Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Zalivalni sistemi

Odgovori
donkey
Prispevkov: 83
Pridružen: Po Apr 20, 2015 2:00 am

Odgovor Napisal/-a donkey »

Zoni je napisal/a:
Lahko opišem moj sistem za zalivanje v rastlinjaku, mogoče pa je to bilo že kdaj na forumu objavljeno. Je enostaven, poceni in deluje brez problema že nekaj let.
Rezervoar vode je sistem 1m3 cistern, povezanih med seboj. Iz cistema prečrpa potopna črpalka vodo v 200 l plastičen sod na višini cca 1,2 m. Črpalka se vklopi, ponavadi ponoči, preko stikalne ure (h/min vklopa) in črpa v nastavljenem času stikalne ure, cca 1 ali 2 minuti. Voda preko prostega pada teče do zalivalnih plastičnih trakov (napihljivih cevi) za kapljično namakanje. (slika http://www.kotu.si/index.php/kapljicni-trak-cena-namakanje.html). Ko se po cca 2 urah sod izprazni, imamo lahko nastavljen nov ciklus. Če koga zanima, lahko poslikam, ko bom sistem zopet namestil.
Za zalivanje na balkonu uporabljamo podoben mini sistem z mikro kapljači, ki se vtaknejo v korita.(slika mikrokapljači http://www.bolha.com/rastline/vrtnarska-oprema/kapljicno-namakanje-toro-1286717111.html


Če prav razumem torej tudi na balkonu črpalko uporabljaš samo za to, da vodo prečrpaš v sod ki je dvignjen, od tam naprej pa ne potrebuješ dodatne črpalke.
donkey
Prispevkov: 83
Pridružen: Po Apr 20, 2015 2:00 am

Odgovor Napisal/-a donkey »

Zoni je napisal/a:
Na balkonu imam zalogajnik vode 1 m3, ki mi predvsem služi za kapljično zalivanje vrta z vodo zračne temperature po prostem padu. Iz tega zalogajnika pa črpam vodo s pomočjo male črpalke (za sobne vodomete) in ciklusih stikalne ure vodo v 10 l posodo, iz katere gre potem naprej po prostem padu na mikrokapljače, ki so nameščeni v koritih z rožami. Če te bo zanimalo, bom poslikal. Zdaj rož še nimamo na balkonu, saj je za drugi teden napovedano mrzlo vreme. Tisti mikrokapljači so res dobri, imaš jih v skupinah po 2 ali 4. Ko sem gojil še čilije na balkonu, sem jih zalival s tem sistemov. Če daš v tisto 10 l kanto ali pa v tisti 200 l sod vodotopno gnojilo, lahko prehranjuješ rastline z minimalnimi količinami aktivnih hranil. Tako je bolj ekološko.


Sicer načeloma razumem kako imaš to urejeno, se pa priporočam za slike ko boš naštimal če ti no odveč Smile Hvala poklon
Uporabniški avatar
lpmami
Prispevkov: 8366
Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lpmami »

Tule
http://thegrownetwork.com/super-efficient-irrigation-with-buried-clay-pots/
je prikazan zanimiv način zalivanja vrtnih/njivskih nasadov v vkopane porozne glinaste lonce. Bere se učinkovito, kako gre v praksi, bi me pa zanimalo. Če je/bo kdo poskusil.
Jaz sem doslej samo imela zakopane naluknjane plastenke. V suši se je dobro obneslo._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
zlatko83
Prispevkov: 7
Pridružen: Če Avg 18, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a zlatko83 »

Da predstavim še moj "projekt" Najprej sem razmišljal, da bi naredil "home made" projekt, nabavil alkaten cevi, naluknjal,...... A sem hitro ugotovil, da bo sistem, glede na ceno alkatena predrag.
Upošteval sem nasvete ostalih. Najprej sem nabavil dve 1000 l cisterni, 100 kg železa in naredil podstavek, da bodo cisterne dvignjene 1,2m od tal. Malce sem bil skeptičen, če bo funkcioniralo, ker vse namakalne cevi potrebujejo okrog 0,9 ali več bar. Jaz imam cisterni na cca 1,2m višine in sistem deluje Exclamation


Cisterni sem postavil na rob parcele, skrite za češnjo, da preveč ne kazijo okolice. Deževnico zbiram v sodih in jo nato prečrpam v cisterno (črpalka je že bila doma).


