Tobak

Odgovori
crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 10774
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Tobak

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
abudabi
Prispevkov: 105
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a abudabi »

Tobak spada v družino razhudnikovk iz roda Nicotiana, kjer je okoli 70 rastlinskih vrst. Najbolj poznana je Nicotiana tabacum in s to vrsto se srečujemo, ko kadimo nam poznani tobak. Za kajenje uporabljamo še vrsto Nicotiana rustica, vendar danes le v mešanici, saj je močen, robusten, z veliko vsebnostjo nikotina. Sem spada tudi kmečki tobak. S predoziranjem je nevaren, saj je za odraslega 0,05g nikotina smrtna doza. Rustico so uporabljali že južnoameriški Indijanci kot obredni tobak, saj v velikih odmerkih deluje halucinogeno.

Razlika med tema vrstama je vidna že na pogled. Rustica ima manj listov, zacveti rumeno in že po enem mesecu. Listi so mesnati, napihnjeni, krhki in v manjšem številu (uporabnih 8‒12). Tudi seme je trikrat večje kot pri vrsti Nicotiana tabacum, ki zacveti nekoliko kasneje. Barva cvetov je od bele, beloroza, roza pa vse do rdeče. Listi so bolj uniformirani, zrastejo v večjem številu vse do 60 listov.

V vrtovih pa se uporabljajo še druge vrste tobaka kot okrasne (N. sylvestris, N. glauca, …).

Vzgoja tobaka
Setev
Tobak sejemo štiri do šest tednov pred zadnjo zmrzaljo v pokritih ogrevanih prostorih. Ko nevarnost pred zmrzaljo mine, sadike posadimo na stalno mesto. Ker je tobak enoletna rastlina, postopek ponovimo vsako leto.
Za sejanje je več načinov:



Lahko sejemo direktno v multiplošče ali pa v večja korita in jih kasneje presajamo. Sejančki so v vsakem primeru neobčutljivi na presajanje, tako da se sami odločimo, kateri način nam je ljubši. Lahko pa semena kalijo najprej na mokrem papirju in jih podtaknemo, ko se prikažejo kalčki. V vseh primerih imajo enako možnost.

Semena so zelo majhna (cca 0,4 mm) in jih na površje dobro navlažene zemlje samo potresemo. Ne pokrivamo z zemljo (!!!) in tudi ne zalivamo, ker jih curek vode odplakne. Če je zemlja premalo mokra jih poškropimo z vodno meglico. Najbolje je, da posodo, v katero smo sejali, zapremo s kakšno prozorno folijo, da ohranja vlago v času kalitve. Dobro seme kali od 3‒8 dni. Starejša pa tudi do 15 dni. Ko večina skali, folijo odstranimo, da se zemlja zrači in vlaga ne spodbudi plesni.

Pikiranje

Po približno treh do štirih tednih so sejančki veliki par centimetrov in so primerni za previdno presajanje. Pazimo, da jih ne poškodujemo. Če smo sejali direktno v multiplošče, previdno odstranimo odvečne sejančke in zadržimo le najmočnejše, tako da je v vsaki celici samo po ena rastlina in bo imela dovolj prostora za tvorenje koreninskega sistema.



Skrb
Vse, kar moramo paziti pri nadaljni rasti, je toplota (vsaj 20°C), vlaga (ne premokro) in svetloba (čimveč). Če se rastline v multiploščah preraščajo in si jemljejo svetlobo, jim pristrižemo liste. S tem se jim tudi ojača koreninski sistem.



Po približno dveh mesecih so rastline dovolj velike (10‒20 cm) za presajanje na prosto. Pred tem jih je dobro utrditi zunaj (7‒10 dni), najbolje na kakšnem polsenčnem prostoru preko dneva. Če je ponoči še premrzlo, jih lahko malo zaščitimo s kopreno ali časopisnim papirjem. Vsak dan jih bolj izpostavljamo soncu. Tako pripravljene sadike lahko presadimo ven na stalno mesto.

