Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Navadni oreh - Juglans regia

Odgovori
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17337
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

battagelli je napisal/a:
Nameravam posaditi malo večji nasad orehov.Iz tujine so mi svetovali ,da je za naše kraje primeren tudi Kaliforniski oreh Juglans Californica.
Ali ima kedo od vas izkušnje z tem orehom.
zanima me tudi ali je Ameriški oreh Juglans Nigra primeren samo za les ali tudi za plod.
Nekje sem prebral da je za naše kraje primeren tudi Carya illinoinensis iz družine Juglandaceae vendar ga popolnoma nič ne poznam.
In končno kakšne so vaše izkušnje z domačim orehom Juglans regia.
Ali se domači oreh oprašuje oziroma križa z ameriškim oziroma kaliforniskim.
Za bolšo oprašitev v nasadu bi potreboval več sort,kakšen sortiman bi bil najbolj primeren.
Zemlja je za orehe zelo primerna,klima pa tudi,ni nevarnosti pozeb
Uporabniški avatar
lpmami
Prispevkov: 8375
Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
Kraj: Povlje (pod Storžičem), 620 mnm
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lpmami »

Kolikor poznam Juglans nigra, ima plodove sicer lepo užitne, a so bolj kot ne koščaki.
Naš Juglans se je precej ukvarjal z njim, v drugi smeri, a ga verjetno dobro pozna._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
juglans
Prispevkov: 3383
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Battagelli.
Pred časom sem resnično veliko prebiral na temo črnega oreha in strnjen zaključek o uporabnosti bi bil resnično le les, orehi pa bolj kot ne "postranska" korist, nekaj tudi listje v zdravilne namene.
Kaj več pisati je nesmisel, namreč tvoj namen je pridelava orehov/jederc.

Kalifornijskega oreha ne poznam, po slikah pa mi ne deluje konkurenčen domačemu - manjša jedrca, veliko lupine. (moje hitro mnenje, razen če obstajajo kakšni konkretni poizkusi z vzgojo vključno z ekonomijo pridelave, ki jih ne poznam)
S pekan orehom se je, mislim da nekaj ukvarjal vinkoz (nisem povsem siguren), vendar so bili moji vtisi na odzive bolj kot ne medli. Ne ja, ne ne, precej nepoznanega.
Morda, za izziv nekaj sadik na robu nasada, če imaš zemlje dovolj kakšno vrsto v stilu "visoko rizične" poteze (če kdaj bo kaj koristi in jo boš uspel dobro prodati OK, sicer bo pa enkrat tvoj sin "potegnil motorko"), ostalo pa sadi preizkušene vrste/sorte.

Jaz na tvojem mestu nebi odkrival tople vode, saj je spoznanje po mnogo letih dela lahko še kako kruto. Življenje je kratko.
To naj počnejo entuziasti z enim ali dvema drevesoma in kakšne znanstvene organizacije. (fakultete, ...)

Velikokrat se novosti oz. kakšni eksotični rodovi rastlin izkažejo za slabe ideje in jalove poizkuse iskanja drugačnosti kot iskanje dodatne vrednosti.

Če pričenajš z nasadom sedaj, potem imaš do prvega pridelka in povezanih težav z kontroliranjem škodljivcev in bolezni kar nekaj časa. Prični iskati in ustvarjati zapiske na to temo, predvsem pa vsakršne omembe o ekološkem boju zoper vse težave. Morda se izkaže, da bi lahko poleg nasada ustvaril še manjšo njivico z uporabnimi rastlinami (pelin, hren, asimina, ... ) iz katerih bi kuhal čaje ali pač pripravljal nekakšne pripravke s katerimi bi nadlogo kontroliral. Mislim na malo večji obseg, v stilu: "čaje kuham v kotlu in potem s sadjarskim pršilcem tretiram nasad" Morda pa preko tega (javnosti predstavljen način dela, kot vredna zgodba s svojo inetrnetno stranjo) dosežeš z dodatno vrednostjo oplemeniteno delo vaše kmetije. Torej, da dobesedno pokažeš kako in na kakšen način nekaj prideluješ in ne le "imam znamko bio" in to je to.

