Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.
Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)
figula, mogoče pa le .... na mestu, kamor sem dve leti nazaj stresala "fermentirane polže", je prvo leto zrasel gromozanski radič, letos pa prav tako enormno velik mak. Ne spomnim se ničesar drugega posebnega, kar bi tam počela. Čeprav: v dveh letih bi se morala gnojilna učinkovitost že zdavnaj izgubiti . Razen, če ni kakšne povezave med "fermentiranimi" polži in mikoriznimi glivami?? - Naloga za znanstvenike
Bomo mil zaslišale o njenih uspehih. Če se prav spomnim, jih je fermentirala ali pa vsaj imela namen. Samo rezultatov še ni objavila.
Povsem možno je tudi, da radič v svoji rasti ni uspel vsega posrkati in so dobrote ostale še za letošnji mak. Kaj bolj požrešnega glede hranil bi mogla tam posaditi .
Ali je kdo preventivno proti polžem dal čez sadike kakšne odrezane plastenke, ali mreže? Ker pač imam tudi jaz polže. Pa sem mislil da bi čez poveznil odrezano plastenko, ali pa kar mrežo, da roža malo zraste ( preden jo pojejo polži )_________________" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
Jaz z odrezanimi plastenkami ščitim fižole. Se odlično obnese. Vendar letos to sploh ni potrebno, ker polžev ni ali pa nič od posajenega ne jedo
Sem pa zadnjič zalotila enega kosa, ki se je na vse kriplje trudil pozobati enega otročička s hiško - seveda je kaj kmalu odnehal. Pa mi je prišlo na misel, da mogoče tudi kosi in škorci (jih pri meni na vrtu kar mrgoli) zobajo male polžke brez hišic. Ali veste kaj o tem?
Ravno danes sem dobila pošto od BD društva, kjer svetujejo za boj proti polžem eno mesečno namakanje polžev (začnemo na dan za list) v vodi, ali posipanje jajčnih lupin ali kremenčevega peska okoli ogroženih rastlin._________________naredimo svet lepši
Poskusila sem že z odrezanimi plastenkami okrog mladih rastlinic (mislim, da sem sejala sončnice, na prosto). Kakšne dva, tri dni so rabili, da so jih našli. Na prozorni plastiki so bili tudi lepo vidni in sem jih laže odstranila. No, res so v tem času rastlinice malo zrasle in so jih uničili samo pol. Če izračunamo: 50-odstoten uspeh, brez vsake kemije _________________Barvit pozdrav, Ladka s Povelj, Bahnkova Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
Polži so! A pri meni so še čisto mičkeni in če nimaš dobre svetilke in ne hodiš "globoko ponižen", jih spregledaš. Rdeči so seveda večji . Prejšnji teden sem jih vsak večer/noč nabrala od 40-60.
Ja, polži so. Seveda so. Res pa je, da njihova številčnost ni povsod enaka. V mojem primeru, na primer, jih imam na malem vrtičku za hišo ( ki so mi ga dvoji sosedje prekrasno ogradili s 3m živo mejo iz cipres ), jih vsak večer najdem več ali manj. In so tudi že marsikaj obgrizli. Na njivi, ki je na sredini večjega travnika in je do prvega gostejšega šavja več deset metrov, pa jih skoraj ne zasledim, oziroma do sedaj še nisem opazil, da bi naredili kakšno škodo. Res je pa tudi, da redno potresam Sluxx.
Kot sem jaz informoiran, so tisti majčkeni, zelenkasto-sive barve, v bistvu mladički od rdečih. Oranžno-rdeči postanejo, ko zrastejo. Kakšnih deset dni nazaj sem jih imel za hišo celo armado ...