Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Obrezovanje vrtnic - splošno

Moderator: Melona

Odgovori
rene
Prispevkov: 322
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a rene »

Citiram:
1vrtnica:
Garden-ja, kaj si naredila s hibridnimi muškatkami? Moje so letos enoletne, lani so pognale vsaka po nekaj zelo dolgih vej, goste pa seveda še niso. Jih naj kar pustim in se bodo zgostile same?


Citiram:
Garden-ja:
Moje so povečini narejene tako, da imajo sredico polno krajših vej, zelo razvejanih, še vedno polnih šipkov, okoli pa poganjajo dolge veje.
Pri teh krajših sem odstranila konice, ki so cvetele, suhe veje, dolge pa sem pustila, če le niso bile predolge.
Sicer jih odrežeš kot pri sadnem drevju - z odvajanjem. Poiščeš najbolj perspektivno stransko vejo in tik za njo odrežeš. Ampak to se počne bolj pri starih vejah, ki so že naredile svoje.


Citiram:
1vrtnica:
Hvala, bom tudi jaz naredila tako.


Citiram:
Garden-ja:
Ma v glavnem se mi vedno bolj zdi, da je manj več ampak ko jaz začnem in režem malo desno, malo levo pa spet malo desno pa spet levo za poravnat potem sem pa že skoraj pri tleh. Nikakor se ne morem odvadit preveč rezanja. Če bi bila frizerka, ne bi nihče odšel dolgolas od mene. Laughing


Citiram:
1vrtnica:
Laughing Sva že dve...

Ampak jaz sem se vsaj tolko zdisciplinirala, da prej vprašaam, tebe. In to že dosti prej, kot se pri nas začne rezanje, da v kali zatrem vsako razmišljanja o odvečnem rezanju..


Citiram:
Garden-ja:
Jaz pa eno govorim, drugo pa delam. Very Happy
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Tema zaključena, nadaljujemo od tu dalje.

Hvala rene za pomoč._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
tjesih
Prispevkov: 537
Pridružen: To Jun 18, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tjesih »

Ne vem, če je to pravo mesto za vprašanje.

Zanima me:

1. kje odrežemo slepe poganjke
2. kje odrežemo, ko vrtnica odcveti
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Oboje enako.
Pogledaš navzdol in šteješ od 3 do 5 brstov, odrežeš poševno nad najmočnejšim brstom.
Nekatere vrtnice že začenjajo odganjati, če je tako, odrežeš nad najmočnejšim odganjkom._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
tjesih
Prispevkov: 537
Pridružen: To Jun 18, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a tjesih »

Hvala. Upam, da se bom znašla in je tale strah pred rezanjem res samo začetniška panika.
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Brez težav obreži kjer se ti zdi, da je brst lepo debel, če pa so vsi enaki, pa štej navzdol do petega lista in reži.
Zaradi tega ne bodo nič manj cvetele, brez skrbi._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
TwityPity
Prispevkov: 1128
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a TwityPity »

Hvala za ta univerzalna navodila glede obrezovanja.

Sedaj me pa zanima, ali so te vejice primerne za potikanje ali so pretanke oz. preveč izčrpane?
Če jo odrežem na recimo 4 brste, 3 vtaknem v zemljo, enega pustim zunaj in pokrijem s kozarcem.
Ali je boljše da te brste ki gredo v zemljo z nožem odrežem pri steblu, ali s škarjami odrežem tako da ostane še 0.5cm "stebla" od lista?
lovor
Prispevkov: 158
Pridružen: Če Jun 13, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a lovor »

Zanimale bi izkušnje, kako se vam najbolj obnese obrezovanje antičnih vrtnic, predvsem damaščank, alb in galskih vrtnic. Jaz imam kar nekaj dilem zdaj, ko je od grmičev drugo leto že kar nekaj videti.

1. Damaščanke ne bojo delale šipkov, tako da je tu dilem najmanj. Mme. Hardy, Ville de Bruxelles, Felicite Parmentier ( ta zadnja je delno alba) grejo v kratkem na striženje. Recimo da dam v to kategorijo še Duchesse de Rohane, čeprav ni ravno korektno. VdB se mi je zelo povešala k travi. A je treba take bolj porezat ( zdaj ali spomladi?), če želim manj upogljive veje?

2. Pri galskih je bilo podobno kot pri VdB največ cvetov na tleh pri Tuscany Superb. Naj bom pri njej bom temeljit? Sicer bi večina mojih galskih ( Complicata, La Belle Sultane, Rosa Mundi, Camaieux, TS) naredila šipke. Kakšne so vaše izkušnje- je vredno pustiti šipke; to grmiče preveč izčrpa?

3. Definitivno bom pustil šipke pri albi Semi-pleni, sem bral, da so privlačni. Mislim, da jih naredi tudi Celestial ( podatki v literaturi niso enotni), najbrž pa ne Great Maiden`s Blush. Kako pa kaj drugi albe obrezujete?

Rugoze bom pa seveda zaenkrat pustil. Nekatera literatura priporoča, da se jih sploh nikoli ne obreže. Samo, ali niso potem spodaj neprijetno ogolele in štrcljaste? Kako drugi delate z rugozami?

Hvala, grazie, danke, thanks Very Happy
Garden-ja
Prispevkov: 1719
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Garden-ja »

Twity Pity, jaz nisem ravno naklonjena potaknjencev in ker tudi nimam ukoreninjanju naklonjenega podnebja, jih niti ne delam.
Nekje je morala biti tudi tema o potikanju, bom pogledala. Morda se oglasi doli, ki ji uspe, in pove kaj o svojih izkušnjah.

Lovor, za odgovor potrebujem malo več časa in koncentracije, zaradi bolezni s katero se ukvarjam zadnji teden mi nekako ne uspe. Bom v naslednjih dnevih._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
doli
Prispevkov: 1172
Pridružen: Po Jun 03, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a doli »

TP malo pozno, toda bolje kot nič.
Načeloma lahko potakneš kadarkoli in karkoli, dva brsta v zemljo enega iz nje, pomembna je vlaga. Spodnji rez poševen, zgornji raven, pustiš samo dva lista, ostale liste odstrani, ne zareži v steblo. Če imaš, pomaga rastni hormon.
Je pa največji izplen, če potakneš jeseni in to že delno olesenele veje, vejo daš globlje v zemljo , zalij tudi v globino in pokrij z zastirko.
Nekatere se hitro ukoreninijo, nekatere so trmaste, nekatere precej spremenijo lastnosti.
Toliko.
Odgovori