne organizme se mi to sigurno zdi slabse kot pa soda,ki jo lahko tudi jem. Pri teh karencah se sprasujem kaksni so kriteriji za to,da je potem uzitno. In ker tega ne vem,vem pa da so raznorazne take meje postavljene vcasih zelo visoko(ali pa vsaj v smislu,da ne povzrocajo akutnih tezav,o kakih dolgorocnih se pa ne govori), si zelim da sploh nicesar takega ne bi rabila uporabiti. Pri nas imamo par zelo obcutljivih s tezavami v zdravju in zato mi je to se pomembneje. Tudi modre galice ne,a glede na to,da je edina dovoljena v ekoloskem kmetijstvu,se mi je zdela manjse zlo. Jo pa prodajajo. Samo so rekli,da je zdaj prevroce za uporabo modre galice,ker bi skurila rastline.

No,jaz se vedno upam (sem nepoboljsljivi optimist ;) ),da mi tega preparata ne bo treba uporabit. Bom poskusila se par stvari,predvsem naj pa se vreme zdrzi Smile Ce pa ne bo slo,v skrajni sili vzamem tole kar smo dobili. Je pa tako,da mi nimamo nekega nasada,imamo cca 15-20 paradiznikov in to na vrtu,vmes pa raste se vse zivo,kar bi bilo tudi naspricano potem.. :(

Mimogrede,a je kdo ze kdaj videl,da bi tudi bazilika zbolela za plesnijo? Sem videla ene par ogromnih flekov na listih. Sem mislila da je to bolezen razhudnikov.
Danilo
Prispevkov: 746
Pridružen: So Jun 29, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Danilo »

Janč, povezava med plesnijo in rastjo gob je logična, saj oboje terja vlago. Se mi pa zdi nenavadno, da imate v tem vremenu napade plesni. Vsaj pri nas je bilo malo padavin. Zanima me, v kakšnih pogojih rastejo paradižniki, ki so oboleli. Sam jih imam v rastlinjaku, pod nastreški, koritih in na prostem, pa je zaenkrat vse zdravo. Potrgaj vse obolele liste, nato pa pošpricaj z sodo in mlado listje bo verjetno OK. Ker nimaš krompirjeve plesni,lahko nato počakaš kak dan, če bo bolje, sicer bo treba uporabiti enega sistemskih fungicidov. Sicer se v teh dneh da nabrati tudi precej lisičk, kako marelo, nekaj vrst golobic, kako polstenko, sem pa tja jurčka, le senčno stran in mahovnata tla je treba iskati.
Jala, lahko prosim narediš kako makro ali večjo fotko.da bo bolezen lažje določljiva. Če imaš krompirjeva plesen, takoj potrgaj obolele liste ,postrgaj stebla in uporabi sistemik, ker boš sicer ob pridelek ti in verjetno še sosedje.
Lep pozdrav
Pepe
Prispevkov: 732
Pridružen: Če Mar 13, 2014 1:00 am
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a Pepe »

@Jala: da nekaj lahko ješ, še ni garancija, da je ne vem kako koristno in neškodljivo. Običajno pomeni samo, da se je začelo uporabljati samo dolgo nazaj in smo se s tem sprijaznili. Nekje sem prebral, da bi NaCl, če bi se pojavil danes v živilski uporabi, prevzel sloves enega bolj nevarnih famoznih E-jev. Ampak ker se sol uporablja že tisočletja, današnja prekomerna uporaba ni medijsko popularna.
Modra galica je bakrov pripravek, težka kovina, uporaba bakra je omejena celo v predpisih za konvencionalno kmetijsko proizvodnjo, ker se pač nalaga in ne razpade kar tako. Po drugi strani nekaj bakra rastline rabijo in obstajajo bakrova gnojila.
Mislim, da se bo v letošnjih pogojih paradižnik opomogel po naravni poti. Na enem ogledu na "permakulturnem poligonu" je gospa povedala, da vse rastline enkrat tedensko poškropi z zalivalko več dni namočeno njivsko preslico. Ali to kdo prakticira? Rastline bi naj utrdilo zaradi kremenčeve kisline. Gledam, da je "preslični čaj" bolj kompliciran postopek.
brbr
Prispevkov: 8008
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Čaj iz njivske preslice pomaga pri napadu plesni tako, da prežene glivice nazaj v zemljo. Preventivno lahko škropimo 1x tedensko rastline na dan za list. Škropimo tudi po vsakem obilnejšem dežju, še posebno v času okoli polne lune. Po tleh s čajem običajno ne škropimo/zalivamo, ker prepogosta uporaba preslice lahko škoduje strukturi tal.
Ob izbruhu bolezni pa škropimo rastline in tla s čajem tri dni zapored. Potem preverimo učinek in po potrebi s škropljenjem nadaljujemo.
Jaz sem s presličnim čajem rešila kar nekaj sezon paradižnikov. Če plesen ni povsem izginila, je pa vsaj napredovala sila počasi in sem tako uspela pripeljati paradižnike do konca sezone (oktober).

Zdaj zaradi komoditete raje uporabljam sodo, pa tudi preslice, ki bi bila nabrana ob pravem času mi je zmanjkalo. No, mogoče jo letos ponovno naberem...

Pri napadu plesni je pomembno sprotno odstranjevanje obolelih listov. Tu jaz vedno odstranim samo bolan del lista. Če bi takoj odtrgala cel list, bi bile rastline kaj kmalu popolnoma gole.

Sem pa na hitro pregledala moj vrtnarski dnevnik - če se pri meni plesen pojavi, je to po navadi v drugi polovici julija, ali začetek avgusta...._________________naredimo svet lepši
Pepe
Prispevkov: 732
Pridružen: Če Mar 13, 2014 1:00 am
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a Pepe »

Prežene glivice nazaj v zemljo... Hmmm... Trose seje okrog premikanje zraka. Ugodni pogoji pa semenskemu materialu omogočijo rast in nadaljnje razmnoževanje.
Tako so to včasih učili pri biologiji. Mogoče je sedaj drugače.
metuljc
Prispevkov: 9405
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

Saj ni treba vsake besede vzeti dobesedno. Ja, seveda trosi ostajajo v prsti, ker v zraku ne lebdijo dneve in tedne. Raznašajo pa jih tudi žuželke, ki se selijo z rastline na rastlino. Nič kaj novega ni pri biologiji okoli raznašanja spor, je pa mnogo, mnogo novega, seveda. Vsak dan, vsako uro.
Wink
Nazadnje urejal/a metuljc 07 Jul 2015 11:12; skupaj popravljeno 1 krat
Odgovori