Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Prepuščanje UV svetlobe in rastlinjaki

crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Prepuščanje UV svetlobe in rastlinjaki

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
PikaPolonca
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Mar 03, 2021 1:00 am

Odgovor Napisal/-a PikaPolonca »

Pozdravljeni, sem nova na forumu in vse prijazno pozdravljam.

Tovrstnega vprašanja še nisem zasledila, zato vas prosim za vaša mnenja in / ali pomoč.

Odločamo se za nakup rastlinjaka. Parcela ni prav velika in, če iščem čimbolj sončno lego, to pomeni, da rastlinjaka ne morem pospraviti nekam "za hišo", ampak bo očitno moral stati na precej vidnem mestu ob hiši.

Ker so za moj okus rastlinjaki iz folije, milo rečeno, "neestetski" Smile, iščem tudi druge možnosti. Alternativa so torej steklenjaki ali pa rastlinjaki iz polikarbonata (imajo lepšo obliko, lepši izgled, bolj praktična vrata). A tu naletim na težavo:

Steklen, ne glede na to, da je daleč najbolj ekološki, nima nobene izolacijske vrednosti, ob prvi zmrzali mi je v enem manjšem, ki ga imam, vse pomrznilo (poleti, pa preveč zakuri).
S tega vidika bi bil polikarbonatni boljši. A oba imata eno težavo, ki se je pri vrtičkarjih skoraj ne omenja - in sicer, ne steklen, ne polikarbonatni ne prepuščata UV svetlobe. In za po vrhu se to pogosto piše kot nekakšna prednost, v resnici pa je slabost.
Rastline potrebuje celoten spekter sončne svetlobe. Za tvorbo vitaminov in absorbcijo mineralov v plodove je UV svetloba ključnega pomena.

Kaj mi nuca domač paradajz, če ima nemara manj vitaminov kot kupljen...

Kljub temu, da gre za manjši rastlinjak (dolžine 4-6m), razmišljam celo o namestitvi LED osvetlitve, ki pokriva tudi različne spektre svetlobe, ki bi jo občasno vklapljala (v tem primeru bi rastlinjak lahko nemara celo dala pod hišo, kjer bi bil manj moteč, je pa večji del dneva senca). Ampak a bi zadeva nemara izpadla neumno?

Ali je tu kdo, ki je kaj bolj naštudiral te zadeve (povezane s prepuščanjem UV)?

Najbolj pogrešam, da še niso pogruntali rastlinjaka, kateremu bi se dalo odpreti streho. Tako bi jo človek odprl, da bi dež sam zalil (vsaj na tistem delu, kjer ni paradižnika) ali pa v sončnem vremenu spustil sonce za kakšno urco ...

Hvala za vaš odziv in usmeritve.
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

PikaPolonca je napisal/a:


Najbolj pogrešam, da še niso pogruntali rastlinjaka, kateremu bi se dalo odpreti streho. Tako bi jo človek odprl, da bi dež sam zalil (vsaj na tistem delu, kjer ni paradižnika) ali pa v sončnem vremenu spustil sonce za kakšno urco ...



O drugih vprašanjih nimam pojma. Glede odpiranja strehe sem pa pred leti naletela na inovativen pristop. Sicer je šlo za manjši plastenjak v samogradnji in se bojim, da bi pri 6 metrih dolžine to predstavljalo težavo.

Kako je izgledala rešitev? Plastenjak je bil pokrit s folijo iz dveh polovic. Na vrhu, kjer naj bi se sklopili, je avtor (-ica) inovacije vsako polovico folije navil okrog ravne palice. Najprej je na sleme pritrdil palico z eno polovico, z drugo jo je prekril (preklopil, da ni bilo reže) in pritrdil še to. Ko je želel streho odpreti, je polovici po po želji odvil navzdol. Eno ali obe.

Kar zadeva estetiko: strokovno narejen plastenjak ne izgleda prav nič slabše od onih iz stekla ali polikarbonata. Samogradnja, ja, ta pa je navadno (ne vedno) bolj za "umetniški vtis".
notranjka
Prispevkov: 1473
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a notranjka »

Se pridružujem odgovoru v isti smeri kot Muha.
Takšen rastlinjak obstaja.Videla sem ga v Lj,nekje v okolici Sostra.Je čisto ob cesti.
Zelo podobne rešitve imajo tudi bazeni.Pokrivne plošče so na vodilih in jih samo pahneš do konca ko bazen odkriješ.