Presajanje na stalno mesto
Tobak ima rad bogato, peščeno, dobro propustno zemljo in veliko sonca. Od sorte je odvisno, kakšen prostor bomo namenili vsaki rastlini. Če želimo, da je velik, potrebuje veliko prostora. Na primer burley in virginia potrebujeta vsaj 60 cm razmak med stebli, da zrasteta v polni velikosti (200‒250cm) in 80‒100 cm med vrstami. Orientalski tobaki oz. turški potrebujejo manj prostora, od 10‒25 cm med stebli in 40 cm med vrstami. To so mere za klasično ali komercialno sajenje. Mi si lahko vzamemo več svobode. Z manjšim prostorom bodo naši tobaki seveda nižji in z manjšimi listi. Saj ga ne bomo prodajali.
Torej tobak posadimo v toplo zemljo in dobro zalijemo (2dl‒5dl), da se zemlja uleže in objame korenine. Nato čakamo in dnevno opazujemo spremembe. Sadike potrebujejo do tri tedne, da se ukoreninijo in v tem času tobak miruje. Če se nam kakšna sadika ne prime ali jo poje polž ali kakšna druga nesnaga, jo nadomestimo z novo sadiko, zato je vedno dobro imeti na zalogi še nekaj rezerve.



Planiranje
Če želimo tobak za samooskrbo, si izračunamo, koliko ga potrebujemo za celo leto. S predpostavko, da pokadimo 5kg letno, izgleda nekako takole.

Klasična cigaretna mešanica vsebuje 60% virginije (okus), 30% burleya (moč) in 10% turškega tobaka (aroma).

3kg=cca15‒20sadik virginia (5 m²)
1,5kg= cca10 sadik burley (2,5 m²)
0,5kg= cca 10 sadik prilep (1,25 m²)

Vse skupaj lahko pridelamo na 10 m², če optimalno posadimo in optimalno oberemo. Seveda je tukaj še vremenski upliv in mati narava.

Skrb po presajanju na stalno mesto
Če je močno sonce in vroče se bodo listi preko dneva upognili (uveli), vendar se rastlina preko noči adaptira in se vsi listi postavijo pokonci, če je v zemlji dovolj vlage. Če so naslednje jutro še vedno uveli, jih zalijemo. Za zalivanje je najprimernejši čas zjutraj. Zvečer pa lahko tobak kdaj-pa kdaj tudi okopljemo oz. zrahljamo zemljo. Pazimo na plevel okoli tobaka in ga redno odstranjujemo. Vsaj prvi mesec, dokler sam še ne more poskrbeti zase.



Kasneje s svojimi velikimi listi poskrbi, da plevel ne pride do svetlobe.
Po treh, štirih tednih od presajanja začne tobak vidno rasti in je v enem mesecu že skoraj na svoji končni višini.



Takrat je tudi najbolj zanimiv za škodljivce. Izležejo se iz jajc, ki jih odrasle samice zalepijo na spodnjo stran listov.


Dobro pregledamo liste vsaj dvakrat tedensko in morebitna jajca odstranimo, kajti kasneje je lahko že prepozno.
Tobak za komercialno rabo večkrat dognojujejo. Pridelek je v tem primeru večji. Sicer pa je to stvar lastne presoje.
Dva meseca po presajanju začne rastlina tvoriti nastavke za cvetenje in s tem prehaja v reproduktivno stanje. Do tega obdobja nikotin v rastlini raste, z začetkom cvetenja pa začne padati.



Če želimo kakovosten tobak z visoko vsebnostjo nikotina, je čas, da cvetove polomimo. Rastlina bo iskala novo možnost za reprodukcijo in bo poskušala z novo tvorbo cvetov. Naša naloga pa jih je redno odstranjevati, prav tako zalistnike, ki se tvorijo med listom in steblom.



Tako bo rastlina pridobivala na teži in velikosti listov. Cvetove odlomimo nekje v času, ko se prvi cvet odpre.



Seme
Če želimo tobačno seme, pa izberemo najlepši primerek, ki ne sme odstopati od značilnosti same sorte. 10‒20 cm pod začetkom cveta odstranimo majhne lističe.



