Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Čili 2018

Žlehtnoba
Prispevkov: 861
Pridružen: To Okt 10, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Žlehtnoba »

Pripravljam se za (pred)zadnje dejanje letošnje sezone; namreč ponovil bom vajo z nekaj spremembami (fermentiranje določenih sort čilija). Zanima me pa predvsem mnenje kakšnega poznavalca, da bodisi potrdi bodisi ovrže moje razmišljanje (nisem prepričan, da imam prav, zato tule pišem).

Fermentiranje je v bistvu proces kisanja oziroma vretje oziroma še drugače - predelava svežega materiala v... (pač, mikrobi opravijo svoje v anaerobni atmosferi). Zdaj pa - glede na to, da gre za kisanje - tako predelano živilo je samo po sebi že konzervirano; ne vem, kako bi se drugače izrazil; tisti, ki na veliko kuhate čili omake, veste, da je treba svežemu materialu dodati konzervans, da podaljšate rok trajanja (običajno je to kis). Če pa imamo fermentirano snov, je naša edina naloga, da ta proces ustavimo pred flaširanjem (torej ne rabimo dodajati konzervansov) - se pravi, "genocid" mikrobov s segrevanjem (če zmes malo povre, smo naredili svoje). Vse, kar nas loči od dobre omake, je le še eksperimetniranje z okusi (dodajanje ščepca tega in onega...).

Na tem mestu bi res prosil za kak pomislek, opombo, popravek... Če sploh razmišljam v pravo smer Rolling Eyes_________________go with your instinct to live as you want
metuljc
Prispevkov: 9405
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

Tisto: malo povreti je sumljivo premalo. Bakterije so trpežne, veš. Glive, ki se lahko prikradejo zraven, še toliko bolj.
Žlehtnoba
Prispevkov: 861
Pridružen: To Okt 10, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Žlehtnoba »

Oj, hvala za odziv up

Seveda, "malo povreti" pri meni kot ziherašu pomeni vsaj 1/2 ure, če ne raje celo uro... Šment pa moje izrazoslovje Very Happy_________________go with your instinct to live as you want
goIdhorn
Prispevkov: 455
Pridružen: Po Avg 17, 2015 2:00 am

Odgovor Napisal/-a goIdhorn »

Če boš predolgo kuhal, ti bo dosti dobrot ušlo v zrak. Pa še vsi bodo iz bajte zbežal, če imaš nuklearce Laughing . Že pol ure je nekam dosti.
Uporabniški avatar
lpmami
Prispevkov: 8375
Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
Kraj: Povlje (pod Storžičem), 620 mnm
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lpmami »

Za sterilizacijo je potrebno 20 minut vrenja, če se ne motim._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
metuljc
Prispevkov: 9405
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

lpmami je napisal/a:
Za sterilizacijo je potrebno 20 minut vrenja, če se ne motim.


Ni tako preprosto. Najodpornejše bakterije oz. njihove endospore prenesejo še kaj več. Tole pravi strokovni vir: Mikrobi so proti povišani temperaturi različno odporni (npr. vegetativne celice uniči0,1–0,5minutno segrevanje pri 65 oC, medtem ko so spore odpornejše – uniči jih 5- do 6-minutno avtoklaviranje). Za rutinsko sterilizacijo z vlažno toploto uporabljamo avtoklav, kjer z vodno paro pod pritiskom (1,2 atmosferi) pri 121 oC po 15 do 20 minutah uničimo vse žive celice in spore.

Je pa seveda res, da za domači uporabo zadošča 20 minut vrenja, ni pa 100% zanesljivo, da smo res dosegli sterilnost. Ki pa jo, seveda, tako ali tako izniučimo s tem, ko damo shranek v steklemničke, ki niso sterilne in v okjolju, ki ne zagotavlja aseptičenega dela. Je pa, ponavljam, to za domače delo VEČ KOT DOVOLJ.
figula
Prispevkov: 3103
Pridružen: Po Jun 23, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a figula »

Žlehtnoba, imamo več načinov fermentacij. Preprosto povedano je ena wild fermentation ali "divja" fermentacija, kjer bakterije iz okolja predelajo hrano in po mojem mnenju je sterilizacija takšnega pripravka zločin nad samim seboj Confused .

Ti pišeš o kisanju. Verjetno bi bilo v tem primeru za stabilizacijo dovolj, da postopaš isto kot je priporočilo za stabilizacijo kisa = segreti zmes na 60 stopinj:

Stabilize The Vinegar
1. Heat the vinegar to 60°C. Watch carefully, if heated over 71° the acetic acid will evaporate.
2. Pour the vinegar into decorative bottles. Add oak chips to each bottle for additional flavor.
3. Plug bottles with caps, corks, or plastic tops. Label with type and date and let age in a cool, dark place for 6 months to fully develop flavor.
Žlehtnoba
Prispevkov: 861
Pridružen: To Okt 10, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Žlehtnoba »

Hvala za vsa mnenja in predloge; seveda, za domačo uporabo je "laična sterilizacija" povsem dovolj, se pa zavedam (Metuljc), da bi me npr. v Lekovi tovarni pribili na križ, ker sterilizacije po takih in drugačnih (njihovih) kriterijih na tak (moj) način ne bi dosegel niti ne smem povedati%.

Da je bila "domača ali laična sterilizacija" neuspešna, se vidi npr., ko odpremo ustekleničen čemaž in ta dobesedno "zavre" (se pravi, špricne na vse strani) - že videno (hvala, teta Laughing )

Če potegnem črto:

- pripravek iz svežega materiala potrebuje konzervans (=kis);
- fermentiran material ne potrebuje dodatnega konzervansa (=kisa), potrebna je le stabilizacija (nad 60°C);
- za embalažo poskrbimo na ustrezen način (ali v pačici na 80+°C ali v mikrovalovki na "full" za dve minuti).

Zadnja postavka (tretiranje embalaže) je preverjena z moje strani, tako da vsaj glede tega me ni treba tepsti._________________go with your instinct to live as you want
Žlehtnoba
Prispevkov: 861
Pridružen: To Okt 10, 2017 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Žlehtnoba »

Tole je še zadnja bera letos - od leve:

- Aji mango, Hab. Submarine, Lemon drop, ananas;
- fermentirana zmes Aji mango, Hab. Submarine, Hab. Orange, Hab. White Giant, Lemon drop, Trinidad Perfume, česen;
- dimljen Hab. Chocolate, dimljena paprika, paradižnik (blago pekoča);
- Jalapeno, Bhut Jolokia, paradižnik (+začimbe; v bistvu sem naredil "pizza" omako oz. pekoč kečap);
- dimljen Hab. Chocolate, dimljen Kraken, dimljena paprika, paradižnik (prava "žlehtnoba", a še vedno dobra za prste obliznit Cool.

tista, čisto "zadnja-zadnja" bo pa enkrat v začetku 2019, čakam namreč, da se zmes še malce bolj sfermentira...

_________________go with your instinct to live as you want
pajo
Prispevkov: 1799
Pridružen: To Jan 14, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a pajo »

2 z leve kot bi hotela vreti ali pa se motim._________________Lj Šiška bolj natančno Koseze.
Odgovori