Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Citrus

Odgovori
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

dejan84 je napisal/a:
Probavam vzgojit kumkvat iz semena.

Glihkar je skalilo seme in dobiva druge liste, zanimiva stvar je, da je ves nadzemni del rastline povsem bele barve.

Je to normalno, al je to znak nekega hudega pomankanja v substratu?
Rastlina je se v kalilniku torej vlage je dovolj če ne še preveč.

eno nezno zalivanje z gnojilom za citruse?

P.S. je smiselno precepljat kaksne druge sorte citrusa na Calmodin? Ali je za nas za citrus podlago primerna samo tista -30 stopinj sibirska limona?

LP
Dejan


& @dafo.

N'p, nič od tega ne bo. Včasih pride do nekakšne okvare v genskem zapisu in tako kaleče seme požene s kaljo brez klorofila. Ni pomoči, je pa zanimivo opazovati koliko časa zdrži. Tako se vidi koliko zaloge, oz. vrednosti ima malo seme, saj rastlinica ne more proizvajati hranil.

V resnici sem ta pojav opazoval prdevsem pri citrusih, drugje pa skoraj nikoli. Aha, tudi pri ričku je bilo nekaj podobnega opaziti, ... pa še pri vodenkah ... in jablanah, ... skratka, se pojavlja.
metuljc
Prispevkov: 9399
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

O, juglans, pri grahu je to precej običajen pojav, recimo.
dafo
Prispevkov: 314
Pridružen: Sr Jun 19, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a dafo »

Zdravo juglans. Sem napisal, da sem tudi sam opazil in imel že oblike kloroze, kjer so listi bili "beli", žile zelenkaste in rastline niso šle rakom žvižgat. S takim bledenjem, ki bi bilo usodno pa še nisem imel opravka a verjamem, da lahko pride tudi do tega.
Parangalus
Prispevkov: 158
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Parangalus »

Kloroza pri citrusih je najpogosteje povezana s Ph zemlje. Prav tako zelo slabo prenasajo vodovodno vodo, ki poslabsa stanje, se posebej na obali zaradi velike vsebnosti apnenca. Ph naj ne bi bil visji od 6,5 saj se potem pojavijo tezave z zelezom. Substrat, dokler sem jih imel v loncih sem delal sam. Zemlja naj ne bo tezka, glinena ampak naj vsebuje visje razmerje mivke, kompost, lahko tudi soto. Mora biti ocedna in voda ne sme stat v podstavkih. Vsako pomlad sem jih dobro pognojil z briketi ali kavo. (pol kile) In zastiral s senom. Pogosto zalivanje je nujno zaradi povrsinskih kapilar, skozi katere citrusi dobivajo vecino vode in hrane. Cca 2x tedensko, poleti tudi vec, sonce naj ne sije na lonce.

Ce so tisti dvojni llisti na vejici ki izrasca najbolj pri zemlji bi jo jaz odrezal.
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Takole je pri meni zrasla čisto bela sadika Toona Sinensis. Zgornja je preživela, ker je začela delati zelene listke. Spodnja je sicer rasla presenetljivo dolgo, potem jo je pa kar zmanjkalo:

(nima veze s citrusi Wink je samo primer)
metuljc
Prispevkov: 9399
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

Spodnji je tipičen albin, figula. Rastlina ne tvori klorofila, zato ni fotosinteze in, ko zmanjka energetskih zalog v semenu, rastlina propade.
Kravzlj
Prispevkov: 759
Pridružen: To Feb 18, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Kravzlj »

Hej!

Sem kupil enkrat citruse v lidlu za 2,5 €, pa kar delajo. Samo me dajejo nekatera vprašanja.

Kdaj se jih obrezuje in če je kako navodila kaj odrezat?

Potaknjence pa kakor sem bral kar odrežete v hormon, in v zemljo?

Hvala.

LP LUka_________________" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
Oldi
Prispevkov: 858
Pridružen: Ne Feb 09, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Oldi »

Naša cca pol m velika mandarina je obdržala preko 10 plodov, ki so prišli do premera cca 4cm, vendar so še povsem zeleni. Trenutno jo imamov neogrevanem zimskem vrtu in močno dvomim, da bo kaj iz teh plodov. Kaj ko bi jo prenesel v dnevno sobo?
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Oldi, sicer nimam pojma o mandarinah, lahko so silno odporne, kaj pa vem?
Predlagala bi le neko splošno priporočilo: če jo boš na hitro prestavil iz hladnega na toplo, jo tudi lahko krč prime in bo vse dol zmetala.
rosca
Prispevkov: 20
Pridružen: Če Okt 08, 2015 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rosca »

Pozdravljeni, danes sem opazila da se limonovec, ki ga prezimujem na stopnišču, kjer ima konstantno okoli 10°C pripravlja na cvetenje.

Limonovec sem kupila letos poleti, ko je imel na vejah nekaj plodov v razvoju velikih okoli 2-3 cm vendar so kasneje odpadli in rastlina ni več cvetela. Limonovec sem tudi presadila, saj je imel izrazito premalo prostora v lončku glede na velikost rastline in tudi korenine so krepko štrlele iz lončka.

Ali mu bo cvetenje sredi zime škodovalo, naj cvetove odstranim? Embarassed

lp rosca
Odgovori