Če se je kakšen cvet že odprl, ga odščipnemo skupaj s plodnico in preko celega snopa cvetov poveznemo vrečo iz koprene. Pazimo, da imajo cvetovi dovolj prostora, saj bodo kasneje še rastli v sami vreči. Torej dovolj velike vreče spodaj dobro zavežemo. Tobak je samoprašen. Z zaščitno vrečo preprečimo dostop žuželkam in s tem možnost medsebojnega križanja. Ko tobak odcveti in cvetovi odpadejo, seme v plodnici dozoreva. Ko dozori, se barva plodnice iz zelene spremeni v rjavo barvo in počasi oleseni. Takrat lahko steblo pod vrečo odrežemo in spravimo na varno in suho mesto, da se do konca posuši. Pri različnih sortah se tudi plodnica različno obnaša. Nekatere ostanejo zaprte s semenom, nekatere so polodprte, nekatere pa popolnoma odprte in tako seme prosto pada naokoli. Prav zaradi tega je vreča iz koprene prava izbira, saj ne izgubljamo semena. Tobak ima lahko tudi do 500 cvetov in več in pod vsakim se v plodovnici tvori od 1000 do 5000 semen. Zdrava rastlina lahko navrže milijon semen.
Če ga pravilno skladiščimo bo seme zdržalo od 5‒10 let.[img][/img]_________________Maks
Nazadnje urejal/a abudabi 09 Mar 2017 22:53; skupaj popravljeno 18 krat
stara postaja
Prispevkov: 1146
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a stara postaja »

Zelo izčrpno. Želim si nadaljevanje-kako iz pridelanih listov narediti "užiten" tobak._________________zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

pravi elaborat o tobaku, e tudi mene zanima kako od listov do ... dima.
slišala sem tudi, da naj bi posajene rastline v vrtu ščitile ostale zelenjadnice. lpvoda
PS: lani sem jih posadila. rastline so zelo lepe in zanimive. bolezni ni bilo (sončna pripeka je najhujše zlo), veliko je bilo pikapolonic. (?) lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
metuljc
Prispevkov: 9619
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

Ja, veliko pikapolonic pomneni, da so bile na tobaku najbrž uši, pa jih nisi opazila, enako zelene, majhne, se kar skrijejo med dlačicami na steblu zgornjega dela rastline. Vsaj pri meni je bilo tako.
Nadaljevanje pa sledi, verjemite.
stara postaja
Prispevkov: 1146
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a stara postaja »

Nestrpno čakam, cigarete so nenormalno drage!_________________zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
brbr
Prispevkov: 8208
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Abudabi, tole si pa dobro postoril. Čestitke in hvala.
Bom pa gojenje in pridelavo prepustila kar tebi in te, kadar se bova videla fehtala za kakšen cigaret. Lahko pa jih začneš pakirat - kakšno škatlico z veseljem odkupim Very Happy_________________naredimo svet lepši
abudabi
Prispevkov: 105
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a abudabi »

Hvala, bom nadaljeval. Ampak najprej grem na dopust. Tole pisanje res izčrpa človeka.
Važno, da veš kje začeti. Do obiranja listov bomo pa že prišli v pravem času.
Samooskrba je nujna v teh časih, čeprav je luknja v državni malhi._________________Maks
Uporabniški avatar
orhy
Prispevkov: 2455
Pridružen: Ne Jun 02, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a orhy »

Oj, kako krasno tole podajaš abudabi.
Ob priliki bi te prosila po par semenčkov za tole mišungo
Citiram:
Klasična cigaretna mešanica vsebuje 60% virginije (okus), 30% burleya (moč) in 10% turškega tobaka (aroma).

3kg=cca15‒20sadik virginia (5 m²)
1,5kg= cca10 sadik burley (2,5 m²)
0,5kg= cca 10 sadik prilep (1,25 m²)

Če bo že cvetelo pa naj se še malo zakadi ! Very Happy pozdrav_________________
Slika
Dajmar
Prispevkov: 1226
Pridružen: Pe Jun 07, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Dajmar »

abudabi je napisal/a:
Seme
Če želimo tobačno seme, pa izberemo najlepši primerek, ki ne sme odstopati od značilnosti same sorte. 10‒20 cm pod začetkom cveta odstranimo majhne lističe.
Samooskrba je nujna v teh časih, čeprav je luknja v državni malhi.

Če boš rabil še kaj semena, se oglasi.
Nazadnje urejal/a Dajmar 30 Mar 2014 22:02; skupaj popravljeno 1 krat
Odgovori