Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.
Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)
Doma narejeni je še lepši! Če je izjemna potreba po sušenju, potem ja, lahko izgleda prav tako lep in suh. Brez pretiravanja, mislim, da naredim boljši posip, kot so kupljeni... in tudi vi ga lahko.
Citiram:
..težko pridobljeno brozgo...
Se najdejo v življenju stvari, ki so težke za nardit... tale brozga zagotovo ni med njimi!
Ko boš precedila, lahko ostanke vržeš na kompost ali pa v Organko.
Včeraj ob zahodu sem breskve tretiral z BIMom. Dve žlički hladne tekočine sem vmešal v skodelico mlačne vode, pustil en dan na sobni temperaturi, zmešal s 5 litrov mlačne vode in poškropil veje, deblo ter liste po vseh straneh. Najbolje je škropiti po listih zgodaj zjutraj in proti večeru. Takrat so "pore" na listih rastlin odprte in se na ta način rastline hranijo in odžejajo. Ob soncu ne škropimo, lahko pobije mikrobe.
Biofilm koristnih mikrobov v tem času pomaga pri hranjenju, hkrati pa tudi onemogoča invazijo škodljivcev in bolezni.
Jesen je idealen čas za razvoj glivičnih obolenj, ker je hladneje in vlažno, se patogene glive lahko hitreje razmnožijo. Ampak na pomoč lahko pridejo dobri organizmi s pomočjo BIM pripravka.
Zdaj v jeseni je bolje škropiti zjutraj na oblačen dan... čez dan so boljše temperature za razvoj biofilma. Če pa imate čas poškropiti še zvečer pa ne bo nič narobe.
V hladilniku pridno hranim BIM, ki sem ga jeseni naredila iz tvoje brozge . Imam ga ene 2 dl. Na dnu stekleničke se je nabrala usedlina, a ko ga premešam, se malo peni in ima še vedno prijetno kiselkast vonj. S tega sklepam, da je z njim najbrž še vse ok.
Še enkrat sem se prebila čez vse pisanje o BIM-u in IMO-tih in je toliko informacij, da sem kar malo zmedena .
Kako bi mi svetoval, da čim bolj koristno porabim spodnje sestavine? Imam torej: 2 dl BIM, nekaj shranjene tekočine iz Organka, melaso, 20 kg otrobov, nekaj listavke, lanski hlevski gnoj, ne prav veliko komposta, pomešanega s še ne razpadlo vsebino iz enih 10 Organkov, prazne kante od Jupola ... in prazno glavo. In kaj pravzaprav rabim? Čim več kvalitetne zemlje/komposta za dodajanje na gomilasto gredo, ki se zelo poseda, in na gibanica gredo, ki sem jo šele jeseni sestavljala kar na obstoječo travno površino. Nanjo bom verjetno posejala nekaj visokega in nekaj nizkega fižola, bob in morda kakšne bučke.
Samo za Organka nekako ni vredno delati domačega bokashi posipa, ker se ga zelooo malo porabi (imam še tistega, ki sem ga ob nakupu jeseni dobila zraven!) . Najbrž pa bi koristil tudi na vrtu, ne? Kako ti porabiš svoje enormne količine posipa?
Ali je pametno razredčen BIM dodajati kar na kompostni kup, da se pospeši kompostiranje? Moti me namreč, da se vsebina Organka kar noče in noče razkrojiti kljub prijetnim temperaturam.
Kako pa lahko zunaj uporabim tekočino iz Organka? Jo tudi lahko razredčeno zlivam kar na kompost, ker se trenutno gnojil še ne rabi? Ali se ta tekočina lahko primerja z BIM ali IMO?
Hvala za odgovore, upam, da ni preveč vprašanj naenkrat . Res bi prav prišla kakšna delavnica na to temo ... Sem jo morda spregledala?_________________Ne nehamo se igrati, ker se postaramo, ampak se postaramo, ker se nehamo igrati. (Benjamin Franklin)
Ne nehamo se igrati, ker se postaramo, ampak se postaramo, ker se nehamo igrati. (Benjamin Franklin)
Še nekaj sem pozabila vprašati - si mogoče kam naložil tiste izginule filmčke od Bryana?
zuf je napisal/a: Vse filmčke od Bryana mam jaz na disku, jih bom ob priliki nekam naložil._________________Ne nehamo se igrati, ker se postaramo, ampak se postaramo, ker se nehamo igrati. (Benjamin Franklin)
Ne nehamo se igrati, ker se postaramo, ampak se postaramo, ker se nehamo igrati. (Benjamin Franklin)
V hladilniku pridno hranim BIM, ki sem ga jeseni naredila iz tvoje brozge . Imam ga ene 2 dl. Na dnu stekleničke se je nabrala usedlina, a ko ga premešam, se malo peni in ima še vedno prijetno kiselkast vonj. S tega sklepam, da je z njim najbrž še vse ok.
Ja, vredu je.
