Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Obrezovanje antičnih vrtnic

Moderator: Melona

crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Obrezovanje antičnih vrtnic

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

Citiram:
1vrtnica:
Letos spomladi sem prvič sadila antične rožne grme. Iz radovednosti sem izbrala različne vrste - po eno mahovko in burbonko in dve portlandki. Vse so cvetele večkrat, kot so obljubljale knjige, razrasle pa so se precej različno.

V tem prvem letu sem jim odstranjevala le odcvetele cvetove, sicer jih nisem obrezovala. Zanima pa me, kako jih naj obrezujem v bodoče, da se bodo razrasle v goste, polno cvetoče grme.


Citiram:
Garden-ja:
No, tu si bomo pa precej izmenjevali izkušnje v prihodnjih letih. Knjige so glede tega precej skope, izkušnje pa imajo le redki srečneži, ki jih imajo doma. Very Happy

Teorija pravi, da enkrat cvetoče obrezujemo takoj po cvetenju, večkrat cvetoče pa spomladi tako kot moderne. Sem pa zasledila, da je precej odvisno od sorte do sorte, so tudi take, ki se jih obrezuje zelo malo ali vsako drugo leto. Tudi Petrović navaja par takih sort.

Kar se mojih izkušenj tiče - portlandke, razen Rose de Rescht, do sedaj skoraj nisem obrezovala, ker so tudi zelo počasi rasle, le malo sem prikrajšala vrhove. Rose de Rescht sem obrezala za cca. tretjino. Sem jim pa preko poletja, kolikor se mi je dalo, odstranjevala odcvetele cvetove ampak ne po klasični teoriji obrezovanja ampak na spodnji brst.
Mahovnih nimam, jih bi pa obrezala kot damaščanke. Te sem letos obrezala po cvetenju in to kar temeljito, so pa pognale nazaj dolge zelene izrastke, ki jih bom obrezala nekaj zdaj, nekaj pa spomladi, da vidim, kako se bo stvar razvijala.
Burbonk tudi nimam, obrezala pa bi jih kot moderne grme. Grmaste za tretjino, plezalkam pa sekundarne izrastke do tretjega brsta.

Katero mahovno in burbonko pa imaš? Če priložiš sliko, lahko skupaj pogledava kako.
Portlandka pa je Rose de Rescht, ne?
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

Citiram:
1vrtnica:
Garden-ja, tole so moje varovanke, ki jih bo potrebno obrezati. Upam, da so slike dovolj jasne za najin namen.

Po teh nekaj tednih, kolikor je preteklo od tega, kar sem se vam pridružila, ugotavljam, da sem do sedaj naredila kar nekaj začetniških napak. Predvsem pri sajenju in gnojenju mojih vrtnic, za kar se posipavam s pepelom Crying or Very sad . Pač nisem imela Gardenje, knjige pa ena tako, druga drugače.... Pa gremo po vrsti.

Portlandka Rose de Rescht



Imam dve takšni rastlini in izgledata podobno. Rjave 'okraske' na listih sta dobili šele zdaj, v septemberskih dneh, ko je pri meni že zelo dosti zračne vlage in krajša osvetljenost s sončnimi žarki. Načrtujem, da ju bom po nasvetu Gardenje presadila skupaj. Obenem seveda tudi pognojila in verjetno tudi zamenjala zemljo (pred časom so tukaj že rasle druge vrtnice).

Portlandka Comte de Chambord



Tale pa je pokazala zanimivo rast - nekaj krajših poganjkov in en zelo dolg. Domnevam, da bo to kasneje končna višina grma. Pri tej vrtnici načrtujem dosaditev še dveh sadik (Gardenjin trikotnik!) in dodatno gnojilo.

Mahovka Salet



Salet se res razrašča tako bujno, kot so mi obljubile knjige. Očitno tudi rade volje odpušča moje začetniške napake pri sajenju. Jeseni se ji oddolžim!

Burbonka Souvenir de la Malmaison



Za to vrtnico pa imam občutek, da sem se ji res zamerila. Celo poletje jo že 'božam', a očitno bo rabila nekaj več časa, da se udomači pri meni. Garden-ja, nekje na forumu si omenila, da so burbonke občutljive na mraz. Zato sem pri tej vrtnici pred dodatnimi posegi razmišljala o tem, da bi počakala na konec prve zime ter eventuelno nato dodala še nove sadike. Seveda bi jo posebej zaščitila.