Iztok sem nekako napravil iz iztočnega kolena, ki je bil priložen h cisternam. Koleno sem odrezal in v cev paše ravno reducir 5/4". Ker je plastika še kar mehka, sem vse učvrstil z objemko. Vse inštalacije do vrta sem dimenzioniral na 3/4"


Za filtriranje sem uporabil lovilec nečistoč za inštalacije centralne kurjave (najcenejša varianta, malo pod 5E). Spodobno opravlja nalogo.


Za glavni razvod sem kupil Gardena razvodno cev (3/4", 6 bar), cca 30% cenejša, kot vodovodna alkaten cev. Na zaključek za alkaten cev sem montiral Gardena nastavek, da lahko odklopim, ko kosim travo.
Za razvod ob vrtu sem uporavil navadno cev za zalivanje 13mm. Ostale T priključke in cev "ri-tape" sem nabavil v Bauhausu.



Na razvodno cev sem montiral še ventil, da lahko ločim zalivanje paradižnika, ki je pod streho, od ostale zelenjave, kadar je zemlja dovolj mokra od dežja


Malce sem bil skeptičen, če bosistem deloval, saj je na skromnem vrtu položenih skoraj 80m ri-tape cevi. Na navodilih namreč piše delovanje od 0,7-0,9 bar. Najprej sem razmišljal, da bi ločil na dva dela, ampak sem postopoma prikljapljal cevi in opazoval, kaj se dogaja.




In na koncu vse lepo deluje Very Happy

Pa še rekapitulacija:
-nekaj malega materiala je bilo doma
-2x cisterna 100E
-skoraj 100 kg železa cca 100E
-temeljna in pokrivna barva 30E
-ostali materila za kapljično zalivanje cca 100E
- 1# piva
-2 dni dela (vmes se je našel še čas za roštilj)

Žena me je skoraj vprašala po zdravju in hitro izračunala, koliko zelenjave je to na tržnici Ampak domače je domače
Ja, pa še eno napako sem naredil, najprej sem posadil večino vrtnin in se potem lotil sistema za zalivanje. Bo drugo setev boljše
Uporabniški avatar
Melona
Prispevkov: 4531
Pridružen: Pe Mar 28, 2014 1:00 am
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Melona »

Veš kaj, Zlatko, tole si za tiste, ki smo bolj netehnični, odlično opisal! Da si lahko predstavljam in še ti namigi o cenah; prav izčrpno poročilo, res! Naj ti vse odlično uspeva!
JJN
Prispevkov: 4
Pridružen: To Okt 04, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a JJN »

Zlatko, tole si pa super predstavil!
Si mi dal idejo za naslednje leto Smile
ritaper
Prispevkov: 1
Pridružen: Če Maj 11, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ritaper »

Imam podoben sistem zalivanja kot @zlatko83, se pravi z ploščatimi ri-tape kapljičnimi traki (luknjice na 10cm) priključenimi preko ventilčkov na alkaten cev, nato pa lahko odpiram vsako vejo posebej.
Sedaj pa problem, ker je v lokalni trgovini zmanjkalo ventilčkov po 80 centov in t komadov ter kolen, me zanima če kdo ve kje se da najceneje dobit priključke od ri-tape ali od irretech, so zelene barve kot ta na sliki?



Za vetisso vem samo imajo od t-tape ventile, ki so dražji, kdo je sploh uvoznik za ri-tape in irritec v Sloveniji?

Trakove imam napeljane med zelenjavo, tam kjer je že nasajeno (tudi jaz naredil začetniško napako in prej posadil in nato načrtoval namakanje, ejej), ostalo bom še položil, ko bo vse zasajeno.

Kakšen je najboljši način zalivanja, recimo da ob 20h ali kasneje odprem pipo in pustim do polnoči nekje trikrat na teden ali večkrat po krajši čas al ida odprem ob pol noči in pustim do zjutraj, kaj mislite.

