Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Kobulasta oljčica - Elaeagnus umbellata

Odgovori
juglans
Prispevkov: 3382
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

O, si bil izčrpen. Hvala. Super.

Uporabno, .... mučos. Predvsem mi je zanimiv čas dozorevanja.

Se bom še malce poglobil v razmnoževanje.
Ob kakšnih terminih pa si poizkušal, in (kar je sploh najbolj bistveno glede na poznana dejstva) če si potaknjencem namenjal kaj pozornosti.
...... ali pa so bili podvrženi tretmaju "plavaj ali utoni"?
dafo
Prispevkov: 314
Pridružen: Sr Jun 19, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a dafo »

Zdravo, sam imam trenutno na ukoreninjanju eno od oljčic s plodovi, ki so v rangu velikosti drnulj (seveda okusno in užitno enako kot umbellata), če bo projekt uspešen, ti lahko v protiuslugo, za katero sva se pogovarjala vrnem to. Zaenkrat pa ne bom garantiral, a kaže dobro.
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

Čas dozorevanja je za umbellato načeloma september-oktober, vendar letos je, vsaj pri meni, vse nekje 2-3 tedne hitreje, od jabolk, breskev pa do oljčice.

Rezal sem najprej pomladi, ko sem ugotovil, da je par rastlin močno razmajal voluhar - tisto sem potaknil kar po tleh okoli staršev (listje, veje, košena trava), pa ni uspelo.

Kasneje sem junija in julija znova pobral vejice in jih potaknil ločeno, v velik lonec z vrtno zemljo,vendar prav tako ni bilo kaj iz tega. Nisem delal rastlinjačka, samo zalival sem, pa vejice sem malo popraskal in namakal z vrbovo skorjo, preden so šle v zemljo.

Je pa to, kot praviš, po ustaljeni metodi plavaj ali utoni. Teoretično zato, ker je neke vrste selekcija, praktično pa zato, ker ne zmorem, da bi se z vsem ukvarjal bolj podrobno, kot se.

Zdaj bom počakal, da mine še zadnja letošnja vročina (baje do četrtka) in potem naredil še en krog.
juglans
Prispevkov: 3382
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

@dafo; grabim za roko in hvala v naprej

@crtj; ja, poizkusi po vročini, sploh pa še enkrat nekje v drugi polovici septembra, če se ti ljubi. (lahko tudi prej, odvisno kako konkretna rastlina zaključuje z vegetacijo. Najbolje je, če je še nekaj listja gor, vegetacija pa povsem zaključena) Mislim, da drugi termin ni tako napačen. Do zime bi moralo kalusirati (lahko tudi kaj več), spomladi pa bi se razvile korenine. Pravi moje razmišljanje.
To je za enkrat kar tako, iz občutka in dosedanjih praks. Nisem pa še uspel pregledati objav na to temo, .... če sploh so kakšne.

Drugače pa imam jaz "naravno zarodišče" pod večjo mačico, potaknjence (v lončkih) obložim z večjimi rastlinami, vse skupaj pa redno zalivam po vrhu, da ustvarjam vlažno mikroklimo.
Če ravno nimaš velikih rastlin, potem malce prekrij s kakšnim robustnejšim in voluminoznim materialom, ki bo na debelo ustvarjal mrežo na kateri se zadržuje vlaga, svetlobe pa prepusti dovolj za asimilacijo. Tudi preraščajoča trava ali plevel je super, le preveč gošče ne sme biti. Molo spremljanja je potrebnega in kdaj kakšen šop odtrgati.
Takšen način je definitivno najbolj učinkovit, vse ostalo pa so ali poizkusi, ali pa takoj precej vloženega denarja/materiala, da si uspeš skupaj spraviti nekaj, kar bo vsaj "kao" profesionalno in recimo da zanesljivo. Jaz vse to še imam na kupu, pa vseeno raje telovadim po "prvobitno".

V vsakem primeru se ti še javim v zvezi s to temo.
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

Ja, na ta efekt goščave sem računal v prvem poskusu, pa se ni posrečil. To seveda še ni statistika. Po moje je glavni davež bila vročina, tako da pričakujem, da bo jeseni šlo.

Zdaj sem se blazno moderniziral, nabavil sem hormon za ukoreninjenje in zemljo za potaknjence Smile ... Vsekakor bom še poskušal, ker bi tudi zase rad imel še kar precej teh grmov.

Vsi mladiči, ki nastanejo prek leta, potem prezimijo v odsluženih vinskih sodih na južni strani hiše - to se je doslej obneslo.
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

No, doslej je OK (je dejal letevši mimo 3. nadstropja Smile
Aye-Aye
Prispevkov: 1741
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Aye-Aye »

crtj, super! Smile Pri meni pa še vedno nič. Oziroma, sem ter tja komaj vidne.

Po tretiranju z zeleno galico, so si rastline lepo opomogle. So začele poganjat prav lepe liste. Tako upam, da naslednje leto bo kaj gor. Zdaj bom posula z zeleno galico tudi pod rakitovcem, čeprav ne kažejo, je morda ravno to, pomanjkanje hranil krivo, da ne rodijo.

Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

Če imate oljčice tudi za hrano...

Doslej se je najbolj izkazala sorta hidden springs. Plodovi so nekoliko manjši kot pri big red, vendar ni nobene trpkosti, pri BR pa še vedno vztraja. Ostale sorte so (vsaj pri meni) kasnejše, še niso lepo zrele, pa dopolnim, ko kaj bo.
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

Šel sem pobrat hidden springs. V primerjavi z rakitovcem je to čista zmaga. Kar ne pove dosti, ker v primerjavi z rakitovcem je verjetno karkoli čista zmaga. V glavnem, malo bolj ostro jih pogledaš in že poskačejo dol. Lažje bi bilo samo še, če bi se same predelale v sok in marmelado.

S 3m grma (baje da zrase do 5) sem nabral cca kilo in pol, obloženost je bila takšna, kot ste prej ivdeli na fotkah.
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

Ko ješ surovo, je okus 100% sadni.

Ko pa kuhaš... Je tako, kot da skupaj kuhal maline in paradajz Smile tako po okusu kot po vonju.

- vržemo jagodke v posodo, dodamo vodo nekje 1:8 volumsko

- se zakuha, opazimo spremembo barve na temnejši odtenek, semena in vejice se začnejo ločevati...

- pomiksamo in spravimo skozi cedilo

- precejeno maso damo nazaj na kuhanje, ostalo (semena + neločljivi del mesa + razno) damo hm... kaj pa vem... stran, najbrž...)

- del precejenega vržemo sproti še namakat v šnops Smile

- pri tistem, kar se naprej kuha, damo 1 gelfix extra na 1 liter mase

- sladkor po želji, POZOR, sladkor zna hitro premagati naravno fino kislino, ki jo ta reč ima, in si mora potem človek pomagati z limono... zato počasi s tem in ne pozabite, da tudi gelfix že vsebuje sladkor

- zadeva začne vreti, mešamo, vre, mešamo, ... , ...

- videti je brezupno tekoče, v resnici pa želira ko zmaj, čim damo nekam na hladno - testiranje z žlico

- iiiin to je to

- okus - zdaj, ko je še čisto mlado, je kot da bi mešal maline, paradižnik in šipek - bomo videli, kaj bo, ko odleži.

Še nekaj idej: http://www.ediblenetwork.com/wp-content/blogs.dir/8/files/images/pdfs/fall08/beansAnAutumn.pdf
Odgovori