Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Bolezni in škodljivci paradižnikov

Odgovori
Aye-Aye
Prispevkov: 1741
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Aye-Aye »

roki82, to bo najverjetneje zaradi dežja. So pa nekatere sorte same po sebi take.
Tako cinija1 je prav ta Abbattista tak, kot ga opisuješ.
Uporabniški avatar
Plamenka
Prispevkov: 9598
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Plamenka »

Kakšen pa je ta Abbattista? Na netu ga ne najdem.
Tiana
Prispevkov: 1104
Pridružen: To Mar 04, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Tiana »

Plamenka, sprednji desni, slikan na zadnji Paradajzmaniji.

Uporabniški avatar
Plamenka
Prispevkov: 9598
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Plamenka »

Zgleda zelo uporaben. Očitno sem ga spregledala. Embarassed
mfranc
Prispevkov: 4661
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mfranc »

MARIJAV
Prispevkov: 1869
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a MARIJAV »

Danes sem strokovnjakinji pokazala paradižnikov list, na katerem pa so se od včeraj črne pikce poznale že na zgornji strani lista. Diagnoza: plesen v razmahu. Pač letos ne bom imela bio paradižnikov ker sem ga pod nujno poškropila s sistemikom Ridomil gold, da sploh poskusim rešiti nasad pred propadom že tako zgodaj. Je pa zanimivo, da so rastline obolele v plastenjaku, zunaj pa so videti še popolnoma zdrave. V plastenjaku so obolele le tiste rastline, ki rastejo nekje v sedini , tisti ob zgornji in spodnji odprtini pa še ne. Je pa res, da imam v plstenjaku že kar nekaj let zapored paradižnik, na njivi pa na tem mestu še ni bil. Sicer so paradižniki veliki in močni, cvetijo in lepo nastavljajo plodove, nekateri so veliki že za drobno jajčko in mi je res škoda, da mi vse propade._________________Živeti na podeželju je najlepše!
Aye-Aye
Prispevkov: 1741
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Aye-Aye »

Za abbattisto sem dodala novo temo, nadaljujmo tu: http://forum.gartlc.si/gartlc-post-98455.html#98455
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17324
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Kopirno od tule




labia: 5. 7 . 2016

Ker je letošnja sezona precej neugodna za paradižnik zaradi visoke vlage je precej možnosti za razvoj bolezni, sem v nadaljevanju naredil dve tabeli za lažjo določitev katero sredstvo uporabiti, če se odločimo za kaj močnejšega.

V bistvu sem se osredotočil na FUNGICIDE (za paradižnik), ker je teh bolezni nekako največ.

Poleg naštetih sredstev v tabeli se lahko uporabljajo tudi bakrovi pripravki, ki pa so večkrat nekompatibilni z drugimi sredstvi in lahko povzročajo "ožige" poškodbe listov pri mešanju pripravkov ali pri zapovrstnem menjanju pripravkov.

Poleg naštetega je primerno pri zaporednem špricanju uporabljati pripravke z različno UČINKOVINO. Posamezni pripravki se tudi lahko uporabijo največ 3 krat na sezono in je zato alternativni pripravek nujen.

Tudi ni vseeno kateri fungicid uporabimo, ker večji del fungicidov je tarčnega namena ( deluje samo za določeno bolezen) in ne deluje kar tako počez.
Tu sem opazil veliko nepoznavanja in neustrezne izbire.

Osnovni pogoj je najprej določitev, katera bolezen je napadla paradižnik.
Nato šele sledi izbira fungicida, ki deluje na tisto bolezen, ki je napadla paradižnik. Napačna izbira namreč ne učinkuje in smo brez potrebe škropili.

Da bi lažje določili bolezen je tukaj link:
http://vegetablemdonline.ppath.cornell.edu/DiagnosticKeys/TomLeaf/TomLeafKey.html#Grayleaf

Ko smo ugotovili za kaj gre, še malo poguglamo za to bolezen po Googlu in slikah, da smo bolj prepričani, da je naša določitev pravilna.

Potem se odločamo za sredsvo- fungicid, ki deluje na to bolezen.
Na izbiro imamo sistemik, ki se vsrka v rastlino, dotikalni- ki ostane na povrhnjici lista in tam uniči bolezen, kurativni- ki zdravi in preventivni- ki v bistvu preprečuje nastanek bolezni.

Najprej je tukaj tabela, ki opisuje glivične bolezni paradižnika:




Na naslednji tabeli pa so FUNGICIDI, ki jih lahko uporabimo, glede na določeno bolezen.
Fungicidi, ki delujejo na več bolezni so ponavadi nekaj šibkejši za posamezno bolezen, kot tarčni fungicidi, ki delujejo na samo eno vrsto bolezni in so tam zelo učinkoviti.



Zgoraj je navedena večina fungicidov, ki so primerni za bolezni na PARADIŽNIKU. Nekateri so primerni tudi za druge vrtnine - rastline.
Za bolj detaljno informacijo je potrebno v Googlu prebrati kaj več o posameznem sredstvu.
Torej glede karence, procenta mešanja z vodo,...
Zdi se mi potrebno povdariti, da različni proizvajalci uporabljajo različna imena za svoj izdelek, čeprav je učinkovina enaka.

Zgoraj so zato navedeni zgolj nekateri najbolj pogosto uporabljani fungicidi ne glede na proizvajalca.
Podatki, ki sem jih vpisal so dobljeni iz spremnih listov posameznega proizvoda, čeprav so včasih na različnih virih navedeni tudi malo drugačni podatki. Včasih piše samo sistemik- včasih zraven še kurativni.
Ali pa dotikalni in včasih zraven še preventivni.

Vse skupaj sem pripravil, da bo manj škode in bolj pravilna uporaba fungicidov, če se že odločimo zanje.

Za druge, ki imajo okužbo v manjšem merilu in tudi za tiste , ki želijo bolj eko, pa seveda še vedno ostane: soda, cimet, mleko,......
Seveda pa je vedno potrebno najprej potrgati vse liste, ki so okuženi in šele nato špricati. Okuženi in poškodovani listi bodo sicer vir okužbe in se bo rastlina težje obranila širjenja bolezni.[/url]
pajo
Prispevkov: 1799
Pridružen: To Jan 14, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a pajo »

Dodamo mleku in vodi še malo olja ko pošpricamo?_________________Lj Šiška bolj natančno Koseze.
brbr
Prispevkov: 8003
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Če je mleko polnomastno, že samo po sebi dalj časa ostane na listih, se mi zdi. Jaz zadnje čase škropim z mešanico 1/2 mleka 1/2 kamiličnega čaja, ali čaja iz preslice. Paradižniki in krompir sta zaenkrat še zdrava. No, bilo je nekaj načetih listov, a zdaj je že nekaj časa mir._________________naredimo svet lepši
Odgovori