Zasajene pa bodo različne vrtnine, je lahko na eni namakalni liniji recimo paradižik in paprika ter fižol,solata,jajčevci... itd in se vse enako dolgo zaliva, oziroma je kakšno pravilo kako dolgo se naj določena vrtnina zaliva z ploščatimi cevmi?
Sploh buče, jih je potrebno zalivat z kapljalnim sistemom vsak dan in kako dolgo, za buče sem napeljal posebej linijo.

Bi res prosil za kakšen nasvet, namreč namakalni sistem sem bolj kot ne postavil, sedaj pa me skrbi da ne bi zelenjave preveč ali premalo zalil.
Je pa vrt zunaj in ne v rastlinjaku, v cevi je približno 1 bar.

@rok82 maš kakšen link z ebaya za tvoje pipice?

hvala
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Pripomnil bi samo o dolžini trajanja namakanja.
Naredi testni poizkus in pod kepljač namesti posodo, da boš sploh videl koliko vode nakaplja v 4. urah.
Menim namreč, da so 4 ure kar veliko, sploh pa pol noči in nima smisla, da z vodo izpiraš hranila v globino. Tudi sicer so globlje plasti ponavadi preskrbljene z vlago.

Ali imaš nameščen kakšen avtomatski ventil? Verjetno ...
slavc
Prispevkov: 198
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a slavc »

ritaper je napisal/a:
... ker je v lokalni trgovini zmanjkalo ventilčkov po 80 centov

Kje pa je tvoj "lokal" - v profil vpiši kraj

Primerjava cen je nekaj strani nazaj.
rukola
Prispevkov: 367
Pridružen: Po Jun 24, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rukola »

Tale vročina me je prisilila, da sem ven potegnil cev za kapljično zalivanje od skupne nabave. Dve leti je nisem potreboval,ker ni bilo take suše.

Preveč zalivanja s kantami, preveč prenašanja vode, preveč časa gre za zalivanje.

Sistem sem zmislil na hitro po zahtevah:
- material moram že imeti
- mora biti hitro postavljen
- ker je "na hitro" ni merilo estetika ampak uporabnost
- zahtevati mora čim manj dela pri uporabi
- uporabljati mora zbrano vodo (kapnico)

in postavil, kot kaže skica:
(sistem je podoben, kot pri ostalih ima pa eno pogruntavščino - za pričetek delovanja tlačne natege se za polnjenje sistema kapljičnih cevi uporabi vodo iz vodovoda)

Ocenjujem, da sem porabil nekje 60-70 metrov kapljične cevi.



Na manjši sod sem postavil 200 litrski sod in iz njega preko filtrov napeljal vrtno cev. 200 litrski sod napolnim s potopno črpalko iz kapnice (šterne, podzemne cisterne za deževnico).



Filter v sodu je narejen iz male pločevinke zavite v gradbeni filc in nato vse skupaj v veliko pločevinko z velikimi odprtinami zopet zavito v gradbeni filc. Na izhodi iz soda pa še filter kupljen za filtriranje. Bela plastenka je od mleka napolnjena z nekaj peska in deluje kot plovec, da pokaže, kdaj se bo sod kmalu napolni do vrha (napolni se posebej s potopno črpalko iz šterne).



Z vrtno cevjo sem preko razdelilca napeljal cev na dva različna konca (dve veji) od kjer sem potem razpeljal kaplične cevi, prvo na visoko gredo in nato z nje na nivo vrta.



Čepi so dvakrat prepognjena kaplična cev, vstavljena v odrezan košček kapljične cevi.



Kjerkoli v sistemu pa je priključek za vodovod. S pomočjo vodovoda se napolnijo vse kapljične cevi (kakšno minuto), potem pa se vodovod zapre in odklopi, ker pa je sistem poln, začne delovati tlačna natega, ki "vleče" vodo iz soda.


Sistem deluje odlično. Potrebna bo občasna menjava gradbenega filca zaradi rje v sodu. V najbolj vročih dneh sem 1x na večer zalil z 1 sodom (200 lit) in se je naslednji dan zvečer poznalo kje je zemlja vlažna od zalivanja prejšnji večer. Prepričan sem, da bi lahko zalival vsak drugi ali tretji dan (če ne bi imel preveč vode v šterni). Je pa res da imam grede zastrte.
Odgovori