Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Alocasia macrorhiza - adamov list

crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Alocasia macrorhiza - adamov list

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
greeny
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne Jun 09, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a greeny »

Kaki dve leti pri nas raste Adam Wink . Sem dobil precej mladega, pa je šlo tako: nov list, en odmre, nov list, en odmre.... Pozimi precej sušno počivanje. Evo, letos, dva ali tri tedne nazaj je začel poganjat popek in malo kasneje tudi zacvetel. Trenutno cveti že drugi cvet Smile . Glede na to, kako se je prvi cvet zaprl in mislim, da se debeli, seme bo Smile . Komaj čakam, da posejem, da vidim, kako ta zadeva kali.

Iz teorije vem, kako se te kačnikovke oprašujejo (hroščke privabi vonj, ki ga rastlina ojača s proizvodnjo toplote, da snovi hlapijo), zato sem se vedoželjno sklonil v smeri proti vetru Wink in lahko potrdim, da ima vonj, ki rahlo prijetno diši (sem imel nekako občutek, da bo bolj smrdelo...). Žal sem prevelik, da bi lahko šel pogledat notranjost kamrice nad pecljem socvetja, da bi videl, če je dejansko kaj bolj toplo kot zunaj...

Verjetno bi ga bilo pred nizkimi temperaturami ta teden dobro odnesti noter, upam, da ga s tem ne zmotim preveč...

Še slikce:

Sonceluna
Prispevkov: 654
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Sonceluna »

Greny kako pa drugače skrbiš za njega? Jaz sem dobila en podtaknjenc pred cca 2 leti. Od takrat je tako kot praviš, en list se naredi, en list odmre, Letos sem ga že skoraj odpisala, pa mi je pognal en mali listič.
Nikakor ga ne pogruntam. Ne morem ugotoviti lege kje mu ustreza (nosim ga ven, not, sever - jug, ni da ni), kok ga je treba zalivat, kok svetlobe rabi. Nč mu ne ustreza.
Na kakšnih terasah so pravi velikani, moj pa še ni zrastel več kot 20 cm:(
greeny
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne Jun 09, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a greeny »

Aja, potem je tak res čisto majhen?

Kaj pa vem, na direkt sonce sploh tisto močno mu sigurno ne paše preveč, kakšno dopoldansko pa komot prenese, tudi do dvanajstih. Posajen je v večinoma vrtno zemljo, morda nekaj črne iz vreče, ker ga nisem sam sadil, sicer bi verjetno dal večinoma ta boljšo. Če ti tako dela komaj eno leto, potem je vredu, bi rekel, se mi zdi, da sočasno s poganjanjem teh listov pač raste, predvsem v debelino, pa tudi listi so čedalje večji. zgleda da je to povsem normalno zanj. Tudi moja mama je že rekla, da ga vržemo, ker pač ni po pričakovanjih, ampak mu je očitno dovolj všeč. Zaliva ga pa ati, kot večino zunanjih rastlin, tako da ne vem, kako pogosto. bi rekel, da po občutku, da ni povsem suh, plava pa tudi ne... Kaj več ne znam povedat... Smile
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17337
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Tole je spodbudilo še mene, da sem šla iskat podatke. V nasvetih o negi pravijo za zelenolistne, da potrebuje dobro humusno zemljo za lončnice, veliko vlage, tudi zračne, vendar ne zastajajoče vode, malo sonca in še to le jutranje. Piše, da kolikor več sonca imajo, toliko slabše bodo rastle. Jeseni naj bi jo pripravili na zimsko mirovanje tako, da jo počasi prenehamo zalivati. Kot primerno gnojilo omenja počasti topno, ki ga dodajamo spomladi. Omenjajo še, da ji zelo ustreza lega ob ribnikih.

Posodovkam, ki rabijo stalno vlažno zemljo in zračno vlago to najlaže zagotovimo tako, da v večji podstavek ali na dno okrasne posode damo nekaj primernih kamnov (lahko tudi cvetličarsko gobo), nanje postavimo posodo z rastlino in v podstavek do vrha kamnov nalijemo vodo. Voda sme segati le do dna posode, ne više. Zalivamo seveda z vrha, voda v podstavku s hlapenjem samo omogoča vlažnejšo mikroklimo. Ko pa korenine prodrejo skozi drenažne odprtine do vode, je to še ena varovalka, da se ne presušijo. Druga varianta pa je dnevno rošenje listov.
Sonceluna
Prispevkov: 654
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Sonceluna »

Hvala za vse tele info. Meni je blo svetovano, da naj bo malce na sončku ampak ne preveč, boljš da bi bil v senci. Zemlja je dobro pognojena in tud zalivala sem ga tko da je bila zemla skoz vlažna, res pa je da jeseni in pozimi nisem manjšala količine vode. Mogoče sem pa tuki ustrelila mimo. Bom še to poskusla. Pa javim če preživi;)
Oldi
Prispevkov: 858
Pridružen: Ne Feb 09, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a Oldi »

Znanec ga nam je prinesel prezimiti, pa ne vemo kako z njim, on pa tudi ne. Bil naj bi v našem neogrevanem zimskem vrtu, kjer temperature hudo nihajo (sonce), skrbimo pa, da ne gre pod 0 oziroma nekaj plusa. Poleg njega je še mandarina, bananovec in veliko solate (radič) v loncih, pa še kaj se najde, torej bo kar vlažno.
Imamo klet, a je brez svetlobe, bolje rečeno južno okno z velikim steklom smo zadelali s stiroporjem, da se preveč ne shladi.
Lahko bi g dali tudi v neogrevano mansardno sobo z južnim oknom, tam temperatura manj niha, bo pa suho.

Na kaj je treba paziti, kam bi naj ga dali?
greeny
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne Jun 09, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a greeny »

Koliko bi ga nihanje toplote motilo, ne vem, mi ga prezimujemo na okoli 13-14 stopinjah, zalivam pa redko, ko se spomnim (recimo enkrat na mesec ali manj). Če pri tem trpi, ne vem, ampak ker ima seveda manj svetlobe, ga manj zalivam, da se ne potegne...
V temo ga jaz ne bi dajal, ker mislim, da pozimi ne počiva toliko, da bi preživel brez nje. Verjetno bi bil zimski vrt čisto v redu, če je nekaj stopinj nad ničlo (kakih 8 bi mu že privoščil, sploh če gre za celo zimo), ali pa mansarda, če je tudi varna pred hladom.
Odgovori