Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Sliva - Prunus domestica

Odgovori
GrGr
Prispevkov: 613
Pridružen: To Maj 18, 2021 2:00 am
Kraj: Občina D.Toplice

Odgovor Napisal/-a GrGr »

Imam par let staro domačo, ki bi lani prvič rodila, a pozeba. letos pa je kar nekaj gor, na predvsem na sredini. Je šel pa vrh predlani proč, tako da osvetljena je.
Uporabniški avatar
Melona
Prispevkov: 4532
Pridružen: Pe Mar 28, 2014 1:00 am
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Melona »

Če ne bo šlo kaj narobe, jih bo dosti.

Andrej Banko
Prispevkov: 5237
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Ja, jih bo nekaj. Ne toliko kot pri Meloni, ampak saj sta še mladi drevesi.
Zanimivo, da je letos Top First bolj polna kot Čačanska lepotica. Se počasi že barvajo.
ck
Prispevkov: 427
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ck »

Melona

Katero sorto imaš?_________________lp
Uporabniški avatar
Melona
Prispevkov: 4532
Pridružen: Pe Mar 28, 2014 1:00 am
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Melona »

Ck, smo uspeli zgubiti oznako, ne vem, sva pa lani takole ugibala z Andrejem.

Andrej Banko je napisal/a:
Čačanska rana ni, ker bi bila drugače že zrela. Verjetno Čačanska lepotica ali pa najboljša.
Čačanska rodna pa zori šele od sredine avgusta naprej.
mravlja
Prispevkov: 4237
Pridružen: So Maj 21, 2016 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mravlja »

Kako je s čačanskimi, po okusu vprašujem? Jih je kdo primerjal med sabo?
Andrej Banko
Prispevkov: 5237
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Top First:



Upam samo, da ne bodo preveč črvive.
Po cvetenju sem škropil proti češpljevi grizlici, kasneje nič več ...

-------
noam
Prispevkov: 133
Pridružen: Pe Dec 11, 2020 1:00 am

Odgovor Napisal/-a noam »

Vidim, da so vse veje upognjene in privezane. Kdaj je to treba naredit? Jaz imam par mladih sliv in so vse pobegnile nekam daleč v zrak.
Andrej Banko
Prispevkov: 5237
Pridružen: Ne Maj 31, 2015 2:00 am
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a Andrej Banko »

Niso vse, nekaj pa jih je res, ker pri slivah res prav zoprno silijo naravnost gor.
Ponavadi privezujem zgodaj spomladi ob rezi, ko je ravno lestev že tam zraven.
ck
Prispevkov: 427
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ck »

Mladega konja se uči furat

Pri sadnem drevju to pomeni, da upogibamo mlade veje.

Pravzaprav se vse začne že z rezjo prvo leto.

Opisal bom svoj način vzgoje v vreteno.

Jeseni posadimo drevo.

Spomladi opravimo prvo rez. Najprej določimo višino najnižje veje. Od te veje gremo navzgor cca 30 - 40 cm in odrežemo. Vrhnji brst pustimo, naslednje 2 ali 3 brste pa odstranimo. Na ta način bodo nižje veje začele rasti pod večjim kotom napram deblu, kot bi sicer.

Ko so veje dolge cca 40 cm jih "upognem" z zobotrebcem, ki ga zapičim v mlado vejico na eni strani in v deblo drevesa na drugi. Jaz izberem vsaj 4-5 najlepših vej, ki so lepo spiralasto porazdeljene okoli debla. Kot pod katerim naj raste prva etaža naj bo cca 75 stopinj.

Naslednje leto drugo etažo vzgajam podobno, postopoma pa povečujem kot, ki je potem pri 3 etaži že cca 90 stopinj. Drugo in naslednje etaže režemo glede na zamišljeno obliko krošnje in same rasti drevesa, kar je pri meni cca 50 cm od najvišje lanske veje (velja za slive). Če so se v prejšnem letu pojavili dodatni stranski poganjki na tistoletnem lesu (torej na deblu, ki je zraslo nad spomladi odrezanim delom debla) jih glede na rast in razporeditev lahko pustimo ali pa tudi ne. Tu je za dobro odločitev potrebno imeti kar nekaj izkušenj. Če kakšno vejo ali več njih pustimo, potem moramo spremeniti višino reza za naslednjo etažo. Vsekakor ne priporočam tega neizkušenim, poleg tega se na ta način deblo manj debeli, kar tudi ni vedno najbolje, saj se nam kasneje ob bolj obilnem nastavku plodov lahko začne deblo upogibati in ob kakšnem močnejšem vetru lahko pride do loma.

Če smo dobro vzgojili prvo etažo, lahko naslednje leto veje druge etaže tudi privezujemo, vendar vseeno zelo priporočam uporabo zobotrebcev, to pa zato, ker se s tem mladi veji povečuje kot pod katerim raste že ob deblu in se potem tako tudi zaraste. Veje se potem sicer rade na koncih vihajo navzgor, kar lahko korigeramo s privezovanjem, ali pa če ne gre drugače drugo leto z rezjo. Naslednja leta pa veje "pomagajo" upogibati plodovi.

Veje, ki iz debla rastejo pod ostrim kotom (tudi mlade) zelo težko poravnamo, tako da je treba včasih drugo pomlad rezati vejo na čep, da zraste nova pod večjim kotom.

Pri slivi je zelo pomembno, da upogibamo veje, ker ima sliva večinoma "topolasto" rast. To pomeni da veje rade rastejo zelo navpično z majhnim kotom napram deblu. Take veje povečujejo senčenje, hitreje rastejo, raje se odlomijo in kasneje zarodijo.

Če hočemo bolj klasično obliko krošnje npr, piramidno, potem tudi uporabljamo zobotrebce, samo kot pod katerim bomo upognili vejo naj bo manjši - po izbiri npr. 45 stopinj pri prvi etaži.,

Veje prei slivah tudi krajšamo po potrebi. Veje lahko ve neme letu zrastejo tudi čez 1 m, zato take veje že med letom lahko krajšamo, saj se na ta način ojačajo.

Priporočam ogled rezanja sliv na You tube, predvsem srbski prispevki so zelo poučni za čačanske sorte sliv in stenly.

Zobotrebčkanje in pa odstranjevanje vsaj 2. in 3. brsta priporočam tudi pri vzgoji krošnje jabolk in hrušk v vreteno._________________lp
Odgovori