Sedaj pa imam še jaz eno vprašanja, morda si na to temo že kaj razmišljal, ali pa pač poznaš prakso.
Kako pa se pobira orehe, oz. kako jih nameravaš ti? (praksa pri nas, v naših obstoječih nasadih)
Če gledaš na youtube američane, na njihovih mega plantažah imajo strašansko veliko tehnologije z veliko uporabo "kemije" - herbicidi.
Kako si to zamišljaš, ročno iz tal, kakšne mreže, obstaja kakšen stroj ...? Ker to je mnogo dela, in to zoprnega, če je tako, potem to pomeni ročnega. Kako verjetno je, da se bo dolgoročno izvajalo.
Nekoč sem gledal oddajo o francoskem podeželju, o nekem področju, kjer tradicionalno gojijo orehe. Za jedrca predvsem pa za olje. Poanta oddaje je bila, da se mladi izseljujejo, saj so službe bolj donosne, predvsem pa lažje. Kruto dejstvo ob pogledu na pokrajino, recimo temu silnega potenciala.
Na splošno se mi zdi, da se v kmetijstvu opravlja le še dela in goji kulture za katere obstajajo stroji, ročno pa vse manj, da ne rečem nič.
To se mi zdi tudi pomemben "moment" kateremu bi bilo potrebno nameniti pozornost. Če ne, se je nesmiselno zaletavati, saj na koncu ni prave koristi.
forest727
Prispevkov: 582
Pridružen: Sr Mar 26, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a forest727 »

Mi imamo sicer samo en oreh, pa orehi (tisti ki so zdravi) ko so zreli, sami padejo ven iz srajcke.. Tako da je edino delo ki ga imas, da ga moras pobrati v kosaro... In dat nekam susiti..

Za lesnike pobirati vem da obstaja strojcek (podoben tistim smetarskim ki jih vidimo po mestu). Kar se pa tice orehov pa ... ?
metuljc
Prispevkov: 9405
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

forest727 je napisal/a:
Mi imamo sicer samo en oreh, pa orehi (tisti ki so zdravi) ko so zreli, sami padejo ven iz srajcke.. Tako da je edino delo ki ga imas, da ga moras pobrati v kosaro... In dat nekam susiti..


Pri sto drevesih, hja...................
nxyz
Prispevkov: 571
Pridružen: So Jan 25, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a nxyz »

Tudi za orehe obstaja nek pripomoček za pobiranje, na palici tak valj z žicami. Vidla na kmetijskem sejmu ampak dvomim, da se da z njim pobirati po travi, kazali so samo na lepih utrjenih tleh.
Optimist
Prispevkov: 1263
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Optimist »

Juglans, ker je večina tvojega mišljenja, so orehi dragi ku pes!!!
Batagelli zre v prihodnost in po moje hoče biti 20 let pred konkurenco! In prav ima!
Črni oreh je zello dobra in trpežna podlaga za ceplenje!

V Švici ima gospod sadovnjak visokodebelnih sadnih dreves. Prek 400..
Vse obirajo ročno, , to mu/jim je kruh, nič ne jamra..._________________Več jih posadiš, več jih ostane za tabo....
Uporabniški avatar
Melona
Prispevkov: 4532
Pridružen: Pe Mar 28, 2014 1:00 am
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Melona »

Je kdo preizkusil tole http://www.oreh.si/pobiralci.html za pobiranje orehov?
nxyz
Prispevkov: 571
Pridružen: So Jan 25, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a nxyz »

Evo točno to sem gledala na sejmu, po trdi podlagi je šlo, ne verjamem, da gre po travi.
reider
Prispevkov: 370
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a reider »

Hja, lahko, da deluje, a ne na takih plazovih z listjem in veliko travo, kot je pri nas. Če pa vložim trud v čiščenju detaljnem izpod drevesa ,pa je ta trud že enak ali večji, kot če poberem ročno.
Sicer pa tega še res nisem videl nikoli. Zanimivo.

Ali na štajerskem ve kdo za poštenega odkupovalca orehovega lesa?. V bližnji prihodnosti bosta na prodaj dva debla, pa jih res ne bi rad dal za 5 metrov bukovih drva, saj v tem primeru lahko drva iz njih naredim jaza sam.?.
Odgovori