Drugače pa je pri steklenjakih veliko odvisno od stekla in seveda opreme.
Več € boš vložil,več si boš lahko zamislil,pač po principu zimskih vrtov.Tudi ti znajo biti hladni,če jih ne ogrevaš.

Na fb spremljam neko ameriško skupino samograditeljev greenhaus zadev.Oni pa porabijo čisto vse,kar jim pride pod roke.Ko spremljaš neko zadevo od začetka,se sam držiš za glavo-le kako mu bo uspelo.No na koncu pa vse skupaj izpade fenomenalno._________________~~~~****~~~~****~~~~
http://poosmiinpol.blogspot.com/
brbr
Prispevkov: 8003
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a brbr »

PikaPolonica, se povsem strinjam s tabo, glede okrnjene sonče energije, ki jo dobijo rastline v rastlinjakih. Tako pridelana hrana ne more biti polnovredna - moje prepričanje.

Zato ga sama nimam, razen treh manjših toplih gred na terasi za pridelavo solate čez zimo in negovanje sejancev spomladi.

Tudi uporaba umetne energije/svetlobe za mene ni sprejemljiva, ker po nepotrebnem večamo porabo energije in matrijalov (kar bi morali drastično zmanjšati in ne povečevati, če hočemo še živeti na Zemlji)._________________naredimo svet lepši
Pepe
Prispevkov: 732
Pridružen: Če Mar 13, 2014 1:00 am
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a Pepe »

Vsak kmet ve, da trava, ki zraste v jeseni, v prehrani goveda ni veliko vredna, čeprav je zelena. Zato ne dvomim, da rastline, ki zrastejo izven svojega optimalnega časa niso tako bogate s hranili.
Ampak ... Nekaj moramo jesti in bolj je raznoliko, bolje je za nas. Zato je rastlinjak vseeno primerna zadeva, tudi če UV ne pride skozi kritino. Jaz ga sicer tudi nimam, ker nimam skoraj nič ravnega in poskušam kompenzirati z visokima gredama, ki sta v določenem delu leta pokriti.
dafo
Prispevkov: 314
Pridružen: Sr Jun 19, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a dafo »

V kontekstu te debate je potrebno ob pepetovem navedku upoštevati še en kriterij in to je upadanje količine hranljivih snovi pri pridelkih, ki so hranjeni na policah. Znano je namreč, da količina npr. vitamina C, pa tudi precej drugih vsebnosti sčasoma upada in tudi v tem pogledu je doma pridelana zelenjava in sadje, pa naj si bo v rastlinjaku, veliko bolj hranljiva od v hladilnicah in skladiščih hranjene zelenjave ali sadja, ki tam stoji dneve, tedne,...
živa
Prispevkov: 2431
Pridružen: Po Jun 10, 2013 2:00 am
Kraj: Žiri-NM

Odgovor Napisal/-a živa »

Pikapolonica, o rastlinjakih je bilo na tem forumu veliko napisanega. vsak material ima svojo prednost in slabost. Preštudiraj.
O naravnem okolju v rastlinjaku ne moremo govoriti, zanj se odločamo, ker ne želimo škropiti plodovk, tisti, ki ima rastlinjak ob hiši, lahko celo leto vzgaja zelenjavo v njem. Miša Pušenjak ima knjigo na to temo.
Kateri material boš imela, je odvisno od tvojih prednostnih želja in dela. Če imaš dovolj denarja, lahko na polikarbonat daš vgraditi veliko oken, ki se sama odpirajo (v slabem vremenu se seveda zaprejo, ampak jih lahko ročno odpreš) in dodatna vrata.

Pozanimaj se, če obstaja navadna folija, ki je dovolj debela, da bo zdržala nekaj let, ker vsako leto menjati predstavlja kar veliko dela (če ne želiš z uv zaščito).


Premisli, pretehtaj, kakor se boš odločila, se boš prav, ker bo to tvoja izbira._________________Lp, Živa
PikaPolonca
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Mar 03, 2021 1:00 am

Odgovor Napisal/-a PikaPolonca »

Sem še mozgala in se na koncu odločila, da žrtvujem dve gredici kn prestavim dva komposta in v kotu vrta, ki je še najbolj "skrit med hišami" postavim Gajškov rastlinjak 3x5m. Torej kar tega a folijo, ker mi je pomembnejše prehajanje UV, kot estetika Smile.
Na strani piše, da je garancija 5 let, življenjska doba folije pa 10let. Ter, da prepušča UVA in UVB

Hvala za vaše misli.
Odgovori