Poncirus trifoliata - brnika, trilistni divji citronovec

Odgovori
crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 10774
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Poncirus trifoliata - brnika, trilistni divji citronovec

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17579
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

OPIS

Če ga lahko kdo podrobneje opiše, bom kopirala semle. Sama vem o njem le kar sem prebrala v spodnjih prispevkih, to je, da sadeži niso preveč užitni , da je sadika primerna kot podlaga za cepljenje in da naj bi bil v primerjavi z našimi običajnimi limonovci bolj odporen na mraz.

Popravila sem slovensko ime, menim, da je korektno, da uporabljamo imeni, ki ju navaja Botanični vrt v Ljubljani. (metuljc)
Nazadnje urejal/a muha 08 Nov 2017 07:29; skupaj popravljeno 1 krat
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17579
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Kopirano od tukaj





turnogo:
katarinav je napisal/a:
Kdo ve, kaj več o sibirski limoni?
http://www.staresortesemena.com/proizvod/sibirski-limun-sadnice/


To je Poncirus trifoliata - trolistna citrona.





figula: Bi rekla, da je to Poncirus trifoliata.
Naj omenim, da se njegovih semen ne splača kupovat - takoj ko se izsušijo, ne kalijo več. Preverjeno Crying or Very sad .

(eno minuto sem bila prepozna Smile )




katarinav: Oo, ste hitri. Sem v iskalniku iskala pod sibirska limona in mi ni nič ven vrglo. Hvala. Kakšen pa je okus te limone? Mislim, se jo splača gojiti za sadeže? Vidim, da jo uporabljajo za cepljenje, nikjer pa ni omenjeno, kakšni so sadeži..Hvala za odgovor.




forest727
Za samo uzivanje ni primerna. Uporablja se jo predvsem za podlage za cepljenje.




kloko:Okus je takšen kosmat-grenko-kisel, še večji minus uporabnosti je dejstvo, da so sadeži polni semen, "mesa" je zelo malo.
Rastlina je uporabna tudi za živo mejo-ograjo, ima krasne goste trne vsepovsod...

L.p., Kloko




Optimist: Podlaga za cepljenje limon in zreli plodovi. Te rumene žogice so kisle in polne koščic."

avtor: voda


avtor: voda




Mojemu citrusu, ki sem ga dobil na letošnjem srečanju rumenijo in odpadajo lističi. Je to OK? imam ga na balkonu.
lp

lp




Peter:Tvoj poncirus trifoliata je opazil, da prihaja zima in zato odmetava listje. Spomladi bo znova pognal in to je čisto normalno.

L.p.

Optimist: Hvala Ne vem od kje mi, da ostane čez zimo olistan da premislim
Bo bolje, da ga ob hladnejšem vremenu spravim na toplejši prostor al je lahko zunaj?
Še to! Kdaj je najprimernejši čas za ceplenje in kakšen način je pravi?




dafo: Zdravo, mislim da poncirus lahko prezimi tudi zunaj, DanielR je v eni temi že prilepil slike dreves posajenih na ljubljanskih vrtovih. Glede cepljenja pa se je meni zelo obneslo konec avgusta na okulacijo, več se pa lahko tako ali tako na 4 oči pomeniva.
brbr
Prispevkov: 8148
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Od včeraj sem ponosna lastnica dve plodov tega limonovca. Poskusila bi vzgojiti kakšno rastlinico in me zanima, kako naj postopam. Mislila sem pečko posaditi v jogurtov lonček, zaliti, zapreti v PVC vrečko in postaviti na svetlo pri sobni temperaturi. Bo to v redu? Zanima me še, kakšno zemljo naj uporabim._________________naredimo svet lepši
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

brbr, če pomislim, da na tem listopadnem drevesu ostanejo plodovi daleč v zimo, jaz nebi hitela s sajenjem, ker je to namig drevesa, da se ne mudi sejat. še nikoli jih nisem sejala, a ko bom, bo to najprej okrog novolet. praznikov in najkasneje februarja. za sejanje izbiram širše stabilne posodice in vlažim po potrebi. sodeč po sajenju semen navadne limone jih bom dala tik pod površje zemlje.