Citiram:
Garden-ja:
Pepel kar na vrtnice, ga obožujejo. Very Happy


Če bi bile moje, jih zdaj ne bi obrezovala, bi jih pustila take kot so. Če se ne motim, si napisala, da je to njihovo prvo poletje tako da se bodo naredile šele naslednjo pomlad.
Spomladi bi počakala, da mine nevarnost pozebe in da se začnejo napenjati popki, potem pa bi prvima dvema kratke veje skrajšala za eno oko in čisto nič več, dolg pretegnjen poganjek pa za tretjino.
Salet se je razvila v krasno rastlino z lepo dispozicijo, vse veje skrajšaj za slabo tretjino in odstrani tiste, ki so odmrle (če so).

Souvenir de la Malmaison - je grm ali climber varianta?
Tu pa res ne vem, kaj bi naredila. Mislim, da bi pustila tako kot je in samo zalivala in gnojila. Burbonke so zelo občutljive na mraz in mrzel veter hkrati pa potrebujejo zračno lego sicer zbolijo. Pa znane so po tem, da prva leta ne cvetijo oz. da cvetovi niso ravno tisto kar naj bi bili.

Pa spet povdarjam, da sem glede obrezovanja čisti samouk, ni rečeno, da imam prav.


Citiram:
1vrtnica:
Garden-ja, hvala za odgovore in vzpodbudo.

Letos je bilo res naše prvo skupno poletje, zato imam glede obrezovanja tudi jaz podoben občutek, kot si mi napisala ti.

Souvenir da la Malmaison pa je grm. Po naključju sem ga posadila v najbolj notranji, torej najbolj zaščiten vogal atrija..

Uganka mi ja ta dolgi izrastek pri Comte de Chambord. Ni mi čisto jasno, če je to dobro ali slabo. Confused


Citiram:
Garden-ja:
Meni je od portlandk tako zrasel samo Arthur de Sansal in tudi tretje poletje obrdžal tako rast. Tudi knjige portlandke opisujejo kot stebraste vrtnice s kratkimi cvetnimi nastavki čeprav so vse moje postale lepe kupolaste (vendar še zdaj ne vem katera je katera, ker nisem označevala, nikar ne naredite enake napake).
Ker pa je za tvojo sadiko šele prvo poletje, se lahko še vse zgodi. Da bo grm lep, košat, pa mora imeti tako dispozicijo kot jo ima Salet.

K burbonki pa nikar ne sadi drugih sadik, če bo šlo po sreči, bo ta res dovolj. Sicer pri njih piše, da so grmi, ampak tudi če so le grmi imajo bolj naravo manjših plezalk in jih je potrebno podpirat.
Si pogledala slike odraslih rastlin na Helpmefind.com?


Citiram:
1vrtnica:
No, zdaj sva pa tam, kjer se jaz začnem jeziti Mad

Moja knjiga za Souvenir predvideva precej manjše dimenzije kot helpmefind. In to se mi dogaja pogosto, ko primerjam predvidene dimenzije vrtnic v različnih virih. Namesto, da bi ob primerjavi virov dobila potrditev, se mnogokrat znajdem v kaosu...

Bo pa verjetno res bolje, da Souvenir pustim 'samsko', vsaj dokler se ne izkaže, kako bo z njo...


Citiram:
Garden-ja:
Odvisno, kje ima avtor vrt. Od države do države so pogoji različni in vrtnice tako pridobijo lahko tudi do meter. Sploh burbonke in angleške vrtnice so znane po tem, da rade zrastejo veliko več kot piše v katalogu (imam občutek, da ima veliko angležinj gene v burbonkah Very Happy ).

S Souvenir je pa sploh problem, ker obstaja tudi sport clb in marsikdo ne ve katero sorto ima. Ali pa kupi eno za drugo.
Helpmefind je fajn ravno zato, ker je gor toliko slik, da nekje potegneš neko vzporednico in vidiš, kakšna je reala.


Citiram:
1vrtnica:
Ja, verjetno se bo tudi v slovenskih klimatskih razmerah čez čas pokazalo, da ista vrsta vrtnice pri tebi na Primorskem ali pri meni na Štajerskem ne bo imela enakih dimenzij.

Se že veselim teh debat prihodnosti! Very Happy
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

Citiram:
Garden-ja:
Važno je pravilo glede tega, katere veje so tiste, ki nosijo cvetove, te pa so lahko od razreda do razreda različne. Pa način rasti seveda.

Enkrat do zime se bom spravila in napisala malo bolj obsežno to, kar sem sama slišala in videla, še kaj skicirala in poskenirala, hudih izkušenj pa, kot rečeno, še nimam.
Sem tudi prepričana, da resnica ni ena sama.

Na srečo so mi slovenski vrtničarji na srečanjih, kjer obrezujemo vrtnice, že večkrat potrdili, da vrtnice odpuščajo napake.
Še bolj pa me je sprostil dogodek, ko so trije vodilni vrtničarji obrezovali vsak svojo vrsto vsak po svoje, spomladi pa so bile vse tri vrste lepe in cvetoče. Pa vidno se je videlo, da se drug z drugim glede obrezovanja ne strinjajo. Very Happy


Citiram:
1vrtnica:
No, tole je pa bilo lepo prebrati Very Happy .

