Imam le Lojzove lilije letos je bil izreden naval rdečih hroščkov, vsak dan sem jih pobirala, ni čudno,da so skoraj izginile iz naših vrtov. Letos so že odcvetele, njihov vonj je resnično omamen.
Lojzova lilija se počasi razmnožuje, jaz sem za jeseni že obljubila čebulico Francki, kaj več ne bo za deliti, če bo bom sporočila._________________http://www.procreo.jp/labo/flower_garden.swf (klik na črno polje)
Nekaj let nazaj sem čebulico dobila v forumskih menjavah in s tem izpolnila dolgoletno srčno željo - Robert, hvala. Lani poleti, ko je odcvetela, sem jo presadila. Pred časom sem na forumu prebrala nasvet gospe Jožice (Trajnice GK), da lilije lahko razmnožujemo tudi z luskami . Za poskus sem odlomila dve najkrepkejši luski, ju potaknila v lonček s potaknjenci kopriv ... in pozabila nanje. Pozno jeseni je nekaj pričelo kukati iz zemlje. Trajalo je, da sem se spomnila, za kaj pravzaprav gre. Zaenkrat je oživela le ena luska. Sumim, da je druga zgnila, ker mi ob sajenju ni padlo na pamet, da bi jih bilo dobro razkužiti.
Nasveti sporočajo, da od posamezne čebulice ne smemo odluščiti preveč lusk, da je ne bi oslabili. Razen, ko je naša želja čimveč novih rastlinic. V takem primeru bo matična čebulica pač rabila nekaj več časa, da se okrepi do ponovnega cvetenja. Matično čebulico in vse luske je treba razkužiti. Primerno razkužilo lahko dobimo v specializiranih prodajalnah. Če ga nimamo, za silo služi tudi zdrobljeno lesno oglje.
V enem Youtube videu sem videl, da je neka gospa ob presanju (nagnitih) orhidej uporabljala kalijev permanganat (raztopino), s katerim je polivala obolele dele in potem pustila nekaj minut, da se je osušilo. Verjetno bi delovalo tudi v takih primerih, pa še dobi se ga marsikje.
Lepe so, Plamenka! Na mojo žalost, imajo pri nas doma rok trajanja le nekaj let - dokler jih voluhar ne najde in pomalica. Zaradi tega so super za kje v mestu brez stika z naravnimi površinami. Ali pa v kakih velikih betonskih koritih ...