Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Substrati za vzgojo sadik

Odgovori
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

magnolija, tudi jaz sem imel namen saditi v domačo zemljo, torej presejan kompost pomešan z vrtno zemljo, vendar se prehitro izsuši, najbolj pa me skrbi da ne bom prenesel kakšne bolezni. Dokler si ne bom zrihtal "kotla" za steriliziranje, bom ostal pri kupljenih substratih. Vsaj kar se setve tiče.

labia, pohvalno da so se naši lotili izdelave t.i. eko substratov, vendar cena je pa zame previsoka. Če je že tako, raje kupim vrečo biotraya in vmešam brikete organika, orgota ipd.. Je pa zanimivo to, da je recimo v valentinu večji delež dušika v primerjavi z klassmannovimi substrati, kateri imajo poudarek na fosforju in kaliju.
No za zgornji test sem pozabil napisati odstotke gnojil in jih tudi ne bom, ker sem vrečo od lidla že recikliral, biotray pa ima "skrito" recepturo, katero ve samo uvoznik.
Sam iščem en univerzalen substrat, katerega bom imel tako za zelenjavo in rože, da ga bom lahko brez skrbi stresel na kompost. Kaj je bilo v vreči Lidlovega se pa raje ne bom poglabljal Very Happy

Za lonce mešam domačo zemljo, kompost ali preperel gnoj, če je pri roki pa dodam še kremenčev pesek. Izogibam pa se nepresejanim kupljenim kompostom, ker tista izkušnja z iglo v vreči biobrazde, ni bila nič kaj prijetna. Uglavnem raje kupim briketiranega. Kar se ne ve/vidi, ne boli. Ja, prvič sem kupil gnoj v vreči, in tudi zadnjič Very Happy
labia
Prispevkov: 350
Pridružen: So Jun 08, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a labia »

Ja, se strinjam s povedanim. Tudi sam, kolikor se da, pripravljam lastne recepture substratov glede na to, za kaj bom uporabljal. Torej različno glede na to ali gre za setev ali za pikiranje ali za saditev. Potem pa še v odvisnosti glede na to katera rastlina bo v substratu.

Vedno pa rabiš nekaj sestavin. Za osnovo je šota , ki je najbolj neutralna zadeva, potem vermikulit, perlit, kamninska moka, stiropor kroglice, briketiran hlevski gnoj, pesek, vrtna zemlja, predelan in presejan kompost,...
Za izdelavo lastnih mešanic se kupi 300 litrov baltiške ali litvanske šote, ki je brez dodatkov in je v bistvu tudi najceneje. Potem pa na delo in si dodajaj kar hočeš.

Kaj je sedaj najboljše za kupiti od pripravljenih mešanic je težko reči. Človek nekako zaupa napisanemu na vrečah. Včasih zavedejo barvne slike prekrasnih rastlin na vrečah, je pa to skoraj vedno dokaz, da gre za slabo vsebino- vsaj sam sem tako ugotovil.
Pri proizvajalcih, ki napišejo samo namen substrata, sestavo in so brez slikc na embalaži, se mi je izkazalo za boljšo opcijo.

Tudi se dogaja, da je kakšna vreča v prvem letu uporabe kvalitetna, po več letih pa se, kot kaže, odločijo za večji zaslužek in namešajo vsemogoče zadeve v vrečo.
Včasih je koristno prebrati, kdo je proizvajalec in si na spletnih straneh ogledati njihovo proizvodnjo.
Večkrat se mi je izkazalo, da gre za tovarne, ki predelujejo odpadke iz smetišč ali čistilnih naprav in je v bistvu tak substrat stranski produkt, ne pa namenski.

Ha, da ne pozabim zakaj sem pravzaprav začel tole pisati. Tukaj je sestava teh različnih NEUHAUS. Vse je v obliki pdf.
Zgornji prispevek od Stefanie:
http://www.pepperfriends.com/forum/topic/8687-terricci-neuhaus/page__p__245289#entry245289

Pri tem je zanimivo, da obstoji celo N17 in verjetno vse številke vmes.