Takoj, ko bom lahko, se bom tudi jaz udeležila katerega od teh srečanj, da to slišim v živo.
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

Citiram:
Garden-ja:
Saj ne vem, če bi odprla novo temo ali čem nadaljevati kar tukaj ampak glede na to, da bo kasneje govora o obrezovanju, potem bom kar tukaj.

Tule je en zelo pripraven link:
http://www.vintagegardens.com/rose_index.aspx
Končne višine posameznih sort vrtnic kjer si lahko najprej za posamezne družine potem pa še za posamezne sorte pogledate ne samo kolikšna je končna višina vrtnice v primerjavi s človeško figuro, če jo pustimo prosto rasti, ampak tudi to, na kakšen način raste (pokončno, grmasto, povešavo,...).
Kar sem primerjala svoje, lahko potrdim, da so dimenzije pravilne in čisto nič pretirane.
Upam, da bo uporabno pri planiranju jesenskih gred.


Citiram:
Tanja TT:
Hvala Garden-ja za ta link, res je zelo uporaben in mislim , da bo prišel še kako prav.Lepo se vidi kakšen je način rasti in oblika grma,kar veliko pripomore pri saditvi, da imamo neko orientacijo.Mislim,da bom sedaj pa lahko sestavila kombinacijo novih petrovićk,seveda ti jo bom dala v preverjanje. lp
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

Citiram:
Mesecnik
Kupila sem alba maxima, prebrala še kar nekaj o obrezovanju in vzgoji, samo nisem pa našla, kakšna bi bila primerna opora, če jo sploh potrebuje.
Priporočam se za kakšen nasvet. Hvala


Citiram:
Garden-ja:

Albe so ponavadi lepo samonosilne, če jih le ne pustimo previsoke. Moje so bile sajene šele poleti tako da izkušenj nimam, sklepam pa, da se obnašajo nekako kot damaščanke.
Če jih pustimo do 1,2m, potem so pokončne, potem pa se začnejo v obliki fontane prevešati na vse strani in tvorijo kar obsežen grm.
Kako pa je z njimi v praksi pa bom lahko povedala čez kakšna tri leta.

Moje so pognale kar dolge, mehke veje, tudi čez meter dolge. Obrezala sem jih na višino 40 cm tako da je grm poenoten.


Citiram:
Garden-ja:
No, če smo že zgoraj o končni obliki rožnih grmov potem bom dodala sem še tale link: http://www.youtube.com/watch?v=FcvJOF5U0WA&feature=related
Vrtnice Mr. Bolga, sicer v italijanščini ampak imena sort se prav lepo zastopi. Vidite pa lahko prostorastoče antične vrtnice in tudi nekaj modernih.
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Tema zaključena, nadaljujemo od tu dalje.

Hvala rene za pomoč!
_________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Isaan
Prispevkov: 410
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Isaan »

Zanimajo me vaša mnenja kako naj obrežem antične vrtnice. Sedaj so pri meni večinoma tretje leto. Nekatere so se že kar lepo razrastle. Recimo burbonke imajo letos končno malo daljše veje. Louise Odier, npr. ima 3 veje dolge cca 2m. Naj jih pustim ali porežem, in če ja koliko? Kaj pa z recimo, mahovnimi in damaščankami, nekatere imajo nekaj dolgih vej, nekaj krajših. Ali dolge skrajšam? Chapeau de Napoleon je že ena takšna, pa Marechal Davoust in Mme Hardy. Kaj pravite, kako ve ravnate z antičnimi? Albe najbrž kar pustim? Kaj pa galke, so zelo goste ali jih malo razredčim v sredini? Rada pa bi imela večje grme, ker prostora imajo trenutno še dovolj. Hvala za pomoč.
Uporabniški avatar
Melona
Prispevkov: 4532
Pridružen: Pe Mar 28, 2014 1:00 am
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Melona »

Isaan,
jaz se okvirno držim teh navodil https://www.rhs.org.uk/advice/profile?PID=178 . Poskrolaj, stran mi je všeč, ker je za vse tipe vrtnic opis obrezovanja na enem mestu. Upam, da ti bo v pomoč. Na splošno sem pri antičnih kar zadržana pri obrezovanju, mahovk in alb pa sploh še ne obrezujem, dobila sem jih jeseni 2012 in posadila pomladi 2013. Zdaj so že precej visoke, ampak raje jim upogibam glavne veje in čakam na stranske.
Isaan
Prispevkov: 410
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Isaan »

Hvala Melona, bom pogledala. No potem imava enako taktiko, jaz jih tudi še nisem nič obrezovala...
Odgovori