Stran 1 od 2
bolezen na meti?
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Ne Jul 16, 2017 10:59 pm
Napisal/-a TVD
A kdo mogoče ve, kaj so te pike na meti? Je to kakšna bolezen?
Nazadnje urejal/a TVD 17 Jul 2017 08:48; skupaj popravljeno 1 krat
Objavljeno: Po Jul 17, 2017 1:02 am
Napisal/-a juglans
Prosim, če drugo sliko zbrišeš ali pa pomanjšaš. Je prva s predogledom čisto dovolj.
Temne ožganine me spominjajo na posledico uriniranja kake živali. Poreži do tal in zalivaj, pa bo na novo odgnala. In ne pozabi nekako ograditi ali kaj podobnega, da ne bo dostopa. (če je to razlog, čeprav se meni kar zdi)
Objavljeno: Po Jul 17, 2017 2:02 am
Napisal/-a metuljc
Rja, njena precej pogosta tegoba.
Objavljeno: Po Jul 17, 2017 10:51 am
Napisal/-a TVD
metuljc je napisal/a: |
Rja, njena precej pogosta tegoba. |
Ja, verjetno je res to rja, ker če bi bila kakšna žival, potem bi bilo samo na določenem delu, ampak rjavi cela greda. Se mi zdi, da takrat, ko sem jo trgala zate, še ni bila taka.
A se to meto zdaj sploh lahko uporabi, jaz bi jo posušila za čaj?
Objavljeno: Po Jul 17, 2017 3:43 pm
Napisal/-a metuljc
Poreži no kake 10 cm visoko, prerahlja prst, če se da, zalij in pusti, bo zrasla nova bera. Porezane pa oberi, a le liste brez rje in posuši.
Objavljeno: Po Jul 17, 2017 5:30 pm
Napisal/-a TVD
hvala metuljc
Objavljeno: So Jul 22, 2017 2:41 am
Napisal/-a TVD
Spet ena bolezen, tokrat na tolščaku. Ga nisem pulila, da bi mi zacvetel, pa so se na njem pojavile neke čudne svetle pike, ki izgledajo, kot da bi bil pošprican z apnom. Kaj bi to lahko bilo?
Objavljeno: So Jul 22, 2017 9:32 am
Napisal/-a juglans
Bela rja (Albugo portulacae) Smotana bolezen.
Do okužbe pride v hladnejšem (max 25°C) in vlažnem okolju (ponoči ob rosi) razvoj bolezni pa potrebuje suho in vroče pogoje in to je sedaj poleti čez dan.
Gostiteljice so predstavnice križnic, pa blitva recimo, različne pese in verjetno še kaj, skratka na domačem vrtu nemogoče zaobiti z izločitvijo kritičnih kultur.
Pri meni se to pojavlja zadnjih par let, se je pa žlahtna različica počasi pričela izrojevati v smer prvinske oblike portulaka in na njemu do letošnjega leta ni bilo te bolezni, zato se nisem preveč obremenjeval. Letos pa opažam kužbo tudi na divjem, tako da kultura počasi postaja neuporabna, le še nadležna, ali kako bi se izrazil.
Sejal sem ga masovno kot živo zastirko po prvem okopavanju - pletju in zelo dobro je kljuboval vročini ter suši. Sedaj, v tem času sem ga pobiral za seme, ki je zelo dober sploh v pecivih. (hrustljav in sladkast) Sicer pa berem, da je tudi dober za zniževanje krvnega sladkorja, recimo. (rastlina in seme)
Težko se mu bom odrekel, škropil pa tudi ne bom.
------
Sem preveril na mojih metinih bilih, kolikor pač zmore uspevati pri meni. Tudi pri meni je enaka rjavo pikasta bolezen.
Se vidi, da jo sploh ne pogledam.
Objavljeno: So Jul 22, 2017 1:01 pm
Napisal/-a TVD
Hvala za odgovor, juglans.
Ta vrt, na katerem se zdaj jaz malo zabavam, je od moje mame. Ona je ta plevel ves čas pulila ven, jaz pa sem ga zdaj pustila na vrtu, da bi prišla do semena. Imam tudi tistega, ki sem ga kupila v semenarni, vendar je drugačen, večji in ni nič bolan, čeprav je celo bližje pese in križnic. Ta, ki sem ga poslikala je pa bolj na samem in je kar naenkrat postal ves pikast. Škoda, sem mislila, da bom lahko prišla do semena. So pa posamezni majhni še drugje po vrtu, mogoče mi še uspe, upanje umre zadnje.
Jaz bom rastlino uporabljala v prehrani, zaradi njegove zdravilnosti. Je v bistvu edini rastlinski vir prave oblike Omega3, ki je telo ne more proizvajati samo. Vegetarijanci (jaz sem vegi že 30 let) je ne moremo dobiti, ker se nahaja v živalskih maščobah, največ jo je v ribjem olju. Ima jo le še lan in črna kopriva (to mi je prinesla metuljc - hvala!) in je že na vrtu, vendar sem zdaj raziskovala še naprej in ugotovila, da ni v pravi obliki in jo mora telo še predelati, da jo lahko uporabi. Črno koprivo bom zdaj prvič uvedla v svojo prehrano, zato še ne vem, kako jo bom pripravljala, medtem ko tolščak, ki sem ga zdaj na novo odkrila, lahko uporabljamo kot zelenjavno prilogo ali v juhi, kar meni odgovarja, saj surove sestavine slabo prebavljam in bi bila izguba prevelika.
Recept za zdravilno juho iz tolščaka:
250 gr tolščaka
2 skodelici jogurta
70 gr čičerikine moke
1/2 čž rimske kumine
ščepec asofetide
1/4 čž kurkume
1/4 čž čili vprahu
sol po okusu
1 žlica nasekljanega zelenega koriandra ali peteršilja
žlica olja
Tolščak nasekljamo, na olju prepražimo kumino asofetido in kurkumo, dodamo tolščak, zalijemo s skodelico vode. Pokrito kuhamo 5-6 minut. Med tem časom v skodelo z moko dolijemo nekaj jogurta in zamešamo gladko maso, dodamo še ostali jogurt in stresemo k tolščaku. Dolijemo še 3 skodelice vode in na zmernem ognju ves čas mešamo, dokler juha ne zavre. Takrat dodamo še sol in čili ter pokrito kuhamo 10 minut. Na koncu dodamo še koriander ali peteršilj. Sem jo danes mislila skuhati, pa sem včeraj zagledala te pike na divjem tolščaku, tako da jo bom zdaj naredila iz tistega "ta žlahtnega".
Nisem pa vedela, da se uporablja tudi tolščakovo seme. A mi lahko poveš, kako ti prideš do semen in kako jih uporabiš.
Hvala.