Kako bi mi svetoval, da čim bolj koristno porabim spodnje sestavine? Imam torej: 2 dl BIM, nekaj shranjene tekočine iz Organka, melaso, 20 kg otrobov, nekaj listavke, lanski hlevski gnoj, ne prav veliko komposta, pomešanega s še ne razpadlo vsebino iz enih 10 Organkov, prazne kante od Jupola ... in prazno glavo. In kaj pravzaprav rabim? Čim več kvalitetne zemlje/komposta za dodajanje na gomilasto gredo, ki se zelo poseda, in na gibanica gredo, ki sem jo šele jeseni sestavljala kar na obstoječo travno površino. Nanjo bom verjetno posejala nekaj visokega in nekaj nizkega fižola, bob in morda kakšne bučke.ž Težko boš ustvarila toliko materiala, ker bo zemlja sporti vse pojedla. Material, ki je v gredi in se razkraja je imel velik volume, ki sedaj izginja. Grede lahko dvogneš le v primeru, da dodaš navadno zemljo. Material iz organskih materialov pa se v stiku z zemljo še hitreje razrkaja in "pronica" v zemljo. Iz otrobov, tekočine in melase lahko narediš posip in ga potem uporabljaš pri raznoraznih čaranjih. Listavko in kompost porabi za presajanje sadik na vrt/gibanico. Gnoj lahko porabiš pri kompostiranju in za izdelavo gibanic.
Samo za Organka nekako ni vredno delati domačega bokashi posipa, ker se ga zelooo malo porabi (imam še tistega, ki sem ga ob nakupu jeseni dobila zraven!) . Najbrž pa bi koristil tudi na vrtu, ne? Kako ti porabiš svoje enormne količine posipa? Največ ga porabim pri kompostiranju, kadar obrnem kup ga posipam na vsake 20cm. Ko dodajam sveže odpadke na kompostni kup vmešam posip zraven, ko ustvarjam nove kupe, tudi na kompostnem wcju ga uporabljam. Tudi na vrtu je uporaben, kot popranje površine zemlje, vmešavanje v zastirko, mešanje v substrat pri presajanju, za sadike...
Ali je pametno razredčen BIM dodajati kar na kompostni kup, da se pospeši kompostiranje? Ja, je smiselno....
Moti me namreč, da se vsebina Organka kar noče in noče razkrojiti kljub prijetnim temperaturam. Mogoče si dala preveč bokashi odpadkov in premalo zemlje, komposta. 1:1 je smernica. Mogoče nisi dobro premešala? Tudi v tej fazi sem dodajal posip in je pomagalo.
Kako pa lahko zunaj uporabim tekočino iz Organka? Jo tudi lahko razredčeno zlivam kar na kompost, ker se trenutno gnojil še ne rabi? Ali se ta tekočina lahko primerja z BIM ali IMO? Ne bi vedel, ker je ne uporabljam in nisem delal primerjav. Zdi se mi, da se lahko primerjajo po vsebnosti mikroorganizmov. Organko tekočino lahko uporabiš na kompostu, pri pripravi novih gibanic ipd.
Res bi prav prišla kakšna delavnica na to temo ... Sem jo morda spregledala? Bomo zrihtali še kakšno na temo čaranja letos.
Hvala lepa, zuf! Bom kombinirala po najboljših močeh .
Samo nekaj sem te pa kljub vsemu še pozabila vprašati . Verjetno bom probala tudi sajenje na slamnate bale, ki jih je treba najprej "zavreti" ozr. pognojiti. Eni za to uoprabljajo kompostni čaj. Kaj od zgoraj naštetega bi tudi prišlo v poštev namesto kompostnega čaja ali v kombinaciji z njim? Morda razredčena organko tekočina ali BIM? Na forumu ne najdem ničesar na temo sajenja v bale ..._________________Ne nehamo se igrati, ker se postaramo, ampak se postaramo, ker se nehamo igrati. (Benjamin Franklin)
Ne nehamo se igrati, ker se postaramo, ampak se postaramo, ker se nehamo igrati. (Benjamin Franklin)
Lahko uporabiš BiM in organko tekočino. Vendar so to bolj mikrobiološki preparati ne toliko preparati nabiti s hranili. Za dober uspeh rabiš slamo zalivati z hranilnimi preparati, predvsem z dušikom. Kopriva ipd...
Uf, malo berem te teme v poglavju "Prehrana rastlin in preskrba tal" in sem čisto navdušen. Res ste mojstri - pravi mikrobiologi ! Še posebej tale Gospod zuf. BIM pa IMO pa Lactobacili... ni da ni. Zakon ! Za prva dva izraza sploh prvič slišim, kljub temu da nekaj malega zaradi službe pa le vem o mikrobiologiji. Čeprav se tam ( občasno ) bolj ukvarjam s tem, kako preprečiti, da bi kaj živega zraslo.
Nujno moram tudi jaz letos poskusit pripravit te zadeve, sploh ker ravnokar načrtujem postavitev kompostnika.
Takole malo razmišljam... kako bi se pa obneslo, če bi temu BIM koncentratu primešal še Lactobacili kulturo. Je že kdo popskušal ? Bi bilo komatibilno ?