Stran 1 od 3

Fižol v prehrani

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: Ne Apr 23, 2017 6:30 pm
Napisal/-a Tonček
Zelo resno sprašujem. Ali je kakšna vrsta fižola ki povzroča minimum izpušnih plinov? Moja tašča je zelo nesrečna zaradi težav ki jih ima tast s to surovino zlasti ponoči ko se vrne z lova in mu pogreje pasul iz škrinje. Vse sorte je že probala dodajat od rastline ki jo kliče bonenkraut do kumine in janeža. Brez uspeha. Vem da se čuje smešno vse dotlej dokler nisi sam žrtev tega kemičnega napada.

Objavljeno: Ne Apr 23, 2017 6:41 pm
Napisal/-a figula
O sortah fižola ne vem dosti, še manj o sortah z nizkim izpuhom.

Sem pa brala o začimbni rastlini Pipiche = Porophyllum tagetoides, ki naj bi jo v državah, kjer pojedo veliko te surovine, na veliko uporabljali prav za lažjo prebavo le-te. Pri čemer se doseže manjše napenjanje in manjši pogon.

Meni je vzklilo nekaj drobcenih sadikic. Če se bodo okrepile in če boš kaj po LJ hodil, ti poklonim primerek ali dva za probo Smile.

Objavljeno: Ne Apr 23, 2017 7:27 pm
Napisal/-a pika
Bohnenkraut je po naše šetraj, naj bi zmanjševal stranske učinke, o sortah fižola pa ne vem.

Objavljeno: Ne Apr 23, 2017 8:30 pm
Napisal/-a ciklama
Tudi jaz sem imela težave s plini, odkar pa se držim nasveta ki sem ga brala v neki reviji da ga je treba obvezno namočit najmanj čez noč in potem tisto vodo ki se je namakal stran zlit, da tista voda vsebuje snovi ki napenjajo. Meni je to pomagalo.drugi pa probajte.

Objavljeno: Ne Apr 23, 2017 9:42 pm
Napisal/-a cinija1
Ojla
Tudi jaz namočim fižol že kar kmalu, recimo pozno popoldne in prav tako odlijem tisto vodo stran.
Ko ga dam pa kuhat, dodam česen, kumino, lovor ter kar precej šatrajke. Vedno v fižolove jedi dam dosti šatrajke.

Morda nama uide golobček ali dva, kar pa mislim, da ni hudo. on je on je ali pa morda tudi jaz Jupi
lep pozdrav
cinija_________________Rože je na vrtu plela, pela pesem je glasno...

Objavljeno: Ne Apr 23, 2017 11:52 pm
Napisal/-a NadaP
Sanja Lončar priporoča celo , ko fižol prvič zavre, da vodo zamenjamo. Jaz tako delam vedno. S tem zmanjšamo napenjanje, ali pa si pomagamo,če fižol ni bil namakan vsaj 8 ur. Še bolje je, da se namaka dalj časa v veliki količini vode. Soli se fižol v zadnji tretjini, se dost prej skuha.

Poizkusite in povejte, kako je bilo z napenjanjem._________________Vrt je harmonija narave in ljubezni vrtnarja!

Objavljeno: Po Apr 24, 2017 10:54 am
Napisal/-a brbr
Pravijo tudi, da redno uživanje stročnic pripomore, da s časoma (ko si v prebavnem traktu "vzgojimo" potrebne mikroorganizme za predelavo) uživanje te.teh ne povzroča več težav. Pri nas je že tako - stročnice so skoraj dnevno na jedilniku (če ne drugače pa nekaj zrn v solati) in noben član družine nima težav z napenjanjem. Fižol dam namočit zvečer in ga skuham drug dan za kosilo. Vmes mu najmanj enkrat zamenjam vodo. Kuham ga pa tako, kot Cinija 1. Začimbe (šetraj, kumuna, koromač) dam kar v mrežico za čaj..._________________naredimo svet lepši

Objavljeno: Po Apr 24, 2017 12:48 pm
Napisal/-a Tonček
metuljc je napisal/a:
Eh, pajo, zakaj bi bilo pa toliko sort čilija in le malo fižola?
Mimogrede, Slovenija je res izjemno bogata s sortami, vzgojenimi pri nas. Mislim, da prednjačimo celo v svetovnem merilu.


Mislim da smo premalo ponosni na dosežke ki ste jih vi naši znanstveniki dosegli. Najbrž tudi vaše delo čisto premalo finančno cenijo in noben vas ne vidi ko se utrujenih oči sklanjate nad mikroskopi pozno v noč. Ko se utrujeni proti jutru vračate domov iz vaših laboratorijev bi nepoučeni mislil lej jo sigurno je žurirala v diskotu.

Objavljeno: Po Apr 24, 2017 1:18 pm
Napisal/-a originalnilist
Tonček pocasi mi greš na ...želodec.Zaposli se s čem pametnim človek božji