Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.
Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)
Vidim, cene so kar konkretne.Glede na to, da te naprave vsebujejo temperaturno skrčljivi vosek, bi se gotovo dalo dobiti ceneje. Na linku, ki sme ga dal, je stvar 4x cenejša.
mfranc je napisal/a:
Newbie, to je najboljša avtomatika, brez fidbeka .
Sam imam dva mehanizma za zračenje zaprte terase, na skrajnih koncih pod stropom.
Dokler niso prezračevalne lopute premajhne (oz. sonce preveliko ), to res zelo učinkovito deluje.
LP
Mislim, da imaš pošteno prav. Čeprav sem elektronik, se dobro zavedam, da je najboljše, da zadeve rešiš na mehanski način. Problem je, ko se pri elektroniki kaj pokvari rabiš veliko znanja, da popraviš. In te poslednično pride ceneje, če kupiš novo..
Ja, res so natančne, preverjeno. Odlične za klasične rastlinjake, tudi tunele in celo take nizke grede kot jo ima Muha. Če bi jim kaj očital, so premalo univerzalne po funkciji, ali preveč enostranske za kaj drugega.
Zato so pri meni trenutno izklopljene in imam navadno ročno odpiranje loput .
Zakaj? Terasa z masivno, 40 cm debelo steno se dodobra pregreje in se zelo počasi ohlaja. Lopute so se zaprle recimo pri 25 °C in je to toploto terasa zelo dolgo držala, tudi ko je postalo temno. Kar je v zimsko pomladanskih mesecih zelo hitro. Rastline so zato precej ur na pretoplem, glede na nivo osvetljenosti; posledica, rade se pretegnejo.
Trenutno (pomeni še drugo leto ) še ne vem točne rabe terase, ali bo prevagala uporaba kot zimski vrt ali kot rastlinjak. Ali nekaj "izmedžu .
Zato bom enkrat začel razmišljati o večnamenski avtomatiki; mogoče celo z uporabo luksmetra, ki bi funkcije lepo uskladila. Če bom kdaj to realiziral še ne vem, bom pa zasledoval tudi tvoje izkušnje .
Odlično! MERE so nekje 2x2 m na pogled? Glede na to, da imaš urejeno tudi avtomatsko zračenje se ti ni treba bati pregrevanja, kar se lahko hitro zgodi pri tako malem volumnu.
Moja izkušnja je taka (kot si že sam ugotovil), da vsak sončni žarek lepo dvigne temperaturo, pa čeprav so zunanje temperature nizke. Brez dodatnega ogrevanja pa boš imel pri nizkih nočnih temperaturah (slana!) problem, ker bodo temperature znotraj le kako stopinjo ali dve nižje od zunanjih temperatur. Če imaš notri že pikirančke in sejančke jih čez noč ali v oblačnih mrzlih dneh obvezno prekrij vsaj z dvojnim kovertanom, da ne bo prišlo do pozebe.
Saj ne da bi težil a pri neogrevanem bo še vedno notranja temperatura VIŠJA od zunanje tudi ponoči. Verjetno pomotoma napisano marijav _________________Vsi si želimo, da bi ta svet bil lepši ali je ta svet lepši, ker si ti v njem? Komu bo danes dan lepši, ker je srečal tebe?
No, Marija je mislila prav napisala pa nerodno oz. narobe. Temperatura se znotraj tako slabo izoliranih rastlinjakcev (folija, 4mm PK plošče) do jutra spusti praktično na isto kot je v okolici, se pa potem podnevi hitreje dvigne. Rešitev za krizne trenutke je, kot je omenila, v pokrivanju s kovertanom, da toplota iz zemlje deloma ostane v sloju pod tkanino. S tem preprečimo zmrznitev rastlin. Seveda se to obnese le do določene mere. Za zelo nizke temperature tudi to ne pomaga dovolj.
Hvala, vidim, da ste razumeli, da sem pisala narobe , mislila pa prav , pa saj to se mi ni prvič zgodilo in upam, da tudi ne zadnjič _________________Živeti na podeželju je najlepše!