zemlja pa bo mešana. malo ta boljše (kupljena) in navadna z vrta z mini kamenčići in kakšna žlico mivke (drži vlago). nikakor humus ali močno gnojeno, saj se seme prehrani iz lastnih zalog do prvih klinčnih listov, naprej pa jemlje snovi iz zemlje. posejano bom dala na dveh pozicijah: na ne preveč toplo a svetlo mesto. ne preveč toplo mislim na 16- 18, druge na za 4-6 stop višjo tem a enako na svetlem.

da hitreje vznikne eni uporabljajo trik -brušenja semena drugi lupljenja, ker zunanja plast semena ima tršo ovojnico. prišla sem do zaključka da je to pri vseh sadežih oz semenih toplega juga saj se ta zaradi vročine morajo zavarovati, in čakajo da vzklijejo takrat ko imajo maksimalne pogoje in so še polne rastnega hormona.

marsikdo jih je na Gartlcu sejal zato počakaj njihovo mnenje. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Poleg neuspešnega sejanja presuhih poncirus pešk imam samo izkušnje s sejanjem limon, mandarin in kumkvata.
Se mi zdi, da olupljena peška malo hitreje in raje kali.

Kar se tiče uporabe poncirusa - menda ima veliko pešk in veliko kislosti (ga še nisem prerezala). Po moje bodo peške in olupki odlični za izdelavo citrus pektina. Ki je uporaben za peko plus tako kot jabolčni pektin pomaga pri razstrupljanju toksinov. Čista zmaga Very Happy
brbr
Prispevkov: 8148
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

Voda, najlepša hvala. Se je tudi meni zdelo, da zdaj ni pravi čas za sejanje, ko gre vsa narava k počitku...
Kje pa naj hranim sadež, da bo ostal svež? Mogoče kar zunaj, na suhem, da se bo naužil zimskih temperatur._________________naredimo svet lepši
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

Poncirus trifoliata je odporen na bolezni in je lahko velik grm ali drevo do 5m, odvisno od vzgoje. vzdrži do -20 stop (verjetno to ne pomeni cel mesec ampak nekaj dni enoko kot pri mandarinah do -5 en dan a ne pet noči) to je edini citrus kateri v jesenskem času in zimi popolnoma izgubi listje, katero je trolistno (po tem tudi ime, prvo poncirus so mu dali francozi). oranžnorumeni plodovi od 3-6 cm ostanejo na drevesu tudi do pomladi, če jih ne sklati veter. poleg mogočnih bodic ter raščavosti vej izgleda veličasno.

cveti od aprila do maja. cvetovi so večji kot pri drevesih limon a manj dišijo. oprašujejo ga insekti in je samoploden. obrodi v času od septembra do novembra. izredno je roden. iz zelenih se plodovi barvajo v žametaste oranžnorumene kroglice velikosti od 3-6 cm. njihov vonj nadomesti manjko pri cvetovih. plodovi so polni pešk tudi čez 30. torej seme pri semenu. soka imajo zelo malo npr za eno čajno žličko. izredno je kisel in zato je skoraj gorak, saj je izredno skoncentriran vitamin C. uporablja se pri bitterjih in osvežilnih pijačah, a pri tem je dobro da odležijo vsaj 2 tedna (podarjeni so že to oddelali). skorja se uporablja kot začimba, ker je izredno aromatična. in tudi v medicini ga čislajo.

sejemo sveže seme in je priporočljivo (kot Figula) olupiti peško do golega, ker drugače bi se reklo noče kaliti (razvidno pri postih pri citrusih). kalilnik naj bo na 21-22 stop (saj so "semena gola in jih bo zeblo"). ko ga vzgojimo, ga po dveh letih privikavamo in presadimo na prosto. raste v polsenci ali soncu v drenažni zemlji, kjer dodamo pesek, skratka razrahljamo zemljo in ta ne sme biti obogatena z nobenimi hranjivimi snovmi. rajše ima samo vlažno in revnejšo zemljo (kot recimo mediteranske začimbe). na soncu potrebuje več vode.

grm poncirusa t. je idealna ograja skozi katero ne gre nobeno bitje in seveda zdrava podlaga za žlahtne citruse.

brbr, trajnost plodov je izredno dolga, a žal se čez čas notranjost enako kot pri limoni nekako posuši, seveda semena so še ok.. ker si dobila dva, in ker ima vsak veliko semen si lahko privoščiš zvečer osvežilno pijačo.

figula ti boš zagotovo zašla tudi v medicinske vode. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

voda palec gor victory
Andrej Banko
Prispevkov: 5295
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Saj sploh ni tako kislo.
Odgovori