Aha,da ne pozabim št.2: V Gramoflor pa v osnovno šoto, ki jo pridelujejo na lastnih zemljiščih v S.Nemčiji, dodajajo aditive v različnih razmerjih, glede na namen uporabe.

Imajo tudi dva patentirana dodatka. Bom citiral samo del teksta:
"We only use gramofibre®, perlite, clay, wood, coco products, bark humus, substrate compost, sand, various mineral components, high-grade fertiliser, and our newest product gramoXchange® as additives in our mixtures."

Je pa posebno zanimiv tale gramoexchange za katerega so prejeli nagrado za inovacijo.
Nekaj o tem je tukaj in tudi na googlu:
http://www.gramoflor.com/uploads/media/PM_IPM_2010_englisch.pdf


Kot gnojilo ( high grade fertiliser) pa uporabljajo PG-mix in Radigen.
Nekaj o teh dveh produktih je tukaj:
1. PG-mix:
http://www.yara.nl/doc/15618_PG%20Mix%20specificatie.pdf
2. in o Radigenu (mikrolelementi):
http://www.jost-group.com/attachments/article/69/radigen-e.pdf

Po vsem , kar sem uspel prebrati o tem gramoflorju bi moral biti izdelek vrhunski.
Nazadnje urejal/a labia 22 Jul 2013 07:16; skupaj popravljeno 1 krat
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

Ja, za v lonce ni drugega kot mešanje lastnih substratov, saj bi kupovanje vreč prišlo kar precej drago.

To o "očem privlačnih" pakungah, pa pomojem kar drži. Fajn zgleda če je kakšna rožica ali paprika gor naslikana, četudi je notri po domače povedano sranje iz kakšnih kanalizacij in smetišč.

Še preden sem se odločil za Gramoflorjev biotray, sem si preveril njihovo stran, in moram reči da so me res prepričali, zato sem pa tudi šel v nabavo. Substrat ni drag glede na to da je "bioeko", vendar kot kaže bo treba dodati gnojilo - magari kar brikete zdrobiti in vmešat med zemljo.
Moti me edino to da na vreči ni napisane sestave, saj si jo sestavi vsak dobavitelj/uvoznik po svojih željah, zato bom pa klical v Njivo v upanju da mi razkrijejo to skrivnostno mišungo.

Vem da obstaja tudi en "bioeko" substrat od Klassmanna, vendar ga v mojih okolici ni za dobiti, zato so na test romali substrati katere sem dobil v radiusu 10km.
polarbear
Prispevkov: 37
Pridružen: Ne Jun 30, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a polarbear »

Tudi sam sem dolgo uporabljal N8,sedaj pa uporabljam Gramoflor kot osnovo za moje experimente Cool
Glavni dodatki so zdrobljeno oglje,neem cake,kamene moke,deževnikov kompost in gnojilni briketi,vse pa prvič zalijem z dobro koncetracijo kompostnega čaja._________________Teaming with microbes
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

In še sestava Gramoflorjevega Biotray Ecomixa:
Citiram:
Substrat je sestavljen iz bele šote 60%, črne in kokosa in komposta in vsebuje naslednja gnojila
Radigen: 100 g/m3
Öko-Mix 4 ( 7-7-10 ) 1.5 kg/m3
Öko-Mix 1 ( 9-3-3 ) 1.5 kg/m3
PH: 5,8
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

Gringo je napisal/a:
viktorh

s čim jih gnojiš in katero zemljo si uporabil?


viktorh je napisal/a:
Za sejanje uporabljam specialno zemljo za setev, kupljeno v Kalia centru. Za pikiranje v lončke to isto zemljo mešam z najcenejšo zemljo, kupljeno v Bumaxu v razmerju pol - pol. 40l vreča je 1,5evra. Ko pa presajam v lonce, uporabljam to, najcenejšo zemljo. V jamico pred presajanjem dam žličko gnojila za paradižnik z dolgotrajnim delovanjem.
Zalivam redno, tedensko dodajam tekoče gnojilo za paradižnik »asef«, tretiram s cimetom, sodo in občasno z listnim gnojilom s kalcijem.
To je vse.

Nekateri trdijo, da zemlja mora biti posebna, kvalitetna……
Poglej na spletno stran Kalie, pa se boš smejal. Na eni strani pišejo:

http://www.semenarna.si/podrobnosti-artikla-zemlje-substrati/category/zemlje-substrati/article/.2301

Valentin EKO univerzalna zemlja 45l.

»Valentin Specialna EKO sedem komponentna zemlja za vrtnine, zelišča, balkonsko cvetje, lončnice, okrasne rastline in trato«.

http://www.kalia.si/sl/clanki/clanki/zelenjavni-vrt/516-vrtnarjenje-brez-vrta

»Za rast zelenjave nikakor ni primerna zemlja za lončnice, saj je premočna in zelenjava v njej lahko tudi propade. Bolje je, da izberemo univerzalno zemljo za rastline, še boljša pa je zemlja za vrt. Pogosto je kupljeni zemlji že dodano gnojilo z dolgotrajnim delovanjem. Če gnojila ni, pa ga lahko dodamo ob sajenju.«

Najprej sem sumil, sedaj pa sem prepričan, da za tem stoji posel. Kupce je potrebno nategniti, saj so eni pripravljeni za vrečo takšne zemlje pripravljeni odšteti tudi 15evrov.
Pred leti sem sadil v domačo vrtno zemljo z dodatkom komposta. Bile so velike težave, saj je bilo lonce težko pleti.
V vrtu, pa je zemlja iz komposta in uležanega hlevskega gnoja. Tam pa je zastirka, ki le, vsaj malo zadržuje rast plevela. Zastirka je debelejša od 20 cm tako, da je le težko plevelu. Pred dnevi sem premešal to zastirko in ugotovil, da je »glavna plevel« pognala iz semen, ostalih v slami. Tudi na vrtu dognojujem in tretiram s škropivi.


Gringo je napisal/a:
viktorh je napisal/a:
Za sejanje uporabljam specialno zemljo za setev, kupljeno v Kalia centru. Za pikiranje v lončke to isto zemljo mešam z najcenejšo zemljo, kupljeno v Bumaxu v razmerju pol - pol. 40l vreča je 1,5evra. Ko pa presajam v lonce, uporabljam to, najcenejšo zemljo. V jamico pred presajanjem dam žličko gnojila za paradižnik z dolgotrajnim delovanjem.
Zalivam redno, tedensko dodajam tekoče gnojilo za paradižnik »asef«, tretiram s cimetom, sodo in občasno z listnim gnojilom s kalcijem.
To je vse.

Imaš ime od te specialne zemlje?
Katero gnojilo za paradižnike za dolgotrajno delovanje uporabljaš?
Čemu uporabljaš cimet in sodo?
Katero listno gnojilo s kalcijem točno uporabljaš?


viktorh je napisal/a:
Gringo,

Za setev, za mlade rastlinice je Valentin zemlja za presajanje in pikiranje zame najboljša.
Substral gnojilo za paradižnike s podaljšanim delovanjem – granulat.
Cimet in sodo uporabljam kot fungicid. O tem je na teh straneh veliko napisanega.
Cvetal Foliar – Kalcij, Agroruše



Citiram iz http://www.kalia.si/sl/clanki/clanki/zelenjavni-vrt/516-vrtnarjenje-brez-vrta

Citiram:
Za rast zelenjave nikakor ni primerna zemlja za lončnice, saj je premočna in zelenjava v njej lahko tudi propade. Bolje je, da izberemo univerzalno zemljo za rastline, še boljša pa je zemlja za vrt. Pogosto je kupljeni zemlji že dodano gnojilo z dolgotrajnim delovanjem. Če gnojila ni, pa ga lahko dodamo ob sajenju.


S tem da zemlja za lončnice ni primerna za zelenjavo, da je premočna in da zelenjava v njej lahko propade, je zame ena velika cvetka ki je zrastla v loncu teoretikov. Že dolgo sejem, pikiram pa tudi lonce sem polnil s substratom ki je namenjen za balkonske rastline oz. rože, z dodanim gnojilom ki ima dolgotrajno delovanje, pa še nisem naletel na tak primer kot ga opisuje v članku. Za povrhu pa je zgornji članek napisan v komercialen namen, in ga ne moremo jemati preveč resno.


Glede tega, ali stoji posel za to valentinovo EKO zemljo ali ne je teško reči. Če si prebereš malce nazaj, jo je labia precej pohvalil, se pa strinjam da je predraga.

Tudi o tem, ali boš za zelenjavo izbral eno bioeko zemljo ali pač tisto za rože, sva debatirala z labio. Spet ti priporočam da si prebereš malce nazaj in naj se vsak sam odloči v kaj bo sejal, pikiral in kasneje vzgajal zelenjavo, saj jo nadvsezadnje damo na krožnik.


Jaz zase vem, da bom kupoval bioeko zemljo (čeprav se je skoraj najslabše odrezala na mojem "testu"), dodal malce briketiranega gnoja in mogoče še kakšen "piškotek" , ter jo uporabljal tako za rože kot za zelenjavo, saj se mi ne da sortirati zemlje posebaj za rože in posebaj za zelenjavo. En substrat bom imel za vzgojo vse od setve pa do krožnika. Kar se pa tiče loncev in korit, pa bom poleg zgornje dodajal še zemljo iz vrta.
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

klemenv je napisal/a:
Bliža se sezona sajenja in sem kupil prtljažnik substrata za rože iz Baumaxa po ugodni ceni.

Potem sem izvedel, baje, da naj bi omenjen substrat izdelovali na smetišču in naj bi vseboval težke kovine, zato se ga sme uporabljati za rože, ne pa za sadje.

Ali kdo ve, če je kaj na tem, ali pa so to bučke prodajalcev drugih trgovin?

Sprašujem, ker ne bi rad sadil v kontaminiran material, po drugi strani pa voham "bučke".
klemenv
Prispevkov: 142
Pridružen: Ne Avg 11, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a klemenv »

TwityPity je napisal/a:
klemenv je napisal/a:
Bliža se sezona sajenja in sem kupil prtljažnik substrata za rože iz Baumaxa po ugodni ceni.

Potem sem izvedel, baje, da naj bi omenjen substrat izdelovali na smetišču in naj bi vseboval težke kovine, zato se ga sme uporabljati za rože, ne pa za sadje.

Ali kdo ve, če je kaj na tem, ali pa so to bučke prodajalcev drugih trgovin?

Sprašujem, ker ne bi rad sadil v kontaminiran material, po drugi strani pa voham "bučke".


Naj si odgovorim sam :

na avstrijski deklaraciji sem našel vsebnost cinka in svinca. Na slovenski deklaraciji pa nič.
Glede na avstrijsko deklaracijo bom raje uporabil drugi substrat.


Mislim cink pa svinec - halo!?

p. s. A kdo ve, kako se ugasne popup okno na Android platformi?
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

In kater substrat naj bi bil ta s svincem? Vsaj malo podatkov, da ostali vemo.

Glede popup okna pa tukaj: http://forum.gartlc.si/gartlc-about1962.html. Povej točno kaj ti javlja pa bomo poskusili rešiti.
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17337
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

klemenv, sama se "ugodnih" substratov kar najbolj izogibam, ker ne zaupam v njihovo sestavo in izvor. Tudi kvalitetne zemlje za rože ne uporabljam na sadnem in zelenjavnem vrtu (z izjemo sejanja in pikiranja, a to so majhne količine), vsa gre po koncu sezone na okrasne gredice. Za sadje in zelenjavni vrt pa kupujem le namensko zemljo, po možnosti EKO in pa seveda domač kompost